MINEBEA 17PM-K402-P4V pro malé CNC

Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8928
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 10. 2015, 5:31

Ahoj,

odpovídám na dotaz ze SZ:
[zeditováno]
dostal som sa dnes k 3 krokovym motorom 17PMk402-P4V od firmy Minebea .. zadara.. hovoria ti nieco taketo motory, dalo by sa to pouzit na male cnc ale na mosadz, dural?
Pokud platí toto, tak bych řekl, že ač nejsou úplně vhodné, můžeš s nimi klidně začít.

Vhodné nejsou kvůli sériové kombinaci cívek, díky které budou rychleji ztrácet moment ve vyšších rychlostech. Nicméně je to řešitelný problém: buď
  • je časem vyměníš za rozměrově stejné KM s paralelní kombinací cívek (IMHO by 0.5Nm krokáče na malé hobby CNC na mosaz a dural měly stačit) nebo
  • použiješ driver s vysokým napájecím napětím (myšleno třeba 48V) nebo
  • cívky uvnitř překonfiguruješ nebo
  • budeš spokojenej s tím, jak to chodí :)
T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

27. 10. 2015, 6:57

Dakujem Tomovi za zalozenie vlakna.

Tieto motory su z nejakej velkej tlaciarne, odmontoval som tam aj jeden s oznacenim 23KM-K036-P13V, myslim ze keby som sa tam rozkukal mozno vy som este jeden vacsi nasiel..

Ale podme teda k tomu mojemu mozno buducemu CNC.
Som modelar co robi parne motory, obcas potrebujem nieco urobit .. stacilo by mi na zaciatok 2D X a Y os, Z-tkova by stacila aj vyskovo manualne nastavitelna.
Napriklad by ma potesilo keby som nemusel manualne rozmeriavat a nasledne vrtat diery na jednotlivych dieloch.
Moj problem je, ze neviem kreslit v 3D, 99,9% svojich veci mam nakreslenych v Corel Drawe.. viem to nie je moc vhodny program na 3D.
Nainstaloval som si aj Solidworks ale citim sa v nom ako Alenka v risi divov :-).
Ako sa poznam aj CNC budem kreslit v CD :-)
V podstate mi staci pracona plocha 150 x150mm, vyskovo 100mm.
Pozeral som uz aj tu na fore co si ludia postavili. Tomov "Kolowratok" sa mi celkom paci.¨
Elektronika je dalsi tvrdy oriesok..
Tu by som si asi dal poradit kompletne v vybere..

Kostra CNC by bola z duralu, ostatne veci kupovane v nejakom CNC shope, pravdepodobne v cnc1.eu, alebo v Power bell vo Vlcom hrdle v Ba.. zalezi aj od cien a ponuky..


Riso
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

29. 10. 2015, 6:34

Thomeeque píše:Ahoj,

odpovídám na dotaz ze SZ:
[zeditováno]
dostal som sa dnes k 3 krokovym motorom 17PMk402-P4V od firmy Minebea .. zadara.. hovoria ti nieco taketo motory, dalo by sa to pouzit na male cnc ale na mosadz, dural?
Pokud platí toto, tak bych řekl, že ač nejsou úplně vhodné, můžeš s nimi klidně začít.

Vhodné nejsou kvůli sériové kombinaci cívek, díky které budou rychleji ztrácet moment ve vyšších rychlostech. Nicméně je to řešitelný problém: buď
  • je časem vyměníš za rozměrově stejné KM s paralelní kombinací cívek (IMHO by 0.5Nm krokáče na malé hobby CNC na mosaz a dural měly stačit) nebo
  • použiješ driver s vysokým napájecím napětím (myšleno třeba 48V) nebo
  • cívky uvnitř překonfiguruješ nebo
  • budeš spokojenej s tím, jak to chodí :)
T.
Tom,

cim viac sa tu motam na fore a hladam co ako zapojit, kupit, tym mam v tom viac a viac nejasno..
Otazka znie, aku elektroniku kupit.

Nasiel som nieco taketo hotove za 85€ - http://www.cnc1.eu/sk/h5controller.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
je to zo Shopu kde uz moji kamarati co to nakupili a boli spokojny..
Ja som v elektronike slaby ako lekvar, dokazem tak pozapajat kabliky.. otazka znie..
Bude nieco taketo pasovat k tym mojim motorom?
Pripadne ak vies porad mi a vlastne do buducna aj ostatnym co kupit ked sa niekto dostane k tomuto typu krokovych motorov.

