Stránka 1 z 2

Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 6. 5. 2019, 6:17
od TIMERA
Ahoj a dobrý den,
rád bych založil téma, u kterého si nejsem přesně jist kam jej umístit.
Jistě by mnohé provozovatele cnc routerů a to jak malých tak větších strojů zajímaly postřehy zkušenějších v oblasti nastavení parametrů jako je posuv, otáčky vřetene, síla nástroje, typ nástroje, ... sousledně/nesousledně, ...

Kupříkladu já se "trápím" a řeklo by se jednoduchou věcí. Z 1mm silné ALu desky: ENAW5005H14/24 1.0x1000x2000 elox 10 µm +fólie frézujeme díly 250x250mm. Velké tak, aby se udržely na vakuovém stole (ale mnozí tento typ uchycení nemají). Používáme nástroj pr. 4mm, jednobřit na AL. Otáčky 15tis, posuv 30mm/s, a jedeme to na dvě dráhy, tedy po 0,5mm. Požadavek je aby hrany byla co nejčistší. A stává se, že i když chladíme lihem či používáme emulzi, tak se materiál začne "tavit" a hrany se nahrnou - vytvoří se velké otřepy. Upravujeme rychlosti i otáčky, ale stále to není dokonalé a vykazujeme dost nedokonalých kusů. Zde bych tedy požádal zkušenější o radu, jak se do tohoto materiálu i síly 1mm pustit.
Díky. J.

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 6. 5. 2019, 9:01
od chb
netřeba zakládat, už tu je
viewtopic.php?f=121&t=21103

Nejsprávnější odpověď dá výrobce nástroje - z jeho tabulek/doporučení je nejlépe vycházet.

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 6. 5. 2019, 12:03
od Mex
chb píše: 6. 5. 2019, 9:01 Nejsprávnější odpověď dá výrobce nástroje - z jeho tabulek/doporučení je nejlépe vycházet.
Tuhle odpověď - podívej se do tabulek výrobce - už jsem tu četl mockrát. Jen nevím, jestli je to tak úplně dobrá rada.
Trochu mi to připomíná třeba situaci, kdy by se někdo zeptal jak řešit nějakou životní situaci, a lidi by mu dali dobrou radu ať si přečte občanský zákoník.
Možná se pletu, jsem hovno obraběč. Ale myslím, že výrobce v těch tabulkách uvádí hodnoty pro ideální podmínky, zejména pro tuhý stroj, případně pro správné chlazení/mazání. Což samozřejmě v praxi (zvlášť u hobíků) většinou není splněno.
Takže bych řekl, že rada z praxe od praktika (tím nemyslím sebe) je v daném případě cennější, než odkaz na tabulky.

Píšeš, že krájíš tabuli 1000x2000mm. Takže to znamená opravdu velký stroj. Tak buď je to opravdu fest mašina pro velké kluky, která bude mít nějakých pár tun. Nebo je to nějaký router, původně určený na dřevo a plasty, a třeba s tím hliníkem má už má problémy a třepe se jako ratlík.
Zkoušeli jste to jet jako hrubování+finiš? Tedy objet to v prvním kole na celou hloubku s přídavkem třeba 0.5mm a ve druhém kole sebrat jenom ten přídavek? Já mám taky roztřesenou mašinu, tak mi to takhle často vychází líp.
Případně pokud je to nějaká nepevná konstrukce, tak co třeba zkusit jít i do menšího průměru nástroje? Třeba do laciných 1/8" jednobřitek? Zvlášť když obrábíš tak tenký materiál.

Jinak teda ještě poznámka: pokud je to jen 2D obrábění, tak mi to dneska přijde jako ideální kandidát spíš na laser než na frézování. I když vlastně nevím, jak vypadá hrana řezu s eloxem (pokud jsou to pohledové díly).

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 6. 5. 2019, 12:18
od fmodel
Tak že nějaké ty základy , když něco potřebuji vědět je potřeba dát pár základních faktů a nečekat že ten co má radit si bude vše přepočítávat aby mohl nějak seriozně poradit .
1,jakou řeznou rychlostí jedu
2,posuv na zub
3,způsob mazání
4,strategie obrábění
5,přesné označení nástroje případně odkaz na katalog.

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 6. 5. 2019, 12:33
od chb
Mex-i máš pravdu

tazatel ale stroj neuvádí, uvádí ale "obrábění neželezných kovů" - celá ČR - tedy předpokládám, že nástroje kupuje od firmy - a osobně při výrobě čehokoliv bych dotazem na dodavatele nástrojů začal. Ať už doporučením řezných podmínek - nebo jiného nástroje - možná i stroje.

pokud jede hobby režim - což ale není z dotazu zřejmé a nástroje kupuje porůznu z číny - ani to není uvedeno - pak je stejně rada složitá, neb těch neznámých proměnných je moc.
Materiál AW50xx moc obrobitelností nevyniká.

Nechat si nějakou desetinu na začištění (já začišťuji 0,2) je dobrá rada - snad to vakuové upínání dovolí.
Třeba by šla varianta - poslední řez 0,1 do hloubky + 0,1 do strany. + leštěný nástroj

--------------
zeptám se i já, lze u hliníku/duralu použít myšlenku - udělat šponu takovou, aby zvládala odvést řezné teplo ? (myslím, že je to rada pro nerez)

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 6. 5. 2019, 3:46
od Permonik
Já jsem sice zatím teoretik, ikdyž některé info mám podložené od výrobců.

