Mach3 nebo EMC

Diskuze o softvéru MACH od tvůrců Artsoft všech verzí: dotazy, programování, skripty, poznatky atd...
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

10. 6. 2016, 11:03

Zdravím, chtěl jsem se zeptat jak je to dnes s tímto tématem, protože jsem zde na foru něco našel, ale byli to převážně staré informace. Samozřejmě se mi líbí pro začátek Mach, ale abych si třeba po vyzkoušení dema koupil plnou licenci za 4k a potom zjistil že mi to jednou za den až tejden zlomí nástroj a dokurví obrobek nebo mašinu... Tak to se mi moc nechce :mrgreen: Tak by mě zajímal názor jak to je dnes doopravdy s tím machem, zdali je to použitelné?
Monteg
Příspěvky: 1495
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

10. 6. 2016, 12:02

Tahle otázka už tu zazněla několikrát
Toto a jiné fora rozdělila na dva tábory občas trochu znesvářené občas to zazní smírem
Je tu spousta lidí co používají Mach
Je tu spousta lidí co používají EMC
A je tu spousta lidí kteří přešly od Machu k EMC ale moc lidí kteří přešly od EMC k Machu tu není :|
Každý systém má svoje pro a proti
Mach je hezky a přívětivý skoro cokoliv potřebujete je před připravené sondy kolečko atd. nevím jak je to se spolehlivostí 4ky??? Asi jí moc lidí nemá přeci jenom 200babek
EMC je graficky tragické :mrgreen: možná ještě gmoccapy základní nastavení je jednoduché se zbytkem se musíte poprat nebo vám s tím někdo pomůže
Rozchodit kolečko nebo dotykovou obrazovku nedej bože wifi může ale nemusí bejt problém
Ve prospěch EMC hovoří cena a stabilita systému

Oddělovací desky pro parallení port cca 20babek pro oba systémy
Pokud by jste chtěl použít externí CNC Ethernet SmoothStepper tak u obou systému je rozumná startovačka cca 200babek
EMC mesa 7I76e http://www.mesanet.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Mach4 http://www.ebay.com/itm/CNC-Ethernet-Sm ... SwQiRUl4sH" onclick="window.open(this.href);return false;
Záleží na co chcete stroj využívat a kolik máte připravených babek :oops:

A co je lepší? Uvidíte sám co se tady za chvíli strhne :evil: :D :evil:
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1613
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

10. 6. 2016, 1:09

Z nejakeho dovodu cez LPT port chodi emc o tretinu sviznejsie. Preco? Neviem.
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22431
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 6. 2016, 4:18

Jdi rovnou do linuxcnc
Ma spolehlivy realtime
Kdyz to na tom pc nema bezet tak ti to rekne
Mach nepovi jen obcas zazlobi

Navic linuxcnc ma i pekne rozhrani neni v defaultu ale da se zapnout a je lepsi jak mach protoze narozdil od nej odpovida filozofii dospelejm strojum

Jen je treba neco dostudovat ohledne jeho nastavovani
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

10. 6. 2016, 5:50

Jde mi o tu spolehlivost, abych si nekoupil něco za nějaký nemalý obnos (přecijen 4k na ulici nenajdu) a ono mi to bude kazit mojí práci :D
S nepřívětivím prostředím jsem smířen, ono třeba dělat základní úpravy v tomhle plc: http://www.sigmatek-automation.com/file ... d2ba21.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; je taky celkem zajímavá práce, zvlášť když to pochází z 89 roku :mrgreen:
Jde mi o to abych k tomu mohl připojit něco co má dejme tomu 40 I/O jako třeba smoothstepper pro mach. Prostě aby to bylo schopný vykonávat i o trošku složitější úkony než jen, vyfrézuj kostičku z duralu :mrgreen:
Pro představu, na kolik vyjde karta pro linuxcnc s těmi cca 20-40I/O a např připojením pro jeden enkodér? Protože se mi tady třeba válí simatic 200, který taky zvládne polohování i step/dir, ale asi bude mít pomalé výstupy a nevím jak bych to jednoduše řídil z pc :)
Edit: Předtím se mi nenačetla stránka s cenami na mese, už funguje. Za 200 babek je hodně solidní cena na to co všechno to umí.

