Soustružení trapézu

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 3:04

Může mi někdo popsat jak vypadá správná kleština na soustružení trapézového šroubu? Zatím jsem používal duralovou trubku 100mm dlouhou rozříznutou tenkou flexou po dýlce. Na krokáče to bylo dostačující přesnost ale na servo co točí 10x tolik už to vibruje. Navíc na trapezovym závitu se házivost hodinkma celkem blbě měří že? Můžete někdo prosím poradit fígle? Už se tu někde kdysi psalo, že za tuhle práci soustružníci nechtěj ani rum :lol:
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 4:34

Hlavně záleží odkud máš ten trapézový šroub, respk. kdo je jeho výrobce
já jsem v poslední době dělal konce na TR 16x4 a byly to závitové tyče kupované v různém časovém období cca 1-2 roky zpět v T.E.A. technik, a u všech závitových tyčí, povrch běžel se závitem - udělal jsem do mosazné kulatiny vnitřní závit TR 16x4 nalícoval jsem ji na závit tyče, povrch mosazné kulatiny jsem osoustružil, aby běžel se závitem, no a po našroubování na zavitovou tyč TR 16x4, kterou jsem upl do sklíčidla (to mě zatím běží 0,00 - 0,01mm) jsem hodinkami naměřil max. hazivost na mosazné kulatině a ta byla max 0,02mm, takže pohoda, a tyto závitové tyče TR 16x4 byly kupovány v délkách 1m, a v této délce i prohnutí těchto tyčí bylo skoro nic, takže tyto tyče jsem jsem obráběl tak: upl jsem
ji v polovině délky do 4 čelistového sklíčidla (nejdelší záv.tyč byla 860mm) takže z univerzálky vyčnívalo 430mm tyče, a ted' jsem ji vyrovnal tak jak to nejlépe šlo typuji tak 0,01mm - jde to i okem pokud takové věci( děláš) soustružíš - a 1 navrtáváčkem opatrně navrtat ten důlčík stačí opravdu malý a potom podepřít hrotem a udělat osazení pro ložiska, závit
atd. a pak otočit a udělat to stejné na druhé straně, pokud je závitová tyč prohlá, tak je trochu problém ji vyrovnat, protože z pravidla nebývá prohlá do jednoho směru, ale bývá spíše zvlněná, měl jsem v rukou i závitové tyče Valenta ty byly v délce 1m zvlněné
jako užovka a ani nevím jestli u nich je souosost závit - povrch, a největší
tragedie závitové tyče FABORY jediné rozumné použití pro ně je podle mě
dat je jako armáž do betonu, nechci dělat reklamu T.E.A., ale jejich závitové tyče velikosti TR 16x4 jsou zatím nejlepší, co jsem měl v ruce, ale už to třeba nemusí platit - stačí nějaká nová dávka TR záv. tyčí a může to být jinak, takže jsem udělal z kalibračního mosazného kusu kleštinu, ale nakonec jsem ji stejně nepoužil, protože když závit běží s povrchem, tak ta kleština strácí smysl.Rosta.
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 5:36

povrch mosazné kulatiny jsem osoustružil, aby běžel se závitem,
Tady se ztrácim -jak? Za co jsi chytil trapéz abys moh soustružit matku natočenou na trapézu když jsi ještě neměl kleštinu? ?
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 6:17

Já jsem vysoustružil v mosazi vnitřní závit TR16x4 a ( mosaz proto, že se dobře obrábí a etalon je zhotovený relativně rychle, ale jinak matice dělám z bronzu na daný účel je to nejvhodnější material), a současně jsem osoustružil povrch mosazné kulatiny,aby skutečně běžel se závitem a ten závit v mosazi musí být skutečně nalícovaný na zavitové tyči - pokud tam bude volný tak to celé ztrácí význam - závitové tyče na skoušení závitu musí být kousek tak 150 - 200mm abys měl cit pro lícování - pohybujeme se v oblasti setin , a jak jsem psal upnout kousek závitové tyče do něčeho co skutečně běží - dobrá 4čelist. univerzálka - pokud má soustruh kleštinové upínaní a je dobré tj. neháže kleština, tak tam, dále je možnost upnout kousek plastu třeba ertacetal( dobře se obrábí) v něm udělat otvor pro nasunutí kousku TR šroubu - ale ten šroub tam musí jít slabě ztuha, aby bylo zaručeno, že povrch šroubu skutečně běží a na ten šroub našroubovat mosazný etalon(matici s TR závitem) vzít
hodinky a hned vidíme jestli závit běží s povrchem záv. tyče, no a pokud
neběží, tak etalon nařiznout po délce 4x po 90° skončit tak 5 -6mm od konce a naříznutí opakovat na druhé straně pochopitelně mezi stávajícím naříznutím a máme kleštinu, ale stejně se musí upínat pro soustružení
TR tyče do něčeho co běží ,ale to už jsem psal. Rosta.
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 6:24