A, volít obraběcí podmínky dle materiálového listu obraběného materiálu
B, nebo dle parametru výrobce nástroje, který je uvadí od do.

http://www.tumlikovo.cz/rubriky/rezne-p ... -nastroju/

z te tabulky v odkazu je vidět, že obrabění hliníku potřebuje 200-300m/min při nástoji HSS, a při SK je to 500-1000m/min.....

Tazatel uvedl nástroj průměr 4mm, což je potřeba 16-24 tis. ot-1 na vřetenu pokud je nástroj HSS.....
chb píše: 6. 5. 2019, 12:33 zeptám se i já, lze u hliníku/duralu použít myšlenku - udělat šponu takovou, aby zvládala odvést řezné teplo ? (myslím, že je to rada pro nerez)
To je to obrabění HSC, kdy tříska odvadí cca 95 procent tepla?

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 6. 5. 2019, 9:28
od picom
Nemůže být problém způsobeny vrstvou eloxu, která tupí nástroj ?

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 6. 5. 2019, 11:53
od Dawe
Dela to ten tvrdy elox. Potrebujes povlakovany nastroj a co nejvic chladit. Pokud ani to nepomuze, tak otacky dolu a s nimi i posuv.

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 7. 5. 2019, 10:17
od TIMERA
Ahoj všichni.
Nástroje kupuju od Aliconu (www. alicon.cz). Při dotazu na hodnoty obrábění tabulky nemají.
Každopádně k mému problému. Problém jsem do jisté míry vyřešil otáčkami, které jsem ustálil na 20tis a posuvem, který jsem z 30mm/s zrychlil na 100mm/s. Pokud nenastala situace, že se materiál zvedl z MDFky, tak to jelo již báječně naprosto bez otřepů. Po této zkušenosti usuzuji na mou chybu, kdy jsem díky pomalému posuvu materiál přehříval a ten se natavoval/lepil na nástroj.

Děkuji tedy všem, kteří se problému věnovali! Bylo to asi školácký...snad si tím prošel každý :)

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 7. 5. 2019, 10:29
od prochaska
K tomu zvedání materiálu, existují nástroje s obrácenou šroubovicí ("downcut"), které materiál ke stolu přitlačují. Zase to hůř odstraňuje třísky a má jiné nectnosti, tak to dávám jen jako tip na možné vyzkoušení (rozhodně se to nehodí všude).

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 19. 5. 2019, 7:59
od Permonik
Ptál jsem se kámarada technologa.

A prý parametry obrabění nastavuji podle materiálu hliníku, na ten elox nějak neberou ohled. Je to jen prý zoxidováná vrstava...

Jen moje zvědavost, při tom eloxování nedojde k porušení folie? Si to nějak nedovedu představit...

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 19. 5. 2019, 1:39
od zverodoktor
Permonik píše: 19. 5. 2019, 7:59 Jen moje zvědavost, při tom eloxování nedojde k porušení folie? Si to nějak nedovedu představit...
Ja by som povedal, že ten materiál je už naeloxovaný a potom na ňom nalepená fólia. Cez ten igelit by to neeloxovalo :wink: .

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 19. 5. 2019, 3:09
od Permonik
zverodoktor píše: 19. 5. 2019, 1:39 Ja by som povedal, že ten materiál je už naeloxovaný a potom na ňom nalepená fólia. Cez ten igelit by to neeloxovalo :wink: .
Jo takhle. Já jsem to pochopil nebo spíše napadlo, že z jedne strany elox a z druhé folie. :-)

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 19. 5. 2019, 11:29
od zverodoktor
No vidíš, že by to mohlo byť aj takto, to zase nenapadlo mňa.

Re: Rychlosti, otáčky, ... při frézování různých materiálu

Napsal: 8. 11. 2019, 11:19
od Pipik
Jéé, tady je srandy...
Jako za těch posledních pět let, co jsem si postavil svou první frézku, už jsem si něco vyzkoušel (i když pokorně se klaním a mlátím opakovaně hlavou o kobereček za šepotu jmen, jenž se bojím i jen vyslovit nahlas, a jenž skládají se z malých i velkých záhadných písmen "R", "a", "S" a "t" "e" "s" "t" "o" "n" "e" a dalších bohů z dálné a bájné "site admin", ať už je to kdekoli...)

Nicméně, od té doby, co jsem omylem projel přes hliníkovou upínku svým tehdejším "rychloposuvem" a shledal krásný a čistý řez, a posléze objevil stránku tumlikovo.cz a zjistil, že hliník se od dřeva v zásadě zas tak moc neliší a začal tak krájet hliník tříbřitkou "rychloposuvem" 2400mm/m při 24000ot (což dává oněch Tumlikovo 0,03mm/zub) tak možná vám to taky dá odpověď. Nebát se. Já se bál a ničil jsem frézy a s mizerným výsledkem.

Na ten plech co píšeš? - Já osobně bych jel 1mm hloubku, 1/8 jednobřitkou (vícebřitky se snázeji zalepují) při 24000ot a rychlostí 600-800mm/min. Takové parametry bych dnes volil i na své původní, z hliníkových jeklů stavěné frézky poháněné trapézama. Ber to, nebo nech.
Ale je jasné že jiný stroj, jiný člověk, jiné zkušenosti, jiná fréza, jiný dodavatel, jiné rychlosti... Je to boj na který ti nikdo neodpoví jasnou odpověď. Zkoušej, řezej, a neboj se i přidat ;)