Tvarové nože - "Skiving"

Odpovědět
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

5. 2. 2015, 11:34

Bohužel netuším jaký je správný terminologický výraz pro tuto metodu soustružení.
Například (a nejen) tady http://www.schwanog.com/cz/produkty/skiving.html" onclick="window.open(this.href);return false; termín SKIVINK z lenosti nechali v angličtině (možná chtějí vypadat světově :D ).

Máte někdo zkušenosti s tímto obráběním?
https://www.youtube.com/watch?v=n5b7IimlLzg" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=QeFDX8wwMLQ" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=ZQIMXbFdyiI" onclick="window.open(this.href);return false;
Něco teorie: http://www.productionmachining.com/arti ... of-skiving" onclick="window.open(this.href);return false;

Zrovna na kličky a podobné okrasy*), kdy je potřeba více stejných kusů, mi to na klasice (ne každý disponuje CNC soustruhem) přijde jako zajímavá metoda.
*) V domácích podmínkách, lze jen těžko nabrousit nůž z radeca úplně přesně.
Otázkou je potřebný výkon stroje, jestli by to zvládla MN80 nebo 300 číňan alespoň s hliníkem (s ocelí si nedělám iluze i kdyby byl obrobek mezi hroty).
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Engineer
Příspěvky: 2358
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2015, 11:51

Zajímavá metoda, nicméně bude možná problém připravit nůž tak kvalitní aby to fungovalo s minimem řezných sil. MN80 či nějakej asiat na to ale dle mého soudu výkonově stačit nebudou. Lepší a dle mýho i méně náročný na přípravu je kopírovací soustružení, který Ti zvládne i malý stroj s malým výkonem.
Tohle je obdoba tvarováho zapichovacího soustružení přičemž ten profil řežeš postupně a díky tomu snížíš nároky na výkon systému, plus snížíš ohybový namáhání tenkého hodně vyloženého polotovaru. Prostě to řežeš postupně od vzdálenějšího bodu směrem k universále. Má to asi význam když budeš chtít dělat nějakou sériovku aby to odsejpalo, na kusovku bych volil kopírování - šablonu vyrobíš mnohem snáz (třeba z kusu plastu) než ten tvarovej nůž. :wink:
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

5. 2. 2015, 12:40

Engineer píše:...přičemž ten profil řežeš postupně a díky tomu snížíš nároky na výkon systému, plus snížíš ohybový namáhání tenkého hodně vyloženého polotovaru. ...
Právě proto mě to zaujalo.
Engineer píše:...na kusovku bych volil kopírování - šablonu vyrobíš mnohem snáz (třeba z kusu plastu) než ten tvarovej nůž...
No jo jenže MN80 ani 300 číňani nejsou konstrukcí příčného suportu připraveni ani na pravítko natož na kopírování podle šablony.
Tu šablonu bych spíš viděl právě na to tvarové dokončovací broušení nože.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2015, 2:42

Francotirador píše:No jo jenže MN80 ani 300 číňani nejsou konstrukcí příčného suportu připraveni ani na pravítko natož na kopírování podle šablony.
Tu šablonu bych spíš viděl právě na to tvarové dokončovací broušení nože.
Neřekl bych :wink: Pokud budu mít jakýkoli hrotový soustruh, klidně i tu mn80, nebo malého číňana, a k němu minimálně koník, budu schopný vyrobit ať už podle šablony, nebo přímo podle předlohy, hotového kusu jeho kopii a troufám si tvrdit, že bude vypadat když ne stejně, tak minimálně líp jak například ta trojkulová klička z videa :) , z kterou bude mít ještě desetkrát tolik práce, než ji dostane do finální podoby :)
....odpadne mě pochopitelně docela složité broušení tvarového nože, které je navíc o to složitější, čím větší ten sklon nože bude
Na jeden dva kusy asi nic rychlejšího nevymyslíš, vzor chytneš do koníka, šablonu na něj
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

5. 2. 2015, 2:59

tumlik píše:...vzor chytneš do koníka, šablonu na něj...
Tumlíku můžeš to prosím tě trochu víc rozvést. Jsem asi natvrdlej ale nějak mi nespíná jak soustružit podle šablony nebo vzoru v koníku :oops:

Mít v nožovce kromě nože (vlevo) ještě rameno s hrotem (vpravo), a jezdit kličkama a ubírat materiál tak dlouho, dokud se hrot neopře o vzor (šablonu) postupně v celé jeho délce? To asi není ono, co?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

5. 2. 2015, 4:36

Taky bych poprosil...
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

5. 2. 2015, 4:41

Francotirador píše:
tumlik píše:...vzor chytneš do koníka, šablonu na něj...
Tumlíku můžeš to prosím tě trochu víc rozvést. Jsem asi natvrdlej ale nějak mi nespíná jak soustružit podle šablony nebo vzoru v koníku :oops:

Mít v nožovce kromě nože (vlevo) ještě rameno s hrotem (vpravo), a jezdit kličkama a ubírat materiál tak dlouho, dokud se hrot neopře o vzor (šablonu) postupně v celé jeho délce? To asi není ono, co?
Docela by mě to taky zajímalo protože jsem v tomto oboru vlastně amatér, tak bych se rád poučil jak se to dělá. Sice jsem viděl ve fabrice dost různých technologií, ale tohle teda nikdy.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Hardmesr
Příspěvky: 423
Registrován: 12. 2. 2009, 9:05
Bydliště: Jižní Morava

