Rizeni pro lepsi CNC

cicaro
Příspěvky: 4
Registrován: 3. 2. 2015, 8:26

3. 2. 2015, 8:54

Dobry den,
planujeme s kamaradem delat dvojtou diplomku na tema CNC 3osa freza. Strojar bude zajistovat strojarinu, elektronik pohonar elektroniku. Pro pohon jsem vybral AC serva s driverami s polohovou smickou rizene po CAN (da se zvolit i jiny zpusob komunikace). Moji otazkou je, jaky zvolit nejvhodnejsi ridici system ? Puvodne jsem uvazoval nejaky embedded system typu Freeescale Tower System, ale asi bych se dodrbal na interpolatoru g-kodu, ktery bych musel psat sam a to rozhodne nechci. Frezka bude pouzivana ve firme, ktera bude celou praci i financovat. Musi to byt tedy spolehlivy stroj.

Zacinam asi uvazovat na LinuxCNC. Jelikos jsem clovek hravy, chtel bych stroj doplnit a ruzne funkce jako je treba vymena nastroju apod. Nevim jak by se takova vec resila napriklad v onom LinuxCNC.

Dekuji za Vase rady.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 2. 2015, 7:22

LinuxCNC je hodně otevřený systém, tam se určitě můžeš vyřádit nejen s automatickou výměnou nástrojů (předpokládám, že ty jsi ten, co má řešit elektroniku, ten strojař by si na tom pěkně máknul).
Pokud to místo po CANbusu budeš řídit STEP/DIR, tak máš předmět diplomky hotový po jednom nákupu třeba v CNCshopu.
Akorát nevím, co pak bude přínosem tvé diplomky pro další pokrok lidstva.
cicaro
Příspěvky: 4
Registrován: 3. 2. 2015, 8:26

4. 2. 2015, 8:32

To nevim diplomka ma predevsim naucit danou problematiku diplomanta, nema podle me spasit svet :D ale diky. A nejakou sofistikovanou komunikaci ten LinuxCNC neumoznuje ?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22422
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2015, 8:39

umi treba ethercat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2015, 8:40

Dovoluji si nesouhlasit :-) Vědět a umět už má ze studia. Diplomka je první odborná práce, sice zatím ještě dělaná pod kontrolou, ale slouží jako důkaz, že vysokoškolské vzdělávání zafungovalo a že student je schopen produkovat i nové myšlenky. Pokud diplomka nepřinese vůbec nic nového, ani drobnost, pak si autor ten akademický titul nezaslouží.
Aleš Procháska
pepik
Příspěvky: 50
Registrován: 28. 5. 2013, 8:50

4. 2. 2015, 9:11

prochaska píše:Dovoluji si nesouhlasit :-) Vědět a umět už má ze studia. Diplomka je první odborná práce, sice zatím ještě dělaná pod kontrolou, ale slouží jako důkaz, že vysokoškolské vzdělávání zafungovalo a že student je schopen produkovat i nové myšlenky. Pokud diplomka nepřinese vůbec nic nového, ani drobnost, pak si autor ten akademický titul nezaslouží.
Naprostý souhlas. Za mne na technice to tak platilo. Já dělal diplomku 1,5 roku (a to jsem se neflákal) a pak cca 3 měsíce sepisoval. Několik vrstevníků z VŠE, které jsem znal, dělali diplomku od 1 do 3 týdnů. Jaký byl asi přínos?

A bude hůř! Včera jsem měl rozhovor s dcerou a spadl jsem přitom ze židle. Tvrdila mi, že ve fyzice se přeci musí na rychlost naučit 3 vzorečky a nikoliv jeden.
1. s = v * t
2. v = s/t
3. t = s/v

Dále tam má vzoreček na výpočet gravitační přitažlivosti dvou těles. :-)
Je v sekundě na gymplu (7. třída). Vše se učí zpaměti. Má k tomu totální odpor ač se v TV ráda kouká na Zázraky přírody a populárně technický pořady na déčku.
Nedalo mi to a prohlédl si matiku. Neučí se ještě rovnice, neučí se ještě upravovat výrazy.
Začínám nabývat dojmu, že dnes je účelem školy potlačovat myšlení. A je jedno jestli na střední nebo vysoké, jak to dokazuje příspěvek od cicaro.
cicaro
Příspěvky: 4
Registrován: 3. 2. 2015, 8:26

4. 2. 2015, 2:21

Dik panove, ze resite uplne jiny veci nez na co jsem se ptal. ;) Diplomku prosim nechte na me, nevim jestli jste vysokoskolaci nebo ne, ja bakalarku delal a vim co to obnasi. Urcite musi clovek neco umet ze studia, ale spoooustu veci se nauci v samotne praci (napriklad dost tech obecnejch ne-oborovejch). Takze toto tema bych dal nerozvadel.

