Teda já jsem odpovídal Pidrmanovi, ale to je celkem jedno. Beru to tak, že když budou někoho zajímat podrobnosti, tak se prostě zeptá.
Motor nevím, protože netuším, co to má honit.
Pokud něco ne moc velkého, tak SX23-1414 od Microconu má nepřekonatelnou cenu, a jedou fajn.
Fajn drivery jsou teď ty s TB6600, např. něco takového:
http://www.ebay.com/itm/Hot-Sell-TB6600 ... 1862118310" onclick="window.open(this.href);return false; , podobných už mi pár šlo rukama. Možná by vyhověl i levnější bez krabičky
http://www.ebay.com/itm/Single-Axis-TB6 ... 2046702627" onclick="window.open(this.href);return false; , ale ty jsem v ruce neměl.
No a pak to řízení. Nevím, jak moc líp to popsat. Pro 10 různých aplikací může být 50 různých řešení. Pokud Pidrman chtěl ovládání na úrovní běžného DC motoru (jen řídit rychlost), tak nejjednodušší je prostě nějaký obyčejný generátor pulzů - otočím krouťákem doprava a bude to sypat pulzy rychleji, doleva pomaleji. Takže třeba to katalogové zapojení 555, těch je plný internet. Nebo hotový generátor SDG4046, jak už jsem taky psal, ten už je na to nachystaný bez vymýšlení.
No a pokud to má mít inteligenci, tak tady už je prostě možností nepřeberně. Nejlevnější je to spáchat s nějakým tím Arduinem. Když jde o 1 kus, tak asi plné velké, např.:
http://www.ebay.com/itm/Board-ATmega328 ... 1670490650" onclick="window.open(this.href);return false;
Na tenhle standardní formát desek se dají koupit a nacvaknout různé rozšiřující desky, říká se jim shields. Např. CNC shield, který má přímo na sobě patice pro přímé zasunutí malých Pololu driverů, používá se hojně pro 3D tiskárny (ty drivery zvládnou tak 0.5-1A, takže je to spíš na malé motory, třeba SX17), třeba:
http://www.ebay.com/itm/A4988-Driver-CN ... 1579183739" onclick="window.open(this.href);return false;
Nebo menší provedení, které ještě pořád má USB připojení, ale už na to přímo nepřipojím nějakou hotovou desku, třeba:
http://www.ebay.com/itm/Hot-Mini-USB-Na ... 1741385269" onclick="window.open(this.href);return false;
Nebo nejlevnější jsou Arduina bez USB rozhraní, kdy se to pak programuje přes externí převodník USB/serial. Třeba
http://www.ebay.com/itm/Enhancement-V2- ... 1391783444" onclick="window.open(this.href);return false;
Výhodou je, že na desce není nic zbytečného, takže je extrémnmě levná, a pokud nepotřebuješ mít to trvale připojené třeba k PC, tak to samozřejmě i míň žere (protože tam není ten převodník USB/serial).
Naopak pokud bych to chtěl do budoucna nějak hodně rozšiřovat, tak nějaké Arduino Mega.
Ale díky padajícím cenám nemá smysl kupovat "do zásoby" něco zbytečně silnějšího když to aktuálně nepotřebuješ, až ten výkon budeš potřebovat, tak to koupíš v budoucnu levněji.
Program bude pro všechna tahle Arduina stejný (pro desky Mega nepatrně odlišný, ale ne moc). Samozřejmě pokud o programování noc nevíš, tak buď nastudovat, nebo se spojit s někým, kdo to zná.
A mimochodem nemám pocit, že bych už ve svém prvním příspěvku jen "hazel odpovedi typu to je preci primitivni ci jasne".
Když jsem se tady několikrát na něco ptal, tak bych byl často vděčný i za takovou odpověď, jakou jsem v tomto vlákně za začátku napsal, ale nedostal jsem
ani tu.
Ještě dodatečně dopisuju, proč zrovna Adruino (i když třeba já ho zrovna prakticky nepoužívám, používám procesory ARM).
Arduino má obrovskou výhodu v tom, že se z něho stala světová jednička v malém procesorovém bastlení, a tak se toho chytli číňani a vyrábějí toho mraky v různých provedeních za neuvěřitelně nízké ceny. Tím pádem se o to víc stimuloval zájem o tuhle platformu, a výsledkem jsou kupy knihoven pro připojení všeho možného. Samozřejmě s masovostí souvisí i různorodost kvality jednotlivých řešení, ale vybrat něco slušného se většinou dá.
No a v oblasti CNC na Arduinu vzniklo několik komplexních projektů, např. známé GRBL, které dělá kompletní a slušně funkřní CNC řidicí systém. Takže stačí ho nasypat do nějakého Arduina (ani nemusí být v provedení Mega), připojit drivery a motory, a je možné tam po sériové lince rovnou začít posílat G-kód.