Nástěnné hodiny: Star Trek - Voyager

Odpovědět
indiana_jones
Příspěvky: 18
Registrován: 16. 12. 2013, 7:15

28. 8. 2014, 3:05

Do garáže jsem si navrhl vyrobil nástěnné hodiny z mého oblíbeného sci-fi seriálu.
K výrobě jsem použil dřevotřískovou desku 18mm s bílým dekorem. Skutečná velikost hodin je 327x369mm. Hodinový strojek (cca 50x50mm) jsem zakoupil na aukru za asi 50,-Kč. Ten jsem při výrobě zapustil do rubové strany hodin aby neodstávaly od stěny. Přední strana je vyfrézována 1mm frézkou do hloubky 1,2mm a poté reliéf natřen modrou barvou z modelářské sady Unikol. Na závěr jsem použil bílou pásku na hranu hodin, kterou jsem nalepil pomocí žehličky.
Kdo by měl zájem, přikládám i soubory dxf pro výrobu.
Přeji pěkný den.
Přílohy
Clock - Star Trek - Voyager.rar
(334.33 KiB) Staženo 172 x
Clock - Star Trek - Voyager - real.jpg
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

29. 8. 2014, 5:50

Zdravím
Máš to moc pěkné, jen si myslím, jestli ta hloubka 1,2mm není zbytečně odně u Lamina, jestli by nestačilo, nějakých 0,3 - 0,5 max. A by se jen sundala ta fólie z lamina a nebralo to lisované dřevo pod, myslím, že by ten povrch byl jemnější. Né, že by nebyl. Na laminu, pokud to není Polák, by měly být dvě, někdy tři vrstvy fólie. Pokud ten dekor byl pórovitý tak to chápu, tam hloubka musí být větší. Tím Ti nechci práci kritizovat, ba právě naopak.
Jen tak Dál, a ať se daří.
Perun s Tebou... :twisted: :twisted: :twisted:
indiana_jones
Příspěvky: 18
Registrován: 16. 12. 2013, 7:15

29. 8. 2014, 7:21

Díky za postřehy. Nemám takové zkušenosti se dřevem a tak jsem si myslel, že ten milimetr hloubky bude akorát. Pravděpodobně díky této hloubce se mi odštíply detaily na číslicích jako je 0, 6, 8 atd. Ale vzhledem k tomu, že jsou hodiny v garáži, neřeším to, a nedělal jsem ani korekturu těchto číslic. Jinak hloubku jsem zvolil větší, protože po vyplnění reliéfu barvou jsem excentrickou bruskou a jemným smirkem (zrnitost 320) stáhl ty přesahy. Bohužel, díky nezkušenosti jsem v některých místech zajel hlouběji než bych měl. Nepatrně, ale je to při pohledu zblízka vidět. Kdybys měl tip jak jemně odstranit přesahy barvou, byl bych povděčen...:-)
Mimochodem, ten povrch desky nebyl hladký, ale takový jemně hrbolatý a když jsem zkoušel smýt přesahy technickým lihem, šlo to velmi špatně.
Pro další takovéto mini projekty to jsou ale cenné poznatky a od Tebe i rady, jak se vyvarovat i zbytečným "chybám".
Díky za příspěvek a přeji Ti hezký den.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

29. 8. 2014, 7:44

Čistil bych to asi acetonem, ten by to dal i do hloubky. Bruska na to není řekl bych vůbec vhodná, zbrousí na laminu ochranou vrstvu plyskyřice.
S tím odštěpem, jak už tady bylo psáno, jet první vrstvu jen malinko, právě těch cca 0,2 mm, až potom zajet hlouběji, to už se nemá co odštípnout.
Perun :twisted: :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

29. 8. 2014, 7:24

To: indiana_jones
pokud chčeš takhle blbnout (v dobrém...), sežeň si papírovou přenosovou fólii. Natáhneš, odfrézuješ, znovu přihladíš okraje a můžeš barvit (tedy stříknout barvou...). Pak jen sloupneš a není většinou co čistit, teda až na nástroj :D

jinak "u mně dobrý" :D
indiana_jones
Příspěvky: 18
Registrován: 16. 12. 2013, 7:15

29. 8. 2014, 8:25

Díky moc za příspěvky. Zase mne to posune o kousek dále v mé práci.
O přenosové fólii jsem vůbec nevěděl a její aplikaci na frézování. Taktéž je fajn něco vědět o hloubce frézování u lamina a jeho důsledky s "vyštípáváním" potřebného materiálu, viz výše.
A příště, nepište mi, "...nechci práci kritizovat", "...v dobrém" atd. Myslím, že toto fórum je zaměřeno abychom se podělili o své práce, které nám dělají radost, rady a kritiky, které nás mohou posunout o stupínek výše. Jsem rád, že mohu získávat zkušenosti nejen vlastními chybami a příště se mohu vyhnout dalším a zbytečným. Jsem rád mezi fachmany a inteligentními lidmi. Ještě jednou díky a přeji hezký zbytek večera.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

30. 8. 2014, 10:16

s tou hloubkou a štípáním... některé materiály jdou dobře, jiné hůr.
Já to většinou řeším prvním průjezdem s malou šponou, pak už se dá zabrat víc do hloubky, ale ani to není pravidlo
indiana_jones
Příspěvky: 18
Registrován: 16. 12. 2013, 7:15

8. 9. 2014, 2:11

Zkusil jsem menší hloubku frézování na podtácku na pivko s logem Radegast (mimochodem, nejlepčejší pivo na celé Moravě...:-)). Podtácek je z překližky 6mm (mám nějaký odpadový materiál, jinak bych zvolil i menší tloušťku) a průměr podtácku je 107mm (Vycházel jsem z průměru podtácku u nás v knajpičce), díky detailům jsem zvolil frézku 0,6mm.
Už se mi nevyštípalo nic, tedy, díky hloubce, která opravdu stačí (0,2mm co mi poradil slezak77), nebylo co. S odstupem času si říkám, proč jsem začínal na hloubkách >1mm...?! Před samotným frézováním jsem zkusil i na odmaštěný materiál velmi dobře lepící přenosovou fólii kterou jsem sehnal - alespoň v tomto případě naprosto nefunkční. Máte někdo přenosku opravdu odzkoušenou a pokud ano, na jakých materiálech?
Ještě doplňující otázka. Pracuji s plexisklem - je nějaký dobrý návod na barvení, aby byla barva na podkladu co nejtrvanlivější?
Přílohy
Radegast - Život je hořký. Bohudík!
Radegast - Život je hořký. Bohudík!
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

8. 9. 2014, 7:10

jasně že jo, buď pohledej tady, nebo jakoukoliv barvu, co neleptá materiál. Svého času jsem na plexi použil tempery a zafixoval akrylátovým lakem (bacha na materiál, není plexi jako plexi, to si budeš muset odzkoušet ty sám).
p.s.
jo tu přenosku jsem měl tu nejtenčí papírovou, co je dala koupit u JACK
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“