PS. robocop dik za odpoved.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 2. 2015, 4:44

Bůh chraň firmu, která to bude financovat, nebo dokonce používat.
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

4. 2. 2015, 6:22

já bych bral jako nosnou podmínku toto Frezka bude pouzivana ve firme, ktera bude celou praci i financovat

napřed bych si asi měl u firmy domluvit co vlastně chtějí a jakou mají představu o investici. Firma to sice bude mít trochu dotované jako vývoj, nicméně pořád je to o penězích.
Pro mne by největší odměnou za diplomku nebyla známka za svázané papíry, ale stroj, který uvidím produktivně běhat ještě po nějaké době.

řídící systém by z té věty měl být také zřejmý, žádný Mach, žádný LinuxCNC - snad Gravos nebo jiný profi systém. Nepředpokládám, že autor bude u firmy i nadále pracovat, aby amatérský výtvor i nadále udržoval a ladil. Je třeba aby to běhalo pod systémem, za kterým stojí firma a dokáže to pak servisovat.

A asi bych se snažil to skládat z dostupných dílů - jak železo tak elektro, a ze sebe tomu dát koncepci, vzhled, možnost jednoduché údržby, pohodlné ovládání ...
Řekl bych, že na znalost frézování rybin, osazování plošňáků nebo rutiny do linuxcnc by se téma diplomky jmenovalo jinak.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

5. 2. 2015, 9:51

beru své rady zpět ....

stroj vyrobený jako diplomka nebude nikdy pracovat v provozních podmínkách. Ani ne tak z důvodu jakékoliv nedokonalosti, ale z důvodu že nikdy nedosáhne na certifikaci o bezpečnosti. A v žádné firmě se nenajde nikdo, kdo za to převezme odpovědnost. Až to nekomu ufikne (třeba i jeho blbostí) prst, tak se všichni ...

Radil bych z firmy dostat peníze proti ničemu, nebo jako reklamu, že podporují vývoj a mladé, či tak nějak
zbytek zafinancovat ze svého a postavit stroj, který si pak necháte doma a bude Vám užitečný.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8947
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 2. 2015, 10:18

chb píše:Ani ne tak z důvodu jakékoliv nedokonalosti, ale z důvodu že nikdy nedosáhne na certifikaci o bezpečnosti. A v žádné firmě se nenajde nikdo, kdo za to převezme odpovědnost.
Já myslim, že todle budou mít nějak vymyšlený, neměl bych každýho za úplnýho blbce :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
cicaro
Příspěvky: 4
Registrován: 3. 2. 2015, 8:26

6. 2. 2015, 10:05

Ja nevím jestli jsem se vyjádřil dost jasně. Jsem pohonář potažmo výkonový eletronik, budu se zabívat konstrukcí cnc frézy. Tento projekt bude pojat jako diplomová práce a financovat ji bude firma ve které pracuji, a která ji bude nadále používat. Na projekt bude uvolněno řádově 200k Kč. Já jakožto neznalý v oblasti Ř.S. pro cnc stroje jsem se zaregistroval na toto fórum s tím, že mi zde někdo znalý v této problematice poradí, jakým směrem se ubírat, zasvětí mě do problematiky řídících systémů, ať už profi, nebo hobby, nastíní nějaké systémy o kterých bych mohl spekulovat a informace si pak nastuduji.

Problémy typu co přinese diplomka, nebo problémy typu bezpečnost nebudu řešit tady, ale se samotným zadavatelem projektu, s bezpečákama ve firme a tak podobně. :wink:

Takže ptám se znovu. Poradí mi prosím někdo? Dočetl jsem se zde, od člověka, který pochopil na co se ptám, že v tomto případě nemá cenu volit ŘS typu LinuxCNC nebo Mach3 z důvodů spolehlivosti, ale spíš se podívat po nějakém profi systému.
První otázkou tedy je: LinuxCNC s harwarem MESA? Nějaké zkušenosti, názory..
Za druhé: Nějaký typ na profi ŘS ? Teď nemyslím zrovna Sinumerik. Psal jsem zatím firmám např.: COMETS http://www.comets.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; - nabízejí ŘS bežící na průmyslovém PC, rízení 5+1 os, virtuální PLC pro doprogramování uživatelských funkcí a funkci M a T, no viz webova stránka) cena 25k
Za třetí: co ten Gravos ? názory, zkušenosti, doporučení...


