Stránka 1 z 3

Vyrážení Morse nástrojů, šetrné ke kuličkovým šroubům

Napsal: 8. 1. 2009, 10:37
od Krutor
Přemýšlím, jak vyrážet Morse3 nástroje z vřetena, abych zbytečně netrápil kuličkový šroub a matici osy Z. Nebo to bez problémů přežijí? Budu však CNC-hýbat jen s pinolou o váze řádově jednotky kg, takže nemůžu spoléhat na velkou setrvačnou hmotu celé konzoly. Uvažoval jsem o aretaci pinoly, nebo o nějakém vytlačování nástroje pomocí závitu, namísto vytloukání. Děkuji za tipy, Petr Spáčil

Napsal: 8. 1. 2009, 11:06
od k
MK3 s unasacom sa da setrne vypacit pomovou dlhsieho klinu. MK3 bez unasaca - povolit skrutku , vybrat skrutku vyklepnut mosaznou/bronzovou (plastovou) tyckou. Ak to nejde vyklepnut zlahka, radsej demontovat vreteno zo stroja a nenicit skrutku a vedenie. Podmienka bezproblemoveho vyrazania je dokladne ocistena dutina MK3 aj kuzel nastroja pred jeho nasadenim.

Napsal: 8. 1. 2009, 11:15
od k
resp. neviem co za stroj mate, takze ci je vreteno demontovatelne a lahko ustavitelne je uz ina otazka ;) .. takze nic nedemontovat pokial hrozi, ze to uz nenastavite ...

Re: Vyrážení Morse nástrojů, šetrné ke kuličkovým šroubům

Napsal: 8. 1. 2009, 11:40
od prochaska
Krutor píše:Přemýšlím, jak vyrážet Morse3 nástroje z vřetena, abych zbytečně netrápil kuličkový šroub a matici osy Z. Nebo to bez problémů přežijí? Budu však CNC-hýbat jen s pinolou o váze řádově jednotky kg, takže nemůžu spoléhat na velkou setrvačnou hmotu celé konzoly. Uvažoval jsem o aretaci pinoly, nebo o nějakém vytlačování nástroje pomocí závitu, namísto vytloukání. Děkuji za tipy, Petr Spáčil
Vřeteno Morse, pokud nemá vyrážecí otvor, by správně mělo mít na druhém konci závit o větším stoupání než je standardní závit ve stopce nástroje. V MK3 je M12x1.75, ve vřeteni myslím bývá M16x2. V příslušenství je pak taková osazená tyč s M12 na jedné straně a M16 a šestihranem na druhé, ta se do toho zašroubuje a rozdílným stoupáním závitů se nástroj vytlačí.

Pokud se to kousne jen výjimečně tak se dá udělat třeba z hranolů a svorníků takový rám který se opře o přední plochu vřetena a na druhé straně je šroub kterým se to vytlačí. Ale používat to pořád je trochu nuda :-)

Napsal: 8. 1. 2009, 12:03
od k
To co popisujete je diferencialne upinanie morse ktore nepouziva unasac.. Zial kopec strojov ma cez vreteno len prestrcenu tyc s M12-kou zavitom a na druhej strane vretena len hlavu skrutky a podlozku. Inac ziaden strach .. ono nie je problem najst aj vreteno kde sa ukrutil unasac morse ;) .. mierne nasilie je po takom zasahu uz len pohladkanie voci tomu ako asi dostalo zabrat vreteno a jeho ulozenie pri tom "ukruteni".

Napsal: 8. 1. 2009, 5:50
od Krutor
Díky, to vytlačování rozdílným stoupáním zní dobře, to mě nenapadlo. Zatím dělám na Opti BF20, kde nic takového není. Ale chci stavět CNC frézku s Morse 3, budu používat nástroje se závitem v kuželu i nástroje s unašečem. V případě bez unašeče teda asi budu muset vyřešit možnost aretace vřetena proti otáčení, nebo si pořídit třetí ruku. Jednou rukou musím kroutit tou vytlačovací tyčí, druhou přidržovat nástroj, aby nevypadl, a kdo bude držet vřeteno proti protáčení :-)

To "K": Já myslím, že důkladné očištění obou kuželů je podmínkou kvalitního upnutí nástroje a dlouhé životnosti dutiny, ale na vyrážení to chce právě větší ránu, drží to jako bejk. Zato když se tam dostane šponka, tak to někdy vypadne i samo :-)

Napsal: 9. 1. 2009, 6:34
od k
heh neciste morse (hlavne pochytane od ruk, slany roztok spravi svoje) staci nechat tyzden "zvarit" sa a problem je na svete.

