Znáte někdo ERP pro řízení výroby?

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Marat
Příspěvky: 63
Registrován: 27. 11. 2015, 6:16

22. 4. 2016, 2:54

Zdar chlapi,

nemáte tip na nějaký systém pro řízení výroby? Řízení poptávek, zakázek, skladů, postup výroby.
Jeden můj známý teď rozjel malou firmu s 10ti zaměstnanci. Mají dva lasery od Trumfu, ohýbají, nějaké obráběcí CNC. Má programátory, CAD konstruktéry a jak si myslel, že to uřídí přes papíry, tak...neuřídí. Mají tam chaos.
Dostal nabídku od Heliosu, ale to je strašná částka pro tahle malou firmu.

Díky moc.
t256
Příspěvky: 2851
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

22. 4. 2016, 3:39

Jestli tam ma programatory, at mu neco napisou. Myslim ze v takovem malem rozsahu to mohou udelat za par odpoledni klidne v Accessu od M$. Vyhoda je, ze si to udelaji presne podle svych potreb a nebudou tak muset kupovat hromadu kravin ktere nikdy nevyuziji. Zalezi co od toho ceka. Pokud jen uvedene, vubec bych se toho nebal.
Marat
Příspěvky: 63
Registrován: 27. 11. 2015, 6:16

22. 4. 2016, 5:11

Má programátory jenom na programování CNC.
Právě, že se mu to lepit v Accesu nechce, protože jeho mistr výroby už to takhle provozoval v jiném zaměstnání a vymluvil mu to. Tam je primární,aby to dostali na klíč i se školením, protože mají hodně zakázek, jedou skoro na 3 směny a jsou teď organizačně úplně v ....háji.
Nečekal, že bude mít tolik zakázek.
Jenže skoro půl mega co chce Helios za to nedají.
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

22. 4. 2016, 7:34

nemyslím si, že na toto najde krabicový soft za pár desítek tisíc, s jedním odpoledním školením do rozjetí systému.

problematika výroby, aby to mělo v sobě jakousi inteligenci vůbec není jednoduchý problém, a pokud rozjíždí firmu, tak bych se vsadil, že není v jeho silách a zkušenostech vůbec popsat, jak by se to mělo chovat.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6960
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 4. 2016, 7:39

Já jen tedy z vlastní zkušenosti můžu říct že ten Helios je fakt velice namakaný systém mám v něm 10 let zkušeností a dodnes neznám ani třetinu jeho modulů , ale chápu že pro malou firmu je to děsná raketa .
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1023
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2016, 8:02

Marat píše:a jak si myslel, že to uřídí přes papíry, tak...neuřídí. Mají tam chaos.
On ten počítač není o moc lepší než lejstra.
Neměl by brát víc zakázek, než dokáže zvládnout. Je to nepoctivé k zákazníkům i k zaměstnancům a škodí to kvalitě.
A není od věci, když jsou jednotlivá oddělení fyzicky blízko u sebe. Hrozně to demotivuje, když musíš 20x denně běžet 50 metrů do skladu k plánovačům.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6960
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 4. 2016, 8:11

Habešan píše:
Marat píše:a jak si myslel, že to uřídí přes papíry, tak...neuřídí. Mají tam chaos.
On ten počítač není o moc lepší než lejstra.
Neměl by brát víc zakázek, než dokáže zvládnout. Je to nepoctivé k zákazníkům i k zaměstnancům a škodí to kvalitě.
A není od věci, když jsou jednotlivá oddělení fyzicky blízko u sebe. Hrozně to demotivuje, když musíš 20x denně běžet 50 metrů do skladu k plánovačům.
Tohle není tak úplně pravda , pokudse tomu systému nadatlují správná vstupní data tak ví vše o kapacitách stroje , jak dlouho se bude kde a jaká operace vyrábět jak dlouho bude potřebný stroj ještě dělat na předchozí zakázce, jestly mám všechen material na skladě a zároveň cose má ještě objednat a podobně a díky tomu dokáži využít stroj na takřka 100% , ale je to vše i o lidech kteří s tím dělají.
Marat
Příspěvky: 63
Registrován: 27. 11. 2015, 6:16

22. 4. 2016, 8:20

Tam není problém, že by zakázky nezvládali, ale v organizaci práce. Jeden se ptá druhého, co je hotové, jestli se natom dělá, kde jsou plechy, jestli jsou, kdy budou, prostě bordel. Taky efektivně nevytěžují mašiny, jsou tam prostoje.
Teď to začali řešit nástěnkou přímo v hale, jak za komunismu. Mají tam lístečky s plánovanou výrobou, progress, atp.
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1023
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2016, 8:45

V Japonsku se těm papírkům říká KanBan. Zločiny komunismu byly v nečem jiném.
Bez lidí, kteří to chtějí dělat pořádně, je to naprd.

Jedna osoba by se měla starat jenom o to, jestli jsou plechy u správné mašiny, jejich tahání paleťákem už musí dělat někdo jiný.
Osoba u mašiny musí být u mašiny, když bude muset běhat do kanclu a objednávat materiál, nastane u mašiny prostoj.