a současně jsem osoustružil povrch mosazné kulatiny,aby skutečně běžel se závitem a ten závit v mosazi musí být skutečně nalícovaný na zavitové tyči - pokud tam bude volný tak to celé ztrácí význam
Tak!! To mi tam chybělo :shock: Teď je to jasnačka) Děkuju!
Ten závit uvnitř matky teda nejde dělat závitníkem ale musí se hezky nožem co?

A posledné dotaz, pakliže je tyč nalícovaná, pak jen matku sevřeš do univrzály a tím v tom tyč fixeješ? Nebo máš ty matky dvě - druhou s menším průměrem a utahuješ je do kontra??

Jinak z užovkama už jsme se setkal taky a musel jsem kvůli tomu snížit rychloposuv na polovinu!! Křivost šroubu to dostala do takových vibrací, že se rozeskákal stůl a vydíralo to matku před očima..

S tím koněm a podepřít aby z toho nebyl jehlan je také supe rada. Až se z té síly jednoduhosti člověk plácne po čele :lol:
Naposledy upravil(a) Aeroomni dne 14. 2. 2009, 6:36, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 6:29

Tak, tak pěkně nožíkem a ke konci přidávat po stovkách. :wink: Rosta.
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 6:45

A poslední dotaz, pakliže je tyč nalícovaná, pak jen matku sevřeš do univerzály a tím v tom tyč fixeješ? Nebo máš ty matky dvě - druhou s menším průměrem a utahuješ je do kontra??
To nějak taky nepobírám
vzít hodinky a hned vidíme jestli závit běží s povrchem záv. tyče, no a pokud neběží, tak etalon nařiznout po délce 4x po 90° skončit tak 5 -6mm od konce a naříznutí opakovat na druhé straně pochopitelně mezi stávajícím naříznutím a máme kleštinu
Neni tak překlep nemá bejt pokud běží?
Jak zjistíš jestli závit běží? Jedeš po jeho vrcholu kuličkou úchylkoměru posuvem jakobys dělal závit?
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 7:31

Ne překlep to není, pokud povrch etalonu(mosazné matice) neháže, nebo mírně tak do 0,00 - 0,02, tak to znamená, že nám i běží závit TR šroubu
s jeho povrchem, a vtom případě stačí pro soustružení TR šroubu, upnutí za povrch šroubu do přesné univerzálky pochopitelně s citem, ideální je stav upnutí do kleštiny pokud je soustruh upínačem vybaven, a pokud nám povrch etalonu(mosazné matice) háže tak to znamená, že závit TR šroubu neběží s povrchem TR šroubu no a z etalonu(mosazné matice) si uděláme upínací kleštinu jak jsem psal posledně a přes ní upíname šroub do univerzálky - atd. ale pochopitelně ta musí běžet tak do 0,02mm, pokud ta nám háže tak tu její házivost přeneseme na šroub. Rosta.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 8:11

Ještě jednou - vyrobit etalon(mosazná matice) na jedno upnutí udělat přesný TR závit a povrch, upnout kousek TR šroubu, třeba ten co jsme použili jako kalibr při výrobě etalonu, upnout TR šroub tam co skutečně běží (neháže) a máme jistotu, že povrch šroubu nám běží (neháže) a když na tento šroub našroubujeme etalon(mosazná matice) a na její povrch dáme hrot hodinek ( číselníkový úchylkoměr) a otáčime univerzálkou tak vidíme, že pokud povrch etalonu(mosazné matice) běží, tak nám i běží povrch TR šroubu se svojim závitem a je možnost při soustružení TR šroubu ho upínat přímo za povrch, pokud tomu tak není, tak si udělat z etalonu(mosazné matice) kleštinu a upínat TR šroub přes ní, pochopitelně ve vřetenu soustruhu potom musí byt vedení pro TR šroub, a navrtání navrtáváčkem se provádí u univerzálky- TR šroub je už uplý přes kleštinu, a po navrtání vysunout TR šroub na polovinu délky, upnout přes kleštinu podepřít hrotem a soustružit :wink: Rosta.
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 8:39