Samozrejme treba este nejaky kvalitny zdroj, a kedze moje pocitace uz nemaju LPT port, budem potrebovat este aj ten modul UC100, ktory ponuka p. Dudas na jeho stranke.

Dakujem Riso
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8928
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 10. 2015, 2:51

Ahoj, sry, jsem teď (do konce tejdne) trochu mimo, asi se nedostanu k odpovědi.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8928
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 11. 2015, 7:28

darc píše:Dakujem Tomovi za zalozenie vlakna.
Za málo.
darc píše:Tieto motory su z nejakej velkej tlaciarne, odmontoval som tam aj jeden s oznacenim 23KM-K036-P13V, myslim ze keby som sa tam rozkukal mozno vy som este jeden vacsi nasiel..
Ty si můžeš nechat třeba na rotační osu :)
darc píše:Ale podme teda k tomu mojemu mozno buducemu CNC.
V podstate mi staci pracona plocha 150 x150mm, vyskovo 100mm.
To by možná stál pro XY za úvahu jako základ nějaký hotový a pouze zmotorizovaný křížový stůl, o takové tuhosti nemůže být u mojeho "Kolowrátku" (vtipný :)) řeč. Nevim, s mechanikou radši nebudu radit, na to jsou tu větší kapacity.
darc píše:Elektronika je dalsi tvrdy oriesok..
Tu by som si asi dal poradit kompletne v vybere..
3x TB6600 driver
5 axis CNC Breakout Board
S-120–36 - průmyslový spínaný napájecí zdroj 120W (+10% to dá bez mála 40V) - ale poohlíd bych se tady v bazaru, jestli se nějakej zdroj nenajde
Kabely pro připojení motorů 2×2×0,34 nebo 0,5
Postavil bych si počítač s LPT (díly seženeš za odnos), pro začátek imho nejlepší.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

1. 11. 2015, 8:04

Ahoj Tom,

Velmi pekne dakujem za linky.. ebay vybaveny :-)

este otazka, kolko metrov toho kablu treba..:-)
Co sa tyka zdroju, kupim novy, pri cene 650 korun sa mi nechces spekulovat.. doprava na slovensko je 250 korun.. a mam istotu ze je v poriadku
Ak by som nakupil nad 2000,- tak to je zadara... tak rozmyslam co tam este nakupim.. :-)


Pocitac mam na povale, jeden stary, na tu dobu tak 8-9 rokov naspat to bola supa..
Viem ze tam bola graficka karta Matrox G400..... zaplatil som za nu vtedy cely zivot... ale ako som sa moc tesil..

Riso
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8928
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 11. 2015, 8:34

Zdroj se dá taky koupit na ebayi btw.

Hurá na povalu :)
darc píše:tak rozmyslam co tam este nakupim.. :-)
Konektory, limiťáky, LPT kabel, e-stop tlačítko, řetězy atd. atd., ale asi bys měl nejdřív vědět, co vlastně stavíš.. Kabel taky hned nepotřebuješ, na vyzkoušení ti stačej libovolný trochu silnější dráty..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

2. 11. 2015, 6:40

Ahoj Tom,

najprv by som si chcel na stole zapojit celu elektroniku..
ten kabel je za par € takze to nie je taka velka polozka.
Zdroj viem tak isto vyuzit aj inac, ak by nesiel do CNC, takze to nie su len tak vyhodene prachy do luftu. .... ci su :-)
LPT kabel si vypytam v praci, tu urcite nieco take susia .. takze ten je zadarmo,
Asi na konektory, na tlacitko a na tento elektro spojovaci material je lepsie GME, to mame v Ba, takze skocit tam a nakupit je len otazkou casu
Hlavne si musim pripravit zoznam tychto veci.. Mam rad poriadok v tychto veciach... aj ked moja dielna niekedy po mne tak nevyzera.. :)

pozeral som aj nejake podoprete tyce a voziky... je to lacnejsie na ebay ako tu.. a pocitam, ze aj tu predavaju iba cinu...
Mnoho veci je bez postovneho.. na ebay nakupujem dlhe roky... na 99% som spokojny..

