Prosím o rady (CNC fréza)

THX
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 2. 2007, 8:00

25. 2. 2007, 8:32

Zdravím všechny čtenáře.Chtěl bych se zeptat jak vlastně frézy po domácku vyrobené oracují.Jsou to vlastně tři nebo čtyři krokové motory ? jeden na osu X druhý na osu Z, další by měl bý který vlastně bude hýbat nahoru nebo dolů s motorkem kde bude fréza.No hlavně mě zajíma kde se nastaví v programu PC nebo v ovládání motorků vlastně jejich možný pohyb...jak ten program pozná že dráha je X je 50 cm a dráha Z 50 cm a dráha Y jen 5 cm ? chtěl bych si takovou jednoduchou frézu složit ale vůbec netuším kde a jak mám začít...vodící tyče mám, kokové morky taky, ale vubec netusim kde se da sehnat ten nejdulezitejsi motorek a to je ten co bude držet frézu...děkuji za každé info
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2661
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2007, 10:33

Zdarec, v podstate je to velmi primitivni zalezitost, zalezi jen na tobe, kolik do toho chces narvat penez a jakym zpusobem to ridit. Nejjednodussí zpusob je krokovymi motory ale ty museji byt dostatecne dimenzovane (pokud nejsou, vznika jev zvany ztrata kroku). Tzn. prakticky ze se konkretni osa rozhodi z nuloveho bodu jinam a pocitac o tom nevi a pochopitelne jede dal po svem, ovsem mechanika je uz "ujeta". V profi masinach se pouzivaji AC serva se zpetnou vazbou, tzn ze pocitac rika kam to ma jet a hned si to zpetne overuje. Ovsem to uz je uplne jina cenova hladina. Krokove motory se daji ridit bud bipolarne nebo unipolarne. Rozhodne vyhodnejsi je bipolarni rizeni (motor pri vyssich otackach neztraci kroutak tolik, jak pri unipolarnim rizeni). Vec dalsi je ta, ze unipolarni budic se da poridit za smesnou cenu a ja osobne ho pouzivam (zatim jen na modelu) a muzu ric ze to chodi bez chybicky. No a co se tyce odmerovani, v ridicim programu nastavis, kolik kroku motoru je treba na ujeti vzdalenosti 1mm a tim je to dane. Pochopitelne to jde u kazde osy zvlast (muzou byt ruzne motory, prevody,srouby atd.)
Co pouzijes na "motor co drzi frezu" (rika se tomu vreteno), je uz jen na tobe. Nejjednodussi je vrazit tam vysokootackovou brusku nebo truhlarskou horni frezku. Ovsem zalezi jak moc to muze hazet, na otackach a k jakemu ucelu to ma slouzit. Nebo se da koupit mini frezka hotova a jen ji osadis motory a kulickovymi srouby viz: http://www.bow.cz/index.php?lang=cz&pid ... =1&main=30
THX
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 2. 2007, 8:00

25. 2. 2007, 10:55

jo diky za rady...takze vlastne ke stavbe potrebuju 3 motory, + nejake ty tyce + nejake zavitove tyce a to nejhlavnejsi nejakej driver, ten muzu KOUPIT na www.gravirovanie.sk a to H1 CNC, to bych asi kupil uz postavene, sice sem elektrikar ale cas je vzacnej :) no a potom nejakej ten programek treba mach 3...jeste s tou delkou OS...v tom programu se da nastavit treba ze 200 kroku je jeden mm a celkova draha osy Z je 50 mm * 200 kroku? pochopil sem to dobre? na kolik takova masinka mue prijit, kdyz nepocitam vodici tyce a motorky? diky moc
THX
Příspěvky: 3
Registrován: 25. 2. 2007, 8:00

25. 2. 2007, 11:01

jo jeste jsem zapomel, potreboval bych to postavit kvuli frezovani do PLEXI...
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2661
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2007, 5:51

