kulová x čelní fréza

Odpovědět
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

25. 3. 2016, 1:58

Zajímal by mne rozdíl v zatížení stroje a nástroje při obrábění kulovou proti čelní fréze?
žádnou teorii jsem nenašel a ze školy si už nějak nepamatuji.
jde mi o to že používám poměrně dlouhou kulovou frézu (70mm) jde mi primárně o to abych mohl frézovat na větší záběr než doposud.
Je jednoduché udělat pokus s jiným nástrojem,ale ten nemám a stojí 2000. tak se mi ho nechce jen tak na jeden pokus kupovat.
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2016, 3:32

ja casto pracuji s kulovkou 20mm a rekl bych ze vydrzi x krat vic nez valcovka. delam s tim velke zlabky a jeste mi nerupla a to sem ji daval pekne na prdel. spis jde o to jak se do materialu dostat. nejhorsi je se zavrtat, ale po rampe to jde velmi dobre. jedu na plny prumer do hloubky 15mm, 4 zuby, 6000 otacek, 0,2mm posuv na zub a drzi dobre.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2016, 9:26

hadam ze to bude stejne jako soustruzeni kde spicaty brit zatezuje mene nez s velikym radiusem
bude teda hrat roli styk britu s materialem kde u toho radiusu je ta krivka styku delsi
zkus pohledat torusovky kde ten radius na rohu bude jen nepatrny mohlo by si to vzit to nejlepsi z obou variant
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 3. 2016, 9:32

no já mám zkušenosti opačné.... když vezmu třeba 10ku frézu válcovou a zajedu s ní naplno do hloubky 10mm tak s kulovkou bych to stejně rychle nedal, dají to asi obě, ale ta válcová přesvědčivěji, kulovku používám na 3d plochy tam to má opodstatnění, na normální frézování za mě válcovka....
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Goor
Příspěvky: 82
Registrován: 23. 3. 2009, 5:38

26. 3. 2016, 1:01

Myslím si totéž. Kulové frézy používám jen na dohrubování a dokončení tvarů, proč by se jinak vyráběly monolitní hrubovací frézy? Plocha kulové frézy v řezu se mi zdá o dost větší než u normální čtyřzubé frézy. Je fakt, že ostré špičky břitů hodně trpí, zvlášť u něčeho tvrdšího, tam to potom fréza s malým rádiusem (0,5 -1) dá výrazně lépe. Rozdíl by byl u plastu a dřeva, tam bych se tou kulovkou hrabat nebál.
havelaircraft
Příspěvky: 397
Registrován: 7. 5. 2014, 9:04

26. 3. 2016, 3:19

Já frézuju do buku. Takže se nástroj ničit nebude.
Spíše mi jde o celkové zatížení frézky.
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“