BTW. pokial idete do vyrabania tak preco nevolite radsej ISO40 ? Tento kuzel nie je samosvorny ako morse, lahsie sa vybera. Morse3 do toho narvete s redukciou.

Napsal: 9. 1. 2009, 9:00
od prochaska
Nástroj se jistit nemusí, s tou tyčí se dvěma závity nevypadne :-)

Napsal: 9. 1. 2009, 9:03
od prochaska
Přidal bych se k tomu doporučení SK40, případně něco jiného ale navrženého pro frézování (HSK, ...). Kužel Morse má dost nevýhod.

Proč ne ISO40

Napsal: 9. 1. 2009, 9:03
od Krutor
ISO 40 už je moc velký hovado. A ty trny a redukce do toho už jsou cenově dost vysoko. Já mám doma všechen vercajk na Morse, takže proto. I kdybych šel do ISO kuželu, stejně bych tam skoro pořád měl tu redukci na Morse.

Jako samozřejmě že když něco stavím, tak vždycky můžu jít ještě výš a dál, až by z toho bylo profi těžké obráběcí centrum. Ale toto fórum je přece hlavně o tom, jak v daných cenových, prostorových a výrobních limitech postavit stroj, který bude dostačovat na zamýšlené použití.

Napsal: 9. 1. 2009, 10:37
od k
keby som niekedy staval dalsi stroj, uz by som siel len do automatickej vymeny nastrojov .. Pri obrabani potrebujem vacsinou minimalne 3 nastroje a prakticky najdlhsie (najpracnejsie) trva vymena nastroja. Urcite by som volil _nie_ samosvorny kuzel akym morse je. Samozrejme .. je to o tom, na ake zameranie svoj stroj staviate. Nezabudajte, ze pokial idete na morse3, odrezete si cestu aj k nastrojom s ISO30 ..

Re: Proč ne ISO40

Napsal: 9. 1. 2009, 11:03
od prochaska
Velký to je, to je fakt. Ale zase takový gigant to není, vřeteník SK40 hobby kategorie (bez ATC) se musí určitě vejít do 10 kg.

Ale pokud je hlavní problém cena nástrojových držáků tak bych se nebál. Například kleština ER16 do SK40 stojí 1200, redukce SK40 na MK2 je za 800 (obojí bez DPH a bez zatahovací stopky). To je cena jedné TK monolitické frézy, takže tak zle bych to neviděl.

Z čeho vyrobit kuželovou dutinu vřetene?

Napsal: 11. 1. 2009, 7:20
od Krutor
Automatická výměna nástroje by byla samozřejmě super, ale to je jinej level. Zatím jsem nic nepostavil, takže si ještě tak netroufám. Je jasné, že v takovém případě je Morse k ničemu, protože tam není opakovatelnost - nikdy nevím, jak hluboko mi ten kužel zaleze (teda v rámci nějakých setin, max. desetin)

Mimojiné jdu také do Morse dutiny, protože tu vyrobím tak, že vezmu Morse redukci MK5-MK3 ze 49 Kč ze Zlevněnky, zvenku ji obrousím na ložiska a jsem skoro hotov. Dutinu na strmý kužel bych asi musel vyrobit (kalit, brousit ...) Nebo existují také nějaké redukce, ze kterých by se to dalo ubastlit?

Napsal: 12. 1. 2009, 7:19
od k
prezradite postup ako dosiahnete "nehadzavost" pri upnuti MK5/MK3 pocas brusenia ? Resp. ma zaujima cele upnutie tej redukcie .. (v tom pripade totiz budem aj ja na mojom dalsom stroji mozno skusat vreteno z ISO50/ISO40 redukcie)

Výroba dutiny z Morse redukce

Napsal: 12. 1. 2009, 7:28
od Krutor
No mám to vymyšlené tak, že vezmu výstružník s kuželem MK3, upnu ho do soustruhu za tu rovnou hladkou část (nevím jak se tomu přesně říká), prostě aby ven koukal ten kužel, a úchylkoměrem se pokusím to vyladit do zanedbatelné házivosti. Pak na to narazím tu redukci a jedu. Když se to nepodaří vyladit, tak budu muset vzít kulatinu a ten kužel vysoustružit. To je pracnější, ale mělo by to být 100% přesné.

Takže existuje redukce ISO50/ISO40? Z té by se teda dala udělat dutina ISO40. Ale pár tisíc to asi stát bude, ne?

Koukám, že už jsme docela daleko od původního tématu, snad to nevadí :-)