No už to trochu chápu:D Jde vlastně o povrch závitu a ne o tyč uvnitř a snažim se dostat povrch závitu do roviny kde by měl správně být od výrobce. Přesná kleština tedy slouží k tomu abychom po jejím našroubování na TR upnutý v univerzále zjistili, jestli přesný povrch matky háže, pakliže ano, dokončíme kleštinu, pakliže ne, letí do regálu a točíme za závit přímo. Tak?
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2009, 9:22

Tady jde vlastně o zjištění jestli povrch závitu běží se závitem samým, jiný použitelný způsob, ikdyž existuje jsem neskoušel, a pokud povrch šroubu běží se závitem, tak se pro soustružení šroub, upne přímo za povrch šroubu, ještě zdůrazním, do přesného upínacího zařízení, tak jsem to zatím dělal já, protože jsem měl TR šrouby( závitové TR tyče), kde závit běžel s povrchem, pokud tomu tak není, tak se musí použít upínání přes vlastnoručně zhotovenou závitovou kleštinu, třeba zhotovenou z toho etalonu :wink: Rosta
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2009, 12:14

Už jsem to vyzkoušel - špica rady!! Hlavně to umístění TR do poloviny v univerzále a opření o koníka na druhym konci soustruhu. To se uplně jinak dělá pohoda. Jen ten druhý konec má stále tendenci kmitat a kmity přenášet i do obráběný části ke koníku musim to držet rukou aby to nekmitalo. Chce to stojan za soustruh nebo jetě nějakou vložku zezadu do univerzály? Něco jsi o tom psal že to musí být zajištěné.. Díkes!!
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2009, 9:07

Pokud je závitová tyč rovná a to by měla být, pokud není tak ji vyrovnat - třeba ji položit na něco rovného - hliníkový konstrukční profil bývá zpravidla rovný atd. a pootáčením závitové tyče vidíme, kde je mezi záv. tyčí a profilem volný prostor av tom místě tu tyč ohýbáme na druhou stranu a tak jak to jde nejlépe, potom by nám ta závitová tyč po upnutí neměla ve vřeteni soustruhu nějak moc kmitat, správně by neměla kmitat vůbec - zaleží také na její délce,
která je od sklíčidla ve vřeteni a co ještě vykukuje ven z vřetene, můžeš tedy vložit dovnitř vřetene na konci takovou vložku z plastu ta vložka by měla být slabě nakleplá, aby se neuvolnila a otvor v ní tak o desetinku větší než je průměr závitové tyče, a taky jsou důležité otáčky skus tak okolo 600ot/min pokud máš měnič tak je to v pohodě, nedopustit, aby se ti konec závitové tyče co vykukuje ven z vřetena rozkmital při větších otáčkach by se mohl ohnout a pomlátí vše dokola takže opatrně. :evil: Rosta
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2009, 11:15

No problém je hlavně v tom, že od malýho kašpárka chcu velký divadlo :lol: http://dilna.aeroomni.com/cnc9/vyrez_2.jpg
Muj "soustruh" je na metrovou tyč krátkej - uvozovky proto, že ta china soustruh jen připomíná na první pohled a na fotce, ale jak známo, mechanicky to má k soustruhu hodně daleko:)) Nicméně šlo jen 360 mm šroubu na test takže nějaké rovnání smysl nemělo a pude tam stejně kuličkáč kterej objednám až to poladim přesně na dýlku. Moh sem to ufiknout hned a udělat to jen an těch 360mm ale chtěl jsem si to vyzkoušet del Tvých rad tak jsme to nejdřív zbastlil na metru a pak to odpích. Jinak fakt dík za rady - hlavně to posunutí od univerzály ke koníku je super trik - je k tomu krásnej přístup a lože pod ložisko se mi dělalo, jako bych to měl na dlani - uplně jednoduchej přístup s mikrometrem a jednoduchá možnost koníkem odjet a ložisko tam zkusit !!
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2009, 1:31

Ono jde i s malým kašpárkem, jde dělat velké divadlo, akorát chce vědět jak na to, a to už se v žádné přiručce nedočteš, jsem rád, že ti to moje říkání trochu k něčemu bylo, a na fotce je můj soustruh cena byla,
asi stejná jako u tvého soustruhu, byla to koupeno v akci, asi výprodej
zapomenutých soustruhů ve skladu 35 700Kč s DPH. :wink: Rosta.
Přílohy
PB170005.JPG
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“