Děkuji za odpovědi a doufám, že se vyvarujeme nějakým dalším nedorozuměním :)
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2015, 11:43

Thomeeque píše:
chb píše:Ani ne tak z důvodu jakékoliv nedokonalosti, ale z důvodu že nikdy nedosáhne na certifikaci o bezpečnosti. A v žádné firmě se nenajde nikdo, kdo za to převezme odpovědnost.
Já myslim, že todle budou mít nějak vymyšlený, neměl bych každýho za úplnýho blbce :)
Ty by jsi si objednal a financoval nepochybně nemalými prostředky prototypový produkční stroj od studenta, který patrně nikdy nic podobného nepostavil a ještě na sebe převzal v dnešní byrokracii veškerá rizika z toho provozu plynoucí???
Sorry, ale to může jedině tunelář nějakých fondů, nebo ekonomický sebevrah.
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2015, 11:55

cicaro píše:Ja nevím jestli jsem se vyjádřil dost jasně. Jsem pohonář potažmo výkonový eletronik, budu se zabívat konstrukcí cnc frézy. Tento projekt bude pojat jako diplomová práce a financovat ji bude firma ve které pracuji, a která ji bude nadále používat. Na projekt bude uvolněno řádově 200k Kč. Já jakožto neznalý v oblasti Ř.S. pro cnc stroje jsem se zaregistroval na toto fórum s tím, že mi zde někdo znalý v této problematice poradí, jakým směrem se ubírat, zasvětí mě do problematiky řídících systémů, ať už profi, nebo hobby, nastíní nějaké systémy o kterých bych mohl spekulovat a informace si pak nastuduji.

Problémy typu co přinese diplomka, nebo problémy typu bezpečnost nebudu řešit tady, ale se samotným zadavatelem projektu, s bezpečákama ve firme a tak podobně. :wink:

Takže ptám se znovu. Poradí mi prosím někdo? Dočetl jsem se zde, od člověka, který pochopil na co se ptám, že v tomto případě nemá cenu volit ŘS typu LinuxCNC nebo Mach3 z důvodů spolehlivosti, ale spíš se podívat po nějakém profi systému.
První otázkou tedy je: LinuxCNC s harwarem MESA? Nějaké zkušenosti, názory..
Za druhé: Nějaký typ na profi ŘS ? Teď nemyslím zrovna Sinumerik. Psal jsem zatím firmám např.: COMETS http://www.comets.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; - nabízejí ŘS bežící na průmyslovém PC, rízení 5+1 os, virtuální PLC pro doprogramování uživatelských funkcí a funkci M a T, no viz webova stránka) cena 25k
Za třetí: co ten Gravos ? názory, zkušenosti, doporučení...


Děkuji za odpovědi a doufám, že se vyvarujeme nějakým dalším nedorozuměním :)
Vezmi si v práci cca měsíc volna, pořádně si to tady prostuduj a pak se začni ptát konkrétně, až ti bude jasný co vůbec chceš. Nejsme tu od toho abychom Ti to, za co jsi patrně placenej přinesli na zlatým podnose :wink:
A jen tak na okraj nejdřív by možná chtělo nastínit co má ten stroj dělat (materiály, velikost obrobků, přesnost atd...), od toho se totiž odvíjí spousta rad včetně pohonnů a nároků na řídící systémy. On je totiž velký rozdíl jestli to má dělat dřevo, plasty, nebo nerezový díly do hodinek s opakovatelnou přesností do stovky, ale to bys věděl kdyby jsi si tohle forum trochu pročetl, než se začneš ptát. Tak se nediv, že se diskuse zatím vede úplně jiným směrem než chceš. :idea:
Linux-Mesa ... je tu toho dost, přečti si to!
Gravos .... opět se to tu řešilo nesčetněkrát, studuj!
Komets .... odpoví Ti výrobce, tady nevím, že by se toto někdy řešilo
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8947
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 2. 2015, 12:00

Engineer píše:
Thomeeque píše:
chb píše:Ani ne tak z důvodu jakékoliv nedokonalosti, ale z důvodu že nikdy nedosáhne na certifikaci o bezpečnosti. A v žádné firmě se nenajde nikdo, kdo za to převezme odpovědnost.
Já myslim, že todle budou mít nějak vymyšlený, neměl bych každýho za úplnýho blbce :)
Ty by jsi si objednal a financoval nepochybně nemalými prostředky prototypový produkční stroj od studenta, který patrně nikdy nic podobného nepostavil a ještě na sebe převzal v dnešní byrokracii veškerá rizika z toho provozu plynoucí???
Sorry, ale to může jedině tunelář nějakých fondů, nebo ekonomický sebevrah.
Stejně jako ty o daný situaci vim příliš málo na to, abych mohl soudit, jen vycházim z předpokladu, že i ostatní lidi mají mozek (pokud jsou např. schopni vést firmu), ty a chb zřejmě vycházíte z předokladu opačnéhu :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“