Na vzduchovku se vykašli, je to daleko dražší práce jak na elektrice, navíc tam jsou nároky na kompresor.
Ta extolka má 85l/min, když je stažená na minimum, to je ta páčka pod ventilkem, když jí osolíš naplno aby se trochu točila tak jde spolehlivě přes 200l/min. Zrovna tuhle 150 mám taky, vzduchovky používám to na přebroušení čerstvýho laku pod vodou před leštěním (s elektrikou do vody je to naprd, a zdrojový MIRKY by byla škoda). Kromě toho že že to bude pořád tlakovat, tak tě na tom budou srát dvě věci, když je zima, tak studenej vzduch fouká do rukávu, což po pár hodinách bys to nejraději hodil po psovi, a pak když nemáš odsávání, což asi nemáš, tak ti ten luft bude rozhánět obroušenej prach. Max. tlak má uvedenej 6,3a ale to neznamená že to na to musí jít, mě běhá mezi 2-4a ale je to trochu jiná práce, prakticky bez přítlaku (papíry 1500-3000-6000) Pokud jí na 80 přitlačíš, tak ji budeš muset trochu popotlačit.
Bavíme se o excentrické brusce, ta kmitá a ještě se otáčí po orbitě, třeba u toho extola je tam 5, tj. 5mm, jsou i jemnější 2,5mm a silnější, 7,8,10 podle výrobce. Čím větší orbita, tím víc bere, ale zase je povrch hrubší. 5 je takovej dobrej střed, ještě je to dobrý a v mezích to odsejpá. Vibračka jen vibruje.
Každá pomalá bruska pokud není odsávaná tak po chvilce zalepí papír, a časem oddělá i sama sebe. Prakticky jediný kdy mi jedou bez vysavače je právě případ voda.
Co se leštění týká, tak na to je excentra o ničem, to bys leštil měsíc, pokud se teda bavíme o leštění (leštění je taky broušení akorát pastou), na nanášení politury snad jo. Leštiška musí sypat aby to odsejpalo.
K těm litrům, mě to běhá na kompresoru 470l/min s 800l vzdušníkem, a jde to, resp. kompresor nejede v tahu, ale třeba na kapotu 4x sepne. Výpočtama tě zatěžovat nebudu, ale při deseti atm. mám v tom vzdušníku nacpanejch 8000l, tlakuje 20 min. Opětovně spíná při 6a, tj. kolem 10ti minut.. zase do plna. Vlastně to znamená, že ten malej pokud ti dává 200l/min, s tak malým vzdušníkem, tak pojede nonstop.
Z tohoto pohledu je vzduchovka dobrá na specifický práce, nebo v provozu kde na to jsou podmínky. Je celkem rozdíl, když brousíš celej den bruskou co váží 2,5kg, nebo kilo.
Na doma jednoznačně elektro, a pak je to už jen o penězích. Pokud bys chtěl špičku, tak Rupes, Mirka, slušný jsou i Festool. V těhle cenách je to spíš o váze a výdži, nic co bys na doma v garáži ocenil. Cenově začínáme na 6ti tis+
Rotex by byl na dřevo asi nejlepší, je to něco mezi pomalou flexou a excentrou. Pěkně bere, ale je větší a těžší, v hierarchii na lakovně je to hrubař.
Pak už je to jen o tom, kolik potřebuješ investovat. Rozdíl je v tom, že u drahejch máš kovový tělo, menší rozměry, menší váhu, lepší systém odsávání/protiprachovou ochranu, lepší ložiska, silnější motor, elektoniku, a menší přenos vibrací. V praxi drahá/laciná bruska vypadá tak, že třeba festooly najdeš v každý lakovně, a za 18 let jsem neviděl jedinýho zničenýho (provozem, ne obsluhou), uplně lacinou brusku v provozu odrovnáš do pár dní, třeba zelenou Boschku za 4k spolehlivě zlikviduješ do roka (vše odsávaný). S tlakem snižujou otáčky atd.. narozdíl od festoolu.
Tak to zvaž, pro a proti, aby ti zas neležel v regále Rupes za 15k

byla by to škoda. (značkový vzduchovy bejvaj stejně drahý jak elektro)