Stránka 1 z 2

Digitální odměřování

Napsal: 17. 6. 2009, 5:20
od Gustavson
Mám dotaz.Chci si dát na své stroje digi odměřování a neni mi jasno pár věcí co se týče funkcí.
Co je to vrtání děr na kosé přímce?
Co znamená absolutní a relativní odměřování?

Napsal: 17. 6. 2009, 6:24
od zbek
absolutní to zná polohu i po vypnutí a relativni si po zapnuti najedeš referenční bod od ktereho odměřuješ :oops:

Napsal: 17. 6. 2009, 6:40
od Gustavson
No už to vidim v jasnejch barvách :) Díky.
A to vrtání děr?Víte někdo?

Napsal: 17. 6. 2009, 7:23
od sysel
Nebude to něco ve stylu že potřebuješ vrtat díry v rozteči třeba 10mm, na přímce která je pod úhlem třeba 20° od osy X(Y).. abys nemusel počítat souřadnice jednotlivých osa? Něco jako polární souřadný systém.... Čistě moje myšlenka

re

Napsal: 17. 6. 2009, 7:38
od Radek-B
zbek píše:absolutní to zná polohu i po vypnutí a relativni si po zapnuti najedeš referenční bod od ktereho odměřuješ :oops:
No tys tomu nasadil KORUNU. :D Neni lepsi nekdy radsi nic nepsat ?? :D

Vrtani der na kose(sikme) primce je uplne jednoducha vec. Predstavme si ze mame primku jejiz absolutni konec lezi v souradnicich X0 a Y0. Jeji konec lezi
v X100 a Y100. Budeme vrtat 3 diry, v pocatku v prostred a na konci.

takze poloha der v absolutnich souradnich se da vyjadrit takto :
1.dira X0 Y0
2.dira X50 Y50
3.dira X100 Y100

poloha v relativnich(inkrementalnich) souradnich se da vyjadrit takto :
1.dira X0 Y0
2.dira X50 Y50
3.dira X50 Y50

Z ceho tedy jasne vyplyva cela podstata veci a to ta ze relativni znamena zapis kazdeho dalsiho bodu vzdy prirustkem od bodu k bodu. A kazdy novy bod je nova nula.
Kdezto absolutne znamena ze se pohybujeme v absolutnich souradnicich a nulovy bod je pouze jeden a k nemu se vztahuji ABSOLUTNE vsechny ostatni.

Aby si zarizeni pamatovalo absolutni souradnice bez najeti referencniho bodu po jeho zapnuti tak musi mit zalozni zdroj(baterie).
Jinak se vzdy referencni bod s kazdym zapnutim stroje najizdi.

RADEK

re

Napsal: 17. 6. 2009, 7:41
od Radek-B
sysel píše:Nebude to něco ve stylu že potřebuješ vrtat díry v rozteči třeba 10mm, na přímce která je pod úhlem třeba 20° od osy X(Y).. abys nemusel počítat souřadnice jednotlivých osa? Něco jako polární souřadný systém.... Čistě moje myšlenka
Polarni souradny system funguje zase trochu jinak nez kartezky.

RADEK

Re: re

Napsal: 17. 6. 2009, 7:46
od Pavel R
Radek-B píše: Aby si zarizeni pamatovalo absolutni souradnice bez najeti referencniho bodu po jeho zapnuti tak musi mit zalozni zdroj(baterie).
Jinak se vzdy referencni bod s kazdym zapnutim stroje najizdi.

RADEK
Sorry, ale to jsi zase šlápl vedle Ty. Konkrétně serva Heidenhain. Některé mašiny vozíme rozdělané na kusy, skládá se to až u zákazníka. Kabeláž stroje je nezapojená. Po zapojení a nahození Ti iTNC přesně oznámí, o kolik se které servo pohnulo proti předchozí poloze. Kontrolní otázka: Kde je tedy ta baterka? :D

Napsal: 17. 6. 2009, 7:50
od sysel
Taky si myslím že zbek má pravdu...
Typicky příklad absolutního měření je potenciometr... Vždycky víš přesnou polohu, pokud se jedná o inkrementální odměřování, tak víš akorát o kolik ses pohnul z předchozího bodu... Nevíš nic o tom kde se konkrétně nacházíš

Napsal: 17. 6. 2009, 7:53
od Gustavson
Jojo polopaticky vysvětleno.Nebo ne?Jen aby bylo jasno o jaké přístroje se jedná tak dávám odkazy www.milanheiland.cz www.iats.cz www.jirkaspol.cz
Nejhorší je že to bude skoro všechno čína :?

Napsal: 17. 6. 2009, 8:01
od lubos
To mě docela zajímá, ty serva fungují i tak že po vypnutí struje a strčení do vedení a opětovném zapnutí ti to nahlásí že se poloha změnila o x ? aniž by si zkontroloval jakoukoliv referenci? To se mi nechce věřit, pokud by to teda nemělo optické nebo jiné měření vzdálenosti od reference. A tak si myslím že obecně v 99% případech má radek-B pravdu. Pokud má něco inkrement snímače polohy tak neni možné po vypnutí zjistit polohu kde se stroj nachází.

Napsal: 17. 6. 2009, 8:06
od Gustavson
No jen si vzpomeňte na digitální posuvku.To je taky inkrementál.Teď ji nemám poruce tak nevim co po vypnutí a posunutí ukazuje.

Napsal: 17. 6. 2009, 8:12
od Pavel R
Jo, je to tak. Mašinky, co mají abs. Heidenhaina nemají ani referenční doraz, ani koncové dorazy . Zapneš to jak televizi ( mírně přeháním 8) ) nic nikam nejezdí a mašina je ready. Nejde však o lineární odměřování- jde o resolver! Přesněji řečeno, je tam sestava ozubených koleček, připodobnil bych to k vodoměru. Prostě jedno kolečko měří tisíce mm, druhý stovky, jednotky, desetiny, setiny......... prý to jede na 7 des. míst - asi jo, já to nemám jak ověřit. No a při zapojení kabelů si ŘS ,,přečte´´ polohy jednotlivých koleček a podle toho hned ví, kam se to hnulo. Totéž to udělá, když je mašina vypnutá a odtlačíš suport o kus dál. Po zapnutí Ti vyskočí info okno, že osa byla během vypnutí v pohybu o tolik a tolik mm. Jinak u velkých mašin se kombinují oba odměřovací systémy (lineární i resolver) - ale pro obsluhu je to stejný.

Napsal: 17. 6. 2009, 8:12
od zbek
Nehadejte se :oops: já sem myslel snimač a radek softwer to má pravdu :oops:

Napsal: 17. 6. 2009, 8:14
od Pavel R
To Gustavson: No počkej, digiposuvka pracuje na uplně jiným principu. Tam je prostě magnetický pásek a snímač. Když z ní vyndáš baterku a posuneš ji, tak neví, čí je.

Napsal: 17. 6. 2009, 8:17
od ferguson
skusim ja. Absolutne, znamena, ze poloha bodov sa vztahuje na jeden nulovy bod. relativne (prirastkove), znamena, ze poloha bodu sa vztahuje na nejaky iny (vycsinou predchadzajuci) bod.