vystup z machu

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Uživatelský avatar
luckym
Příspěvky: 85
Registrován: 13. 2. 2007, 4:31
Bydliště: Zilina,Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 10:38

Ahojte,
Potreboval by som zabezpecit riadenie v dvoch osiach (jednu rotacnu a druhu linearnu (posuv v osi a zaroven aj otacanie okolo nej)). Jedna sa o obrabanie rurky, nastroj stoji a rurka sa nataca a posuva. A neviem sa rozhodnut ako riadit tieto dva motory. Nechcel by som tam davat PC, jedna sa len o niekolko typov suciastok, tak by som to chcel naprogramovat napr. do PLC kde by boli len v tabulke (krok a smer) v zavislosti na case. v podstate vystup napr. z machu. Neda sa toto nejak dostat z machu?
Mam taku predstavu ze by som dostal nieco taketo:

Kód: Vybrat vše

cas(ms)  krok1  smer1  krok2  smer2
   0      0      0      1     0
   1      1      0      1     0
   2      1      0      1     1
   3      1      1      1     1
   4      0      1      1     1
...
A este jedna otazka, videl som v machu ze tam je tlacitko pre konstantnu rychlost nastroja, ked sa to zapne nastroj by sa mal po trajektorii pohybovat konstantnou rychlostou, a funguje toto aj ked su pouzivaju rotacne osi.?

dik za odpoved..
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 11:24

Ja jsem te sice moc nepochopil , ale pokud potrebujes pouze popsane stavy na vystupu LPT tak pouzij treba stary Qbysic nebo neco obdobneho.
Staci ti na to dos a stara 386.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 12:40

Ty si to myslel tak, ze pustis akoby obrabanie suciastky v machu a potom si niecim navzorkujes (napr kazdu ms) stav pinov? Pochybujem ze nejaky taky export v machu existuje. Nakolko o generovanie impulzov sa stara oddelna cast machu, aby to bolo casovo co najstabilnejsie.

Neviem ci je PLC na toto najvhodnejsie. PLC maju podla mna trosku inde svoje nezastupitelne miesto.

To je fakt az taky problem hodit tam jednu staru masinu, o ktoru zakopnes pri kazdom kontajneri a pouzit tam napr TurboCNC? Ved navrhovat/upravovat mozes na zvlast PC a do dielne si doniest len disketu. :wink:
Uživatelský avatar
luckym
Příspěvky: 85
Registrován: 13. 2. 2007, 4:31
Bydliště: Zilina,Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 12:53

Radek-B píše:Ja jsem te sice moc nepochopil , ale pokud potrebujes pouze popsane stavy na vystupu LPT tak pouzij treba stary Qbysic nebo neco obdobneho.
Staci ti na to dos a stara 386.

RADEK
toto som nepochopil? myslis to tak ze, na to aby som ziskal to co je na vystupu LPT tak napisat program v Q basic a tym to vzorkovat? toto nepotrebujem to som schopny navzorkovat hocicim, ja som len chcel ze ci neexistuje nejaky vystup z machu napr. do txt suboru alebo programovo sa ktomu dostat aby som mal tie sekvencie co su na LPT.
(to co mach pocita) Neviem ako to je vnutri machu spravene ale podla mna si vopred napocita (niekolko krokov dopredu) data (co je na ktorom pine portu v urcitom case a potom casovacom to len zapina v pravidelnych intervaloch..... alebo nie?) A by som potreboval tieto napocitane data.
Uživatelský avatar
luckym
Příspěvky: 85
Registrován: 13. 2. 2007, 4:31
Bydliště: Zilina,Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 12:59

modemo píše:Ty si to myslel tak, ze pustis akoby obrabanie suciastky v machu a potom si niecim navzorkujes (napr kazdu ms) stav pinov? Pochybujem ze nejaky taky export v machu existuje. Nakolko o generovanie impulzov sa stara oddelna cast machu, aby to bolo casovo co najstabilnejsie.
ano presne takto...
Neviem ci je PLC na toto najvhodnejsie. PLC maju podla mna trosku inde svoje nezastupitelne miesto.

To je fakt az taky problem hodit tam jednu staru masinu, o ktoru zakopnes pri kazdom kontajneri a pouzit tam napr TurboCNC? Ved navrhovat/upravovat mozes na zvlast PC a do dielne si doniest len disketu. :wink:
nechcel by som tam davat PC, Chcel by som aby to ovladanie bolo co najjdednoduchsie (ako jednoucelovy stroj), par tlacitok.....
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 2:12

No tak jedine dataloger pripojit na LPT a urobit si zaznamy potrebnych vyrobkov. Tusim sirka impulzu je 20us. Aby si si bol isty, ze ti ziadny neutece, tak by to chcelo vzorkovat tak 10us. Si si vedomy, kolko pamate to bude chcet? Neviem kolko bude trvat kus, no ale dajme tomu nech minutu, tj 60s, pri 10us vzorkovani to mas 6milonov vzoriek.
To by potom chcelo nejaky prefikanejsi system zaznamu. Napr nieco na sposob, ze to urobi vzorku pri zmene na porte a zapise za kolko sa udiala od predchadzajucej zmeny.
Nad niecim podobnym som uz rozmyslal, teda pre jednoucelovejsie masiny. Ale skor by som to videl na nejakeho jednocipa ako PLC.

