Alternatívne vedenie

Odpovědět
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

19. 9. 2008, 5:40

Práve som začal so stavbou malého /ozaj malého/ CNC-čka. Ide o akúsi 2,5 osú frézu/gravírovačku. Na plexisklo a podobné materiály. Vystala predo mnou ale otázka, že ako vyriešim vedenia. Priečnu a pozdĺžnú os som odbyil s klasickými vodiacimi tyčami, ale problém bol so zvislou osou. Hlavný problém som videl v konštrukcii. Požiadavka bola jasná: čo najlacnejšie, čo najjednoduhšie a čo najmenšie rozmery, pri zachovaní akej takej tuhosti zostavy. Potom ma ale napadol jeden skvelý (aspoň podľa mňa) nápad. Behol som do jedného nemenovaného obchodu s nábytkom a kúpil som dve kolajničky, ktoré sa používajú na otváranie šuflíkov. Neviem ako vy, ale za 90 SK je to priam brilanté riešenie a ušetrilo mi to veľa nervou a peňazí, roboty.... Čo vy na to? Snáď sa to niekomu zíde. 8)
Přílohy
detail guličkového ložiska
detail guličkového ložiska
"šuflíkové vedenia"
"šuflíkové vedenia"
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

19. 9. 2008, 6:37

Šuflíkové koľajničky ako vedenie na CNC sú známe , na jednoduhšie a nenáročné konštrukcie dosť dobre použitelné . :?
dzairo
Příspěvky: 131
Registrován: 17. 9. 2008, 9:33

19. 9. 2008, 8:24

ak trafis dobre tak kupis dobre ale ak kupis pokrivene tak ti to bude lietat , uz som touto cestou isiel a nechal som to . ale do akej presnosti chces ist to je dolezite. ja som mal vodiace tyce z tlaciarni a ktomu aj voziky (klzne mosadzne) ale islo to len tak tak.
skus aj hlinikove profily elka a jedno do druheho ak namazes tak to drzi smer.

rergards
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

20. 9. 2008, 10:20

tie tyce mam aj ja. su z takej tej velkej kopirky priemer 16mm a tiez ich pouzijem. pricom sa po nich nebude nic klzat, ale odvalovat. zohnal som si take male loziska a myslim (dufam) ze to pojde dobre.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

20. 9. 2008, 9:33

Chlapi, když už používáte šuplíkový pojezdy, moooc doporučuju koupit aspoň trošku solidní, např http://www.hettich.com/images/media_hg/ ... statni.pdf

Ty, který jsou na těch fotkách, to je fakt lowcost, to se většinou vysype i v nábytku. Navíc to zachycuje síly jen jedním směrem, namáhání silou působící ,,zboku´´ způsobí zemědělský vůle a pak rozklad. To u těch Quader je mnohem lépe vychytaný
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

21. 9. 2008, 6:17

Pavel R píše:Chlapi, když už používáte šuplíkový pojezdy, moooc doporučuju koupit aspoň trošku solidní, např http://www.hettich.com/images/media_hg/ ... statni.pdf
Víš o nějaké konkrétní aplikaci toho Quadra na CNC stroji? Mimo posuvných dvířek krytu :)

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

21. 9. 2008, 1:35

Ano, viděl jsem strojek, X 600, Y 400, Z 250, konstrukce z MDF, vřeteno modrý Bosch. Bylo to používáno k výrobě stavebnic modelů letadel - zejména přepážek trupu a žeber křídel. Tedy obráběný materiál byla balza + překližka. Co vím, ten stroj makal denně 8-12 hod a po cca 6 letech provozu jej majitel prodal. Co mě udivilo nejvíc - veškeré komponenty (tzn. i ty Quadra) to přežily bez podstatného opotřebení, jen u toho Bosche jsme po 4letech přehodili ložiska, jelikož už byl dost hlučný a poslouchat to pořád nebylo nic moc.

A k tomu krytu - na strojích naší firmy jsou veškeré kryty (tedy odsávací i ochranné) uloženy na lineárech Rexroth Bosch. 8)
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

21. 9. 2008, 1:36

myslim ze pomer cena/kvalita aj tak vychadza lepsie u tych za 90 SK. nepozeral som cenniky ku tym "specialnym" ale myslim ze to bude asi riadna pecka.
co sa zachytavania sil tyka. ved v tych plechoch su normalne zliabky kde tie gulicky behaju, sa mi nechce verit ze sa mi to len tak rozsype.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

21. 9. 2008, 1:48

Co jsem našel, tak to stojí 388,- Kč. Ano, je to víc než 90,-Sk, ale kvalita je nerovnatelně jinde. Ale rozhodnutí je na Tobě. Asi se to nevysype za týden, ale nečekej od toho přesnost a tuhost.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

21. 9. 2008, 7:46

Můžeš prosím upřesnit typ - šlo o Quadro 30, částečný výsuv?
Před časem jsem totiž o MDF stroji uvažoval (ve stádiu rozkresleného projektu :)), ale kvůli lineárům, jako na první fotce, jsem to stornoval.
A nepamatuješ si, jestli to Quadro jde vysouvat oboustranně? Totiž u těch levnějších pojezdů jde seskládat několik kolejí za sebe a jezdící část mezi nimi přejíždí a je stále podepřená.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

21. 9. 2008, 8:43

Přesný typ nevím, ale projeď si to pdf, které jsem nahodil do odkazu, tam je mnoho druhů Quader, třeba se Ti nějaká bude hodit. K tomu oboustrannému vysouvání - myslím, že to neumí, protože u toho CNC, o kterém jsem psal, měl konkrétně na X dva páry Quader proti sobě, aby to mělo nějakou tuhost v celé dráze pohybu. Těžko se to popisuje, ale v podstatě šlo o to, že pokud byl stůl uprostřed, byly všechny výsuvy zpola vysunuty, když jel doleva, levý pár se zasouval, pravý vysouval. Pokud jel doprava, tak se pravý par zasouval, levý vysouval.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

21. 9. 2008, 8:45

Díky, popsáno naprosto srozumitelně. :D
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

21. 9. 2008, 8:54

Jinak mašinka z MDF není zase až tak špatný nápad, použitím vhodné konstrukce se dosáhne poměrně velmi slušné tuhosti, ovšem chce to použít buď festovní spojovací kování, nebo ještě lépe lepit to nějakým PUR lepidlem (např. Soudal A60) Pak je to použitelný, ale i tak nečekej přesnost na 0,01mm. Ale na balzu, dřevo a pod, je to naprosto v poho.
Gabriel
Příspěvky: 4
Registrován: 26. 1. 2009, 8:44
Bydliště: Sabinov

8. 2. 2009, 1:43

A čo tak použiť pre os "Z" posun vymontovaný z písacieho stroja na ktorom sa posúva valec. Viď foto z najakého manšieho stroja, Vačšie elektrické stroje (ROBOTRON) majú lištu pojazdu 57/360mm a dva lišty 10/10mm s "V" drážkou dlĺžky 400mm. Posuvajú sa na valečoch osadených v lište dl.210mm. Je to možné?
Přílohy
pisaci stroj 002.jpg
pisaci stroj 001.jpg
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“