Riso
mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

2. 11. 2015, 10:07

Ahoj Riso

Pokud nakupuješ na ebay tak ti pošlu odkaz na driwery s opto deskou.

http://www.ebay.com/itm/3x-M542-CNC-Ste ... SwI-BWNBi5" onclick="window.open(this.href);return false;

Nebo i celý set i s motory i zdrojem. Pokud si to spočítaš
Tak tě to vyjde dost levněji. A navic než ta deska co jsem se díval do toho shopu cos tu dal tak tu bych nebral ani náhodou.

http://www.ebay.com/itm/EU-Free-Ship-3- ... xyDLZR-5Gi" onclick="window.open(this.href);return false;

Poštovné zdarma.

Neříkam že to co jsem ti dal na ten odkaz je špička, ale je to podle mého mnohem ale opravdu mnohem lepši. Než ta deska.

Další věci jsou ty podepřené tyče. Ty na ebay raději nekupuj. Neříkám že to je všude v Číně stejne. Ale abys náhodou pro pár ušetřenych eur se nedivil jako jeden klučina tady na foru v jinem vlákně , který se diví jestli je normální že ty podepřené tyče jsou zkroucené do vrtule či ohle. Pokud si to koupiš u nás nebo vlastně u vás na slovencku máš větší šanci že to vyreklamuješ pokud to bude třeba.

Všechno to je čina. Ale je to o penězích. V klidu si to projdi. A nic neuspěchej. Ty za to utratiš peníze.

PS: Pokud bude třeba ti poradit ze zapijenim neni problém. Klidně se ptej. Je tady dos ochotných lidi kteří ti pomůžou.
Naposledy upravil(a) mirdin dne 2. 11. 2015, 10:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8928
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 11. 2015, 10:10

darc píše:najprv by som si chcel na stole zapojit celu elektroniku..
Jj, to je rozhodně vhodný postup. Ale dýlka kabelů se bez plánů stroje odhaduje hodně blbě :) Nejdelší kabel na kolowrátku je cca 120cm, jestli ti to v něčem pomůže.
darc píše:pozeral som aj nejake podoprete tyce a voziky...
Buď bych šel do masivních nepodepřených tyčí (jednoduchá konstrukce stroje) nebo do lineárů (stejně náročná konstrukce stroje a výsledek úplně jinde).

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8928
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 11. 2015, 10:15

mirdin píše:Pokud nakupuješ na ebay tak ti pošlu odkaz na driwery s opto deskou.

http://www.ebay.com/itm/3x-M542-CNC-Ste ... SwI-BWNBi5" onclick="window.open(this.href);return false;
Zrovna tato deska imho není "opto". U výstupů pro drivery to neni potřeba (optika je v driverech, i v těch levných TB6600), ale u vstupů to smysl mít může.
mirdin píše:PS: Pokud bude třeba ti poradit ze zapijenim neni problém. Klidně se ptej. Je tady dos ochotných lidi kteří ti pomůžou.
Se zapíjenim taky klidně pomůžu ;)

T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 2. 11. 2015, 10:19, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

2. 11. 2015, 10:16

Rozhodně lineary. Já si taky myslím. Jenže těm co stim začínají se to zda moc drahé. Ale kdyby věděli jaký tam je potom rozdíl. Tak by neváhali. Že? ??? :D :D

Taky jsem si myslel co nemám za kvalitu. Jen do té doby než jsem měl tu čest. No jo. Tak to je. Člověk se pořád učí.
Naposledy upravil(a) mirdin dne 2. 11. 2015, 11:01, celkem upraveno 1 x.
mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

2. 11. 2015, 10:18

Bylo to myšleno kvůli tomu LPT

Omlouvam se. Ta teda tam opto fakt nemá. Ale pro začatek stačí. Ne??? :D

A co takhle mu doporučit ESS ? :D
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8928
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 11. 2015, 12:03

mirdin píše:Omlouvam se. Ta teda tam opto fakt nemá. Ale pro začatek stačí. Ne??? :D
Asi by stačila, já třeba optický oddělení taky nepoužívám. Ale asi už má stejně objednanou tuto..
mirdin píše:A co takhle mu doporučit ESS ? :D
To je myslim MACHx only, to bych asi nedoporučoval.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
mirdin
Příspěvky: 298
Registrován: 13. 11. 2014, 12:40
Bydliště: Frýdek - Místek

2. 11. 2015, 1:18

Ja ji mám. A max spokojenost. A k tomu CM106 desku.. frčí to jako hrom. :D

Ale pro někoho kdo nema moc skušenosti to asi neni.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“