Stránka 1 z 1

Kalkulátor otáček a posuvů válcových tvrdokovových fréz

Napsal: 25. 5. 2015, 8:58
od bobik
Ahoj

Dávám jsem můj pokus o kalkulátor otáček a posuvů válcových tvrdokovových fréz a doufám, že ho s vaší pomocí dotáhnu do použitelného stavu. Funguje i pod libre office.

Re: Kalkulátor otáček a posuvů válcových tvrdokovových fréz

Napsal: 26. 5. 2015, 5:09
od chb
snaha se cení,
první drobná připomínka - odděl a/nebo barevně zvýrazni buňky kde jsou vzorečky, aby si to uživatel neopatrně hned nepřemazal
Také jde ty buňky zamknout, ale to bude užitečné až časem

Re: Kalkulátor otáček a posuvů válcových tvrdokovových fréz

Napsal: 26. 5. 2015, 7:01
od bobik
O uzamčení listu jsem se pokoušel, ale nefunguje mi pak ta rozbalovací nabídka materiálů a průměru fréz. A přitom ve vlastnostech prvku je to zašrtávací políčko pro uzamčení odškrtnuté.

Re: Kalkulátor otáček a posuvů válcových tvrdokovových fréz

Napsal: 27. 5. 2015, 11:54
od Francotirador
Tu roletu udělej nikoli objektově, ale přes Data - Ověření dat - Seznam (podrobný popis je někde na office.lasakovi.com/excel)
Buňky bych také zvýraznil barevnou výplní, ale jen ty, kde se předpokládá přepisování vstupních hodnot pro výpočet (do ostatních bílých, ať už jsou v nich vzorce nebo ne, pak nikdo nic záměrně psát nebude).
Třeba tyrkysově modrou zadání parametrů stroje (to se zadá jen jednou), hráškově zelenou pro výběr obráběného materiálu a parametry frézy (tam se bude psát pokaždé), výstupní hodnoty tj. otáčky a posuv třeba tučným červeným písmem - vše ostatní černobílé.

Re: Kalkulátor otáček a posuvů válcových tvrdokovových fréz

Napsal: 5. 1. 2017, 8:39
od Pokec
Chybí mně tam to jediné, co hledám - materiál tvrdé a měkké dřevo.

Re: Kalkulátor otáček a posuvů válcových tvrdokovových fréz

Napsal: 5. 1. 2017, 8:58
od robokop
proc je ta hloubka zadana z tabulky
myslim ze by bylo treba nechat hloubku volne nastavitelnou
dale i bocni uber

jak je mysleno prikon vretene a max vykon vretene?
kde se vezme charakteristika vretene aby se spocitalo pri jakych otackach je schopny dodat jaky vykon, jake jsou ztraty v konstrukci vretene, jaky prevodovy stupen s jakou ztratou atd...
ja myslim ze tohle je zavadejici, vypustil bych to nebo doplnil o info ze to je hodne od boku


kolikabrite nastroje se uvazuji?

jinak super pocin
az to bude odladene umistil bych to mezi rady pro zacinajici

Re: Kalkulátor otáček a posuvů válcových tvrdokovových fréz

Napsal: 6. 1. 2017, 9:33
od bobik
To už jsem opustil. Používám internetový kalkulátory, které dokáží spočítat i ohyb fréz od řezných sil.
Ty hloubky záběru jsou moje odhady, něco mám vyzkoušený, něco jsem doplnit z tabulek od Fraisa. Já osobně nepoužívám frézování na celou hloubku břitu. Jinak se dají měnit v tabulce ve sloupci ap.
Výpočet výkonu je nad mé síly, je to skutečně jen velmi orientační. Řezný odpor se může velice lišit u stejných typů materiálu a docela těžko se vyhledává. Takže to dokončené není. V podstatě se z toho formuláře dají vzít jen korigované otáčky a korigovaný posuv. Ale kdyby někdo na tom chtěl pokračovat, je to docela pěkné duševní cvičení.

Re: Kalkulátor otáček a posuvů válcových tvrdokovových fréz

Napsal: 6. 1. 2017, 11:06
od robokop
ja taky vychazim s netovych kalkulacek vyrobcu nastroju
oni nejlip vedi parametry ke svemu vlastnimu nastroji

zase by se mi libilo kdyby tu sel dat takovyhle cesky dokument pro zacatecniky

Re: Kalkulátor otáček a posuvů válcových tvrdokovových fréz

Napsal: 27. 1. 2017, 8:32
od chb
protože má oblíbená tabulka (byl na ni v .xls odkaz) už není dostupná a chybí mi, zvažuji navázat na tuto .xls kalkulačku a doplnit ji o další možnosti.

nechce se někdo (z neprofi oblasti ?) přidat ?
chtěl bych znát/odhadnout sílu působící na materiál a ohyb frézy

Re: Kalkulátor otáček a posuvů válcových tvrdokovových fréz

Napsal: 27. 1. 2017, 11:45
od chb
ještě pár slov k tématu -přikládám obrázek tabulky, (která už není dostupná) lépe se to s obrázkem bude komentovat.

Většina dostupných kalkulaček (nevím jak doporučení výrobců - zda to také uvádějí) počítá otáčky a posuv s vazbou na nástroj a obráběný materiál. To mi ale přijde nedostatečné.

Při zadávání řezných podmínek do CAMu jsem to kontroloval pomocí této výpočtové tabulky. Zadaná je třeba 6mm fréza 2břitá, mohu zajisté frézovat 0,5mm do hloubky, 5mm šíře ale asi je lepší na využití břitu jet 3mm do hloubky, 1mm záběr. Tabulka mi říká, že v tomto případě bude průhyb frézy 0,02mm a také, že praskne při ohybu 0,21mm = pohybuji se tedy někde okolo 10% pevnosti nástroje. To znamená, že i případná šponka či nepřesnost CAMu nezpůsobí problém. Můj levný CAM ale občas neumí programově vyřešit úzkou drážku a i při nastavení úběru 1mm šíře "první stopu" jede do plného, tedy na plnou šířku nástroje = 6mm. Zkusmo tedy v tabulce zadám hloubku 3mm, boční úběr 6mm a tabulka mi spočítá, že průhyb frézy bude 0,3mm, tedy nad její pevností - a světe div se, ona skutečně uletěla. Beru to tedy jako užitečnou informaci právě u tenkých prodloužených fréz.

Druhý užitečný údaj který mi tabulka dávala je "cutting force" - 30 N. Je to vysvětleno jako síla, kterou obrábění působí na materiál a tedy co musí svěrák/upnutí udržet. Svěrák ale není můj problém, můj problém je tuhost stroje. Mám odzkoušeno, že se BF20 ve stávajícím stavu dokáže vypořádat se silou okolo 50N. Pokud ji výrazněji překročím, stroj se celý při obrábění rozdrnčí. Tabulka mi řekne, že průhyb nástroje o průměru 10mm je hluboko pod jeho pevností třeba při šponě 6mm hloubky, 2mm boční úběr - ale současně mi řekne, že zatížení bude např. 120 N a já vím, že to stroj svou tuhostí prostě nedá.