Každopádně pokud na to teď v rychlosti zírám tak funguje mesa rychleji přes ethernet nebo paralelní port?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22431
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 6. 2016, 6:45

Tak ber to ze mach je hobby
Linuxcnc je vic profi
Takze tech io muzes pripojit tusim 1024
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

10. 6. 2016, 7:33

Pokud půjdeš do linuxu ta se podívej na tento hodně zajímavý počin .
Za ty peníze je to hodně zajímavé .
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=34&t=18267
http://pidicnc.com/sk/
Monteg
Příspěvky: 1495
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

10. 6. 2016, 9:56

Jde mi o tu spolehlivost, abych si nekoupil něco za nějaký nemalý obnos (přecijen 4k na ulici nenajdu) a ono mi to bude kazit mojí práci

Myslím že v tomto případě bych se držel rady robokopa
Ještě jsem neslyšel že by EMC udělalo nějakou nepravost :D
V tom případě mesa a EMC je vaše jasná volba

Každopádně pokud na to teď v rychlosti zírám tak funguje mesa rychleji přes ethernet nebo paralelní port?

Paralelní port bych vynechal to není to pravé ořechové pro CNC
Myslím že PCI to je karta 5I25+7I76 nebo 7I76e to je ethernet
lubbez
Příspěvky: 3173
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

11. 6. 2016, 9:00

Co opustit Macha i Emc a pořídit si něco Českého? Podpora na zavolání, slušné zacházení a cena i s interpolátorem je taky lidová? Je fakt, že Mach3 teď snad stojí jenom 50 dolarů, ale stejně. Když jsem začínal, tak jsem se s Machem docela trápil, uspokojivě chodil až na druhém počítači a nakonec jsem šel do Gravosu.
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 6. 2016, 10:47

aby CNC spolehlivě pracoval musí mít slušný nejen řídící SW ale i PC a ty desky okolo
Jak Mach tak Linux používají jistě miliony uživatelů jak ke spokojenosti tak i s problémy.
Pokud kterýkoliv řídící systém posadím na nevyhovující PC a/nebo doplním levnými deskami, které nejsou spolehlivé samy o sobě, tak to bude zlobit.
Trochu jiný přístup je Gravos - k tomu je obrazně k dodání jen "jediná" jejich elektronika a tím je zajištěno, že to chodit bude.
Pak je už jen třeba to správně zadrátovat, neb i tím to jde spolehlivě pokazit.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10131
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

11. 6. 2016, 11:57

Tak jeden dotaz na znalé problematiky ,což já nejsem :) Co obnáší 5 osý system + ATC ? předpokádám serva tak 400W ,z toho 2 s enkoderem na šnekové bezvůlové převodovce a 3 bych radši s pravítkama .Tak že čím to řídit za rozumné peníze ? Jaké serva po stránce řízení s 300-400W ?
Pomalu si čmárám horizontální frézku 5os rozjezdy v osách něco okolo X300Y300Z350 s váhou tak 500-700kg litinovku ,prostě hračku na drobnosti.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

11. 6. 2016, 2:33

Tak ty mesa karty jsou naprostá bomba pro moje použití víc než dostatečný a za tu cenu není o čem diskutovat :)
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 6. 2016, 3:15

fmodel píše:Tak jeden dotaz na znalé problematiky ,což já nejsem :) Co obnáší 5 osý system + ATC ? předpokádám serva tak 400W ,z toho 2 s enkoderem na šnekové bezvůlové převodovce a 3 bych radši s pravítkama .Tak že čím to řídit za rozumné peníze ? Jaké serva po stránce řízení s 300-400W ?
Pomalu si čmárám horizontální frézku 5os rozjezdy v osách něco okolo X300Y300Z350 s váhou tak 500-700kg litinovku ,prostě hračku na drobnosti.
to linuxcnc uřídí celkem v pohodě s několika kartami.. jaký konkrétní záleží na motorech
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1613
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

11. 6. 2016, 8:59

fmodel píše:Jaké serva po stránce řízení s 300-400W ?

Musia byt funglovky?

Davaj pozor na taky detail ako su okrem ineho aj otacky. Ja som nespravne nadimenzoval na jednom stroji otacky serv (8 000- 10 000) a nedalo sa to korektne nastavit a tak som musel pouzit prevodovky a bolo po probleme.
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
RaS
Příspěvky: 8593
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 6. 2016, 9:07

co máš za serva 8-10000? já marně takové nějaké sháněl
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „MACH všech verzí“