Este ma napadlo, ak by si nepotreboval rozne interpolacie, tak by to slo napisat si program v nejakom kvaziGkode. Ale muselo by ti stacit kolmo chodit, pripadne 45stupnov. Taky program by si napral na eeprom a nechal to jednocipa sypat do driverov. :wink:
Uživatelský avatar
luckym
Příspěvky: 85
Registrován: 13. 2. 2007, 4:31
Bydliště: Zilina,Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 3:43

ok, tak tu asi cesta nevedie...

prave pozeram G-Rex G100,ale este som to podrobne nestudoval,
neslo by toto pouzit tak ze by som si napisal program (nejake prikazy to ma) a potom z nejakeho ucipu to tam posielal po seriovej linke a ono by to pocitalo tie kroky a smer? a fungovalo by to nezavisle od PC?
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 8:18

AAa uz jsem pochopil co vlastne chces. Beru z-5 vse co jsem napsal, je to blbost. A touto cestou jak bys to chtel taky cesta nevede, hotoveho neexistuje nic a nez neco vymyslet co by jaksi fungovalo ......

Pouzite PC se da poridit za par kacek a mach taky neprivede nikoho na mizinu.

PLC bys stejne musel ridit nadrizenym systemem co by cetl kod. A i kdyby se ti podarilo ta data nasnimat tak jich bude takovy objem ze to do PLC nedostanes protoze ti nebude stacit pamet.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 8:23

Skusal si sa kuknut na http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=1497

Co tym vlastne chces robit? Na tom treba zacat. Potrebujes tam kruhove interpolacie? Ak ti staci len chodit kolmo, pripadne 45 stupnov, tak to neni az taky problem naprogramovat do uprocesora. A jednotlive "programy" by si mohol mat v EEPROM. Nieco na sposob ako znamy robi tie nahrady citaciek diernych pasok.
Uživatelský avatar
luckym
Příspěvky: 85
Registrován: 13. 2. 2007, 4:31
Bydliště: Zilina,Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 9:24

modemo píše:Skusal si sa kuknut na http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=1497
dik za odkaz :idea:
Co tym vlastne chces robit? Na tom treba zacat. Potrebujes tam kruhove interpolacie? Ak ti staci len chodit kolmo, pripadne 45 stupnov, tak to neni az taky problem naprogramovat do uprocesora. A jednotlive "programy" by si mohol mat v EEPROM. Nieco na sposob ako znamy robi tie nahrady citaciek diernych pasok.
obrabat sa bude trubka a do nej laser bude vyrezavat otvory (rozne krivky) tak to kolmo nebude chodit.
Tam sa mi hlavne jedna ze by to malo chodit konstantnou rychlostou po trajektorii a nechce sa mi pocitat tie suradnice a v zavislosti na case (tych dat by tam bolo fakt moc)
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 9:28

Tak potom to vidim na nejaku staru masinu a to TurboCNC. Ale tak je to na Vas, ak tam silou mocou nechcete PC. Ale podla mna ovladat to je asi rovnako zlozite ako HW interpolator. A program musis robit mimo tak ci tak.
Uživatelský avatar
luckym
Příspěvky: 85
Registrován: 13. 2. 2007, 4:31
Bydliště: Zilina,Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 9:29

Radek-B píše:AAa uz jsem pochopil co vlastne chces. Beru z-5 vse co jsem napsal, je to blbost. A touto cestou jak bys to chtel taky cesta nevede, hotoveho neexistuje nic a nez neco vymyslet co by jaksi fungovalo ......

Pouzite PC se da poridit za par kacek a mach taky neprivede nikoho na mizinu.

PLC bys stejne musel ridit nadrizenym systemem co by cetl kod. A i kdyby se ti podarilo ta data nasnimat tak jich bude takovy objem ze to do PLC nedostanes protoze ti nebude stacit pamet.

RADEK
viem ze to by bolo jednoduchsie pouzit PC ale pre obsluhu by to bolo zlozite.... (ak sa napr. bude jedna suc. vyrabat pol roka ta ista, tak zakazdym spustat PC a spustit SW to sa mi zda moc zlozite pre obsluhu)
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 9:32

luckym píše: viem ze to by bolo jednoduchsie pouzit PC ale pre obsluhu by to bolo zlozite.... (ak sa napr. bude jedna suc. vyrabat pol roka ta ista, tak zakazdym spustat PC a spustit SW to sa mi zda moc zlozite pre obsluhu)
Ved neni problem to urobit tak, aby sa PC zaplo zo zapnutim stroja a automaticky spustil SW, pripadne rovno aj nacital program. Ze by stacilo kliknut start.
Otazka startu dosu je tak 30sek

Inak ten HW interpolator je skoro taka 386ka orezana.
Uživatelský avatar
luckym
Příspěvky: 85
Registrován: 13. 2. 2007, 4:31
Bydliště: Zilina,Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 9:41

modemo píše: Ved neni problem to urobit tak, aby sa PC zaplo zo zapnutim stroja a automaticky spustil SW, pripadne rovno aj nacital program. Ze by stacilo kliknut start.
Otazka startu dosu je tak 30sek

Inak ten HW interpolator je skoro taka 386ka orezana.
Ale ja tam fakt nechcem to PC (to uz je posledna moznost) to potom neni blbuvzdorne, neviem (nepoznam to TURBOCNC) ci sa to da tak nakonfigurovat by to chodilo bez monitora a obsluha nemusela nic klkiat.
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2008, 9:50

TurboCNC je prve co ma napadlo pod DOS :lol: Inak ho nepoznam.
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“