Uchycení matice

Odpovědět
pipa
Příspěvky: 257
Registrován: 6. 2. 2008, 7:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 6. 2008, 10:02

Ahoj. Poradíte mi někdo, jak mam uchytit pohybový matice k jednotlivejm osám (no snad víte co myslim, ale nevim jak to napsat)? jsou to bronzový Tr 12x3, vnější průměr 26, délka 24mm, bez příruby (jsou z TEA techniku). Moje představa by byla na soustruhu jí trošku zmenšit průměr a udělat jí malou přírubu (nechat průměr), pak z hranolu vytočit domeček a do ní matici nalisovat. Ale tuto možnost bohužel nemám :(
Ve škole to sice je, ale dalo mi dost práce ukecat učitele abych tam moh utočit konce pohyb. šroubů, nakonec mi to udělal on. Takže má někdo nějakou vychytávku nebo nápad co s tim bez strojního vybavení ?
www.tc-pipa.wz.cz
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2008, 5:39

Nejjednodusi je hranol s dirou řizlý po delce.Vlozis do nej matici a dvema srouby stahnes.Nicmene bez soustruhu se asi ani tady neobejdes.Nebo alespon vyvrtavaci klavicku do vrtacky na presnou diru.Hranol pak prisroubujes a je to.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2008, 8:45

Víš jedna matice neřeší vůle mezi šroubem a maticí, a pokud máš ještě matici kupovanou, kde jsou vůle poměrně dost velké, jedna z možností jak vůle eliminovat je použití dvou matic proti sobě, třeba zalisované v duralové kostce, a tak aby jedna byla zalisovaná s větším přesahem než druhá matice s níž se musí dát pootáčet a tímto způsobem se dá nastavit vůle jakou potřebujeme zpravidla minimální, podívej se do vlákna nestavím cnc ale heli, str.14 máš tam i foto, no a ted' mě řekneš no jo ale co je mě to platné, když to nemám možnost si to tak udělat, takže asi vlakno pomoc při výrobě, Bob.
pipa
Příspěvky: 257
Registrován: 6. 2. 2008, 7:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2008, 10:24

S těma dvěma maticema to vim, šlo mi o princip jak jí uchytit. Ale vidim, že bez soustruhu to prostě nepůjde :( Jinak díky za reakci
www.tc-pipa.wz.cz
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

6. 6. 2008, 10:32

pipa píše:S těma dvěma maticema to vim, šlo mi o princip jak jí uchytit. Ale vidim, že bez soustruhu to prostě nepůjde :( Jinak díky za reakci
Toto bol presne moj problem, k freze mam pristup len velmi obmedzeny, nastastie ku sustruhu celkom dobry. Ja som rozmyslal tiez nad maticou z TEA tech., ale 200kc za kus mi prislo fakt dost. Nakoniec som kupil bronz 32x32 dlzka 130mm. Vyslo ma to asi 140SK. A kamarat mi z toho urobil 3ks matice dlzky 40mm v strede s trapez. zavitom (rezany zavitnikom). A je tam miesto aj na stahovacie skrutky. Zatial som stahovanie nedaval, uvidim aka bude vola ked to osadim.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

7. 6. 2008, 10:39

Při řezaní závitu závitníkem je nebezpečí, že závitník při řezání závitu uhne a závit není v ose obrobku, no a pak při přišroubování kostky se závitem k základně, mám potom dochází ke křížení šroubu a matice, dá se zjistit, s kterou stranou kostky běží zavit nejlépe, do přesné univerzálky upneme kousek TR šroubu, na něj našroubujeme kostku a hodinkami upevněními na suportu přejedeme kostku po celé délce, no a pak další stranu kostky až vidíme která strana kostky nám běží nejlépe no a tu použijem, a dá se to ještě trochu doladit nějaká ta stovečka na brusným papíru a rovné podložce, no a potom také důležité sladit osu šroubu s osou TR kostky, Bob.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“