Mimochodem, osoby které tam mají počítač, mohou na Internet naprosto nekontrolovaně???
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Marat
Příspěvky: 63
Registrován: 27. 11. 2015, 6:16

22. 4. 2016, 8:57

Habešan píše:V Japonsku se těm papírkům říká KanBan. Zločiny komunismu byly v nečem jiném.
Bez lidí, kteří to chtějí dělat pořádně, je to naprd.

Jedna osoba by se měla starat jenom o to, jestli jsou plechy u správné mašiny, jejich tahání paleťákem už musí dělat někdo jiný.
Osoba u mašiny musí být u mašiny, když bude muset běhat do kanclu a objednávat materiál, nastane u mašiny prostoj.

Mimochodem, osoby které tam mají počítač, mohou na Internet naprosto nekontrolovaně???
Myslím že ano. Proč?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2016, 10:04

Výroba v takhle malé firmě se dá řídit jednou sdílenou "excelovou" tabulkou, třeba přes dokumenty Google :-) Jestli má ve firmě chaos, tak to sebelepším softwarem nespraví. Napřed musí být organizace, potom teprve se dá zavádět papírování a počítačování :-) Možná mu tam chybí pár lidí - a ti budou chybět i kdyby si zavedl třeba SAP :-)
Aleš Procháska
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

22. 4. 2016, 11:10

Dělám projekťáka na ERP přes 15 let a naprosto souhlasím s kolegou Procházkou. Žádný software ty procesy za ně nenastaví a pokud nemají jasnou vizi, co chtějí, tak jen vyhodí spoustu prachů. Tohle nejsou tisícovky záznamů denně aby to nešlo dělat ve wordu a excelu.
SABLE-2015
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22423
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2016, 7:29

jeden takovej system podobnej jsem kdysi psal pro slevarnu
prvni a nejdelsi krok byl v to ze jsem si to tam musel cele prolezt a pobavit se s jednotlivejma lidma o cem je jejich prace a kde jim to vazne
potom jsem lehce priohnul jejich procesy tak aby se to dalo tim softwarem optimalizovat
pak jsem na to napsal webovy system ktery jim umoznoval to rizeni

pridana hodnota toho heliosu bude v tom ze asi taky maji v cene tohleto
potom vyuzijou castecne co maji hotove a castecne k tomu neco pripisou kvuli specifickym procesum v te konkretni firme

osobne jsem zazil jeden takovejhle univerzalni system a nese to s sebou i spoustu nevyhod
prave tim ze to je univerzalni

takze se taky priklanim treba k tomu vlastnimu reseni ale na zaklade analyzy a optimalizace a nastaveni neexistujicich vnitropodnikovych procesu
bez toho je to k nicemu

kdyz si nereknou co a jak musej delat tak je nespasi ani helios za pul mega ani sap za 20 mega
kdyz to za ne za ty prachy neudela zadna z takovychto firem tak jsou to vyhozene prachy a software o nicem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 830
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2016, 8:28

Znám takový systém - Dolibarr. ( http://www.dolibarr.org" onclick="window.open(this.href);return false; ) Mělo by to splňovat základní požadavky - Je to open source, může to jet jak na samostatném počítači, tak na serveru, v síti nebo na netu (podle instalace) V základu to používá MySQL, ale umí to i Postgree SQL Má to českou lokalizaci - i když ta není moc extra, protože původní překlad byl strojový (já se na překladu podílím a zhruba třetinu překladu jsem opravoval) Přímo na stránkách je demo, kde se dají vyzkoušet základní funkce.

Dá se to rozšiřovat dokoupením modulů - a pro výrobu existuje placený modul (cena tuším do 100 eur )

Tento soft u nás není moc známý, frčí hlavně v zahraničí. Do jeho podpory se tady u nás nikdo nehrne - hlavně z důvodu, že by to musela dělat firma mající zkušenosti s těmito systémy - a takoví nabízejí hlavně své řešení za hodně velké prachy. Je ale docela zajimavé, že některá komerční řešení u nás nabízená jsou postavena na tomto systému.
Marat
Příspěvky: 63
Registrován: 27. 11. 2015, 6:16

23. 4. 2016, 8:34

Já v tomhle oboru vůbec nepracuju, dělám úplně jiný software (tiketovací helpdesk). A ten známý moc nerozlišuje software a software, proto mě oslovil. A už jsem ho v minulosti před několika "odbornýma firmama" zachránil.
První co jsem mu řekl, že potřebuje člověka, který to bude jenom dirigovat a definuje pracovní postupy. Toho teď najal, jenže to je ten co mu vymluvil ten Access a řekl, že má zkušenosti s Heliosem. Ale samozdřejmě ve firmě úplně jiné velikosti.
Taky je problém, že známý chce mít přehled o stavu jednotlivých zakázek i mimo firmu. To by se asi dalo řešit přes Google apps a ten excel.

Při jejich růstu se bojím, aby se horkotěžko nezavedlo řízení přes Excel a za půl roku se neřešil stejný problém znova.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“