více stejných dílů - CAD nebo CAM

CAD software, shareware, freeware
Odpovědět
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 5. 2015, 2:58

obecný dotaz -
vymodeluji díl a rozměrově je optimální vyrobit dva kusy z jednoho polotovaru pro úsporu materiálu (pasují tvarově k sobě)

v CAD vymodeluji 1 díl - to je jasné
a pak v CAD vytvořím sestavu dvou dílů patřišně orientovaných a tu pošlu do CAM ?
a nebo by to měl umět CAM - že v něm na polotovar naskládám víc dílů ?

a nebo musím už v prvopočátku vymodelovat dva díly - ale to mi přijde hloupé ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22426
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 5. 2015, 3:03

oboji by melo byt mozne
i jsem to delaval oboji

treti variantou je nechat vygenerovat ty drahy pak nasobne vedle sebe do prazdneho prostoru
neco jako ze vemes tu operaci a okopirujes ji o par mm vedle (kdyz modifikujes tu puvodni i ta druha by se mela updatovat)
to camy taky bezne zvladaji
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 5. 2015, 6:42

Já používám nejraději kombinaci obou metod. Udělám si sestavu s polotovarem a příslušným počtem dílů. Hrubování udělám přes oba díly (obvykle to vychází lépe, nefrézuje se tolik vzduch), podrobně pak naprogramuju jeden díl a prostředky CAMu nechám operace duplikovat. Rozumný CAM by to měl zvládnout hned několika způsoby (posunutí, rotace, přes skutečnou pozici dílu, v nouzi prosté opakování s různými počátky (G54, ...)). Když mám v sestavě ty díly poctivě zopakované, tak se potom dá udělat verifikace, jestli operací na jednom dílu nenabořím jiný (třeba nájezdem nástroje).
Aleš Procháska
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

15. 5. 2015, 8:51

prosté opakování mi nejde, díly jsou zrcadlově otočené pro úsporu materiálu

už jsem vyzkoušel kde co (asi se v tom už i dost motám, budu muset začít znova od nuly)
- mohu v CAMu "ručně" obejít a obrábět jednotlivé plochy - tím docílím správného výsledku ale pracně bez možnosti použít automatické obnovy programu při drobné změně

Pokud na to pustím "automatiku" CAMu - obrobí poctivě z polotovaru oba díly ale postupem každý zvlášť - bohužel bez ohledu na ten druhý

no nic, musím znova od začátku a zjistit, kde dělám chybu - kde je to skryté přehlédnuté "zatržítko" :-)
pak dám vědět co mi pomohlo
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 5. 2015, 8:54

Co je to za CAM?
Aleš Procháska
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 5. 2015, 10:32

DELcam integrovaný v SolidWorks
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 5. 2015, 10:45

Delcam bohužel neznám, to bude muset poradit někdo jiný. Ale určitě to nějak půjde, Delcam zase není tak katastrofální software :-)
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 5. 2015, 2:11

A neumí to ten CAM naimportovat z nějakého univerzálního formátu?
Je to sice takové škrábání se na levém uchu pravou rukou, ale jít by to mohlo.

Já používám jenom obyčejný Aspire. Data z CADu tam importuju přes DXF.
No a při tom importu si velmi snadno a jednoduše poskládám výslednou "sestavu" - prostě naimportuju ten díl víckrát (nebo ho nakopíruju po naimportování), a v tom CAMu si ty naimportované díly jednoduše sestavím k sobě (posuvy, otočení, případně i resize atd.).
Tohle by snad měl umět skoro každý CAM, ne?

Jinak ono se mi v tom Aspire i docela dobře maluje, takže jednoduché věci si namaluju rovnou tam a vůbec do toho netahám CAD.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

17. 5. 2015, 12:13

to chb:

v Delcam FeatureCam se na to používá volba vícenásobné upnutí.
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 5. 2015, 2:46

vícenásobné upnutí ... ale ale pro opracování ploch, které nejsou z důvodu upnutí či tvaru výrobku při prvním upnutí přístupné. To není ono.

zatím jediný odhalený funkční postup je:
vycházet ze sestavy vhodně umístěných kusů - a pak se přepnout do DelCam
nebo po přepnutí do DelCam z jednoho kusu obdobně jako při tvorbě sestavy přidat druhý/další kus a správně jej umístit.

Rozměr nezbytného polotovaru je ale třeba zadat ručně
a také nejde využít automatického generování všech operací - DelCam prostě druhý kus nevidí.

Je potřeba postupně obráběcí operace generovat výběrem drah/ploch, které tvoří výsledný výrobek, pracnější, ale dá se. (umí to použít dráhy ze skicy - původní a nebo jen pro tento účel vytvořené)
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

20. 5. 2015, 3:09

PS - pokus modelovat od počátku z jednoho kusu materiálu dva díly nepomůže.
po přepnutí do DelCam - ten stejně vidí jen jeden z nich.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „CAD“