8. 2. 2015, 8:56

Francotirador - za mých mladých let se tomu myslím říkalo tangenciální soustružení. Velmi produktivní, používané v sériové výrobě, ovšem náročné na vybroušení tvaru. Hojně se také používaly kotoučové tvarové nástroje. Tvar se často vybrušoval na bruskách na kulato pomocí natlačování tvaru do brusného kotouče. To se provádělo kalenou tvarovou kladkou tak, že se kladka upnutá jako dílec natláčela do brusného kotouče, který byl bez pohonu a dokonce byly pro jeho volnější otáčení sejmuty i řemeny o hnacího motoru vřetena. Doporučuji pro zájemce zajít do antikvariátu a poptat se po příručkách ze SNTL, např. "Nože z rychlořezných ocelí"- Eichler, Engst a Pokorný."Tvarové nože soustružnícké" - Eduard Schmidt. "Broušení tvarů na rovinné brusce" - B. Čech, A. Václavovič. "Soustružnické tvarové nože" - Eduard Schmidt. Nc soustruhy pak tyto technologie většinou při výrobě menších výrobních dávek vytlačily.
NC soustruhy s ŘS Sinumerik 810T a 840D, YASNAC LX3. CAM KOVOPROG 2.7 až 4.13
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3611
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

8. 2. 2015, 10:44

Francotirador píše:
tumlik píše:...vzor chytneš do koníka, šablonu na něj...
Tumlíku můžeš to prosím tě trochu víc rozvést. Jsem asi natvrdlej ale nějak mi nespíná jak soustružit podle šablony nebo vzoru v koníku :oops:

Mít v nožovce kromě nože (vlevo) ještě rameno s hrotem (vpravo), a jezdit kličkama a ubírat materiál tak dlouho, dokud se hrot neopře o vzor (šablonu) postupně v celé jeho délce? To asi není ono, co?
:D Já na tebe úplně zapomněl, no tak jak jsi to psal by to taky v podstatě šlo, takže ano, tohle je při jisté míře šikovnosti použitelné. To co jsem měl na mysli je ale víc univerzálnější, nicméně bez výroby přípravku se to pochopitelně neobejde (co taky ano) využíváš strojní posuv, takže ten povrch bude pěknější, než co jseš schopný doma vybrousit břit na tvarovém noži jak už zmiňoval Engineer
Je to taková blbost, ale šikovná co mám v budoucích projektech s dalšíma zatím pouze v kompu, které bych chtěl dělat tak nevím jestli to prásknout :roll: :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

8. 2. 2015, 11:08

Taky by mě to určitě zajímalo. Sleduju tohle téma nedočkavě už tři dny. :D
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

8. 2. 2015, 5:00

to tumlik: Taky bych to rád viděl :), já to nemám ani v kompu :D , jen jsem si říkal, že bych odpojil (vyndal?) matici posuv. šroubu nožového suportu (nastavil bych ho paralelně s křížovým suportem) a směrem ke koníku vystrčil "kopírovací" rameno. Pak spustit autoposuv a buďto rukou nebo nějakým pérem přitlačovat nož. suport. Prostě jen se zbavit toho "dohánění profilu" kličkou. Bohužel jsem neviděl, jak se kopíruje na "dospělém" soustruhu, tak si to asi představuju blbě :(
edit: jo, asi by to chtělo ještě nějakou páku, samotná ruka by to zřejmě nezvládla
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

8. 2. 2015, 5:11

to: Tumlík, tak už nám to konečně prozraď jak máš to kopírování vymyšlené, stejně ten přípravek určitě nikdo nedokáže vyrobit lépe než Ty!
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

9. 2. 2015, 8:14

tumlik píše:...Je to taková blbost, ale šikovná co mám v budoucích projektech s dalšíma zatím pouze v kompu, které bych chtěl dělat tak nevím jestli to prásknout...
A není náhodou logo tohoto budoucího projektu červené T? :D :D :D
Obrázek
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

6. 3. 2015, 11:41

Francotirador píše:
tumlik píše:...vzor chytneš do koníka, šablonu na něj...
Tumlíku můžeš to prosím tě trochu víc rozvést. Jsem asi natvrdlej ale nějak mi nespíná jak soustružit podle šablony nebo vzoru v koníku :oops:

Mít v nožovce kromě nože (vlevo) ještě rameno s hrotem (vpravo), a jezdit kličkama a ubírat materiál tak dlouho, dokud se hrot neopře o vzor (šablonu) postupně v celé jeho délce? To asi není ono, co?
https://www.youtube.com/watch?v=Ly96KmT-D5E" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak skoro jsem se trefil - akorát upichovací zlůsob opravdu vypadá že není tak náročný na souhru rukou jako to co jsem popsal..

Stejně by mě moc zajímal ten přípravek (pro strojní posuv) :wink:
Miller píše:to tumlik: Taky bych to rád viděl :), já to nemám ani v kompu :D , jen jsem si říkal, že bych odpojil (vyndal?) matici posuv. šroubu nožového suportu (nastavil bych ho paralelně s křížovým suportem) a směrem ke koníku vystrčil "kopírovací" rameno. Pak spustit autoposuv a buďto rukou nebo nějakým pérem přitlačovat nož. suport. Prostě jen se zbavit toho "dohánění profilu" kličkou. Bohužel jsem neviděl, jak se kopíruje na "dospělém" soustruhu, tak si to asi představuju blbě :(

edit: jo, asi by to chtělo ještě nějakou páku, samotná ruka by to zřejmě nezvládla
A nebo pákový pomocný suport :)
http://www.tumlikovo.cz/precizni-pakovy ... ruhu-mn80/" onclick="window.open(this.href);return false;
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
tarvisio
Příspěvky: 286
Registrován: 25. 10. 2013, 3:11

26. 5. 2015, 9:02

Nevím jestli to tady někdo psal, ale my tomu říkáme tečné soustružení.
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“