Stránka 1 z 1
Úzký zapich
Napsal: 18. 11. 2015, 10:49
od Embie
Ahoj, mám asi banální dotaz, ale jsem soustružnik amatér a samouk. Chci se zeptat, jak udělat na malou osku průměru 3mm zápich 0.55mm pro pojistný trmenovy kroužek. Nikde jsem na to nenašel tak uzký nůž. Šlo by to v domácích podmínkách vybrousit z radeca? Dělám to pro sebe, nejde mi o nějaký pěkný řez, ale abych to vůbec dokázal vyrobit. Díky
P. S. Tak změna, najít se to dá, ale dvojku za nůž na to moje zuzlani je nesmyl platit. Chci něco nejlépe do 200,-, je to nereálné?
Re: Úzký zapich
Napsal: 18. 11. 2015, 11:11
od fmodel
nabrousit to jde bez problémů ale chce to vhodné kotouče a jeden úzkej šedej na plátky používám z boku na lehký přeleštění a hlavně nějakou optiku abych na to viděl
tady máš počteníčko
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=300" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Úzký zapich
Napsal: 18. 11. 2015, 11:12
od Mex
Dremel a tenký řezací kotouček?
Já jsem to tak kdysi dělal, když jsem potřeboval udělat drážky pro malé segrovky.
Re: Úzký zapich
Napsal: 19. 11. 2015, 5:57
od picom
Mám VBD na zápich 0.5mm, ale držák je 16x16
Zkus nabrousit radeko
Re: Úzký zapich
Napsal: 19. 11. 2015, 6:07
od testone
nabruš si radeco
nic na tom není
když se nepovede, tak těch pár mm prostě odbrousíš a začneš znova
šířku břitu snadno změříš
někdo tu kdysi radil použít jako nůž plátek z pilky na železo
taky je dobrý udělat si z kousku železa nebo něčeho kostičku, upnout ji do nožovky, vrtákem v univerzálce si do ní vyvtrtat dírku a do ní dát nožík vybroušený ze zlomeného závitníku nebo z načínáčku
tak se taky hezky dělají malé nožíky do díry
Re: Úzký zapich
Napsal: 19. 11. 2015, 7:23
od jova
Já na to používám jednoduchý držák a plátky nařezané z listu stojní pily. Na takhle úzkou drážku jsem zkoušel i list z ruční pilky na kov, ale je to přeci jen už tenké a dost to pruží. Lepší je to vybrousit z toho listu strojní pilky.
Jako nouzovka, se to dá vyříznout (nebo spíše vybrousit) přímo za běhu na soustruhu koncem pilky na kov, kde už nemá šraňk.
Ten držák:
http://www.jova1.cz/dilna/noze/noze.html
Re: Úzký zapich
Napsal: 19. 11. 2015, 8:43
od Embie
Díky za reakce, obzvlášť stránky od jovy se mi líbí, pro mě amatéra zajímavé, celkem jednoduché vychytávky

Re: Úzký zapich
Napsal: 19. 11. 2015, 9:11
od prochaska
Ještě podobná finta je použít jeden zub malé kotoučové pilky, buď kus odbrousit nebo ji tam upnout celou.
Re: Úzký zapich
Napsal: 19. 11. 2015, 9:16
od marekzcke
Robi sa to drazkovacimi pilovymi kotucmi na kov. napr:
Kód: Vybrat vše
http://www.gsp.info/sk/VHM-a-HSS-drazkovacie-pilove-kotuce/
Jeden mensi kotuc zvladne bez problemov 1000 rezov a 2000 drazok do materialu 11600 s priemerom 6mm.
Takto sme mali vo firme vyriesenu jednu operaciu a svojho casu bol tento strojcek aj na predaj.