Jo presne ten H1 mam a muzu rict ze to chodi dobre. Co se tyce ceny, jak sem rekl, je to velice individualni,. zalezi uz jen na tom, zda pouzijes na konstrukci duralove profilly, nebo to udelas drevene nebo co ja vim co. Da se cena podstatne vyviji od toho, zda pouzijes kulickove srouby a nejaka dobra linerarni vedeni. Anebo tam das obyc. zavitove tyce a bude to jezdit po kulatinach. Co se tyce tech kroku. Vetsina motoru ma 200kroku/ot. Pokud bude mit sroub (teoreticky) stoupani 1mm tak potrebujes na ujeti 1mm 200kroku. Ale pokud bude mit stoupani treba 5mm uz je to jen 40kroku. Pokud tam bude jeste prevod napr. remenem 1:2 tak je to 80kroku atd. Celkovou delku osy urcujou koncaky a vic se s ni nemusis zabyvat.
jančo
Příspěvky: 58
Registrován: 17. 7. 2006, 12:14
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2007, 5:15

Ďakujem za pochvalu H1. Iba jednu pripominku mám. Keď, že H1 pracuje v polkrokovom režime tak na jednu otáčku pripadá 400 krokov.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2661
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2007, 8:21

Jasne, nechtel jsem to pro zacatek zbytecne komplikovat. Kazdopadne H1čku muzu vrele doporucit jako nenakladny, jednoduchy a spolehlivy budic CNC.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2007, 12:43

Dobrý den prosím o radu zkušenějších.
Chtěl bych se pokusit postavit něco jako CNC frézu. Po prostudování fóra je mi jasný, že alfou a omegou je tuhost stroje respektive posuvů. Protože lineární vedení jsou pro mě trochu drahé a nějaké základní vybavení (soustruh, frézu…) mám chtěl bych posuvná vedení udělat následovně:
Na základním svařeném rámu by byl připevněn profil U 65mm (pozice A). Na něm by se usadily řekněme po 10cm kostky z plného materiálu10 x 10 x 60 (pozice B) . Tyto kostky by se následně zbrousily podle pravítka do roviny. Na tyto kostky by se šrouby připevnila vodící tyč 25mm s profrézovanýma ploškama (pozice C). Po této tyči by jezdily vozíky (pozice D) s rolnama z ložisek. Tolik můj návrh vyjádříte se k němu prosím někdo?
Přílohy
CNC.jpg
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

9. 11. 2007, 8:42

To bude taky kmitat. Místo kostek lišta po celé délce a pro kulatinu v ní prismatická drážka, pokud možno broušená, ať je to rovné. Ty ložiska chodí lehce, ovšem kmity budou. Záleží na vůlích.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2007, 9:29

Josef píše:To bude taky kmitat. Místo kostek lišta po celé délce a pro kulatinu v ní prismatická drážka, pokud možno broušená, ať je to rovné. Ty ložiska chodí lehce, ovšem kmity budou. Záleží na vůlích.
Přesně tak, sem tam podpěra nestačí. Ty ložiska by to chtělo nějak přitlačovat, nejlíp pružný a předepjatý celý domeček. Ale spočítejte si náklady, ty lineáry nejsou zase tak nedostupně drahý a nemusí se s nima dělat už vůbec nic.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2007, 10:02

Ty podpěry mám v návrhu dělený proto, aby se snáze a jednodušeji dolaďovaly nepřesnosti profilu U vůči vodící tyči (hoblovku nebo brusku na srovnání celé podpěry naráz neseženu). Ložiska bych předepnul pomocí vyosených šroubů (dřík vůči závitu).
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2007, 10:13

jova píše:Ty podpěry mám v návrhu dělený proto, aby se snáze a jednodušeji dolaďovaly nepřesnosti profilu U vůči vodící tyči (hoblovku nebo brusku na srovnání celé podpěry naráz neseženu). Ložiska bych předepnul pomocí vyosených šroubů (dřík vůči závitu).
Může bejt, ale dal bych ty podpěry těsně vedle sebe. Vyosený šroubek není podle mně to úplně pravé řešení, jako lepší bych viděl stahovat celý domeček, např. šroubkem který je v prohloužení šipky poz.D (resp. několika šrouby v jeho blizkosti) a spolehnout se na pružnost materiálu. Znamená to nedělat to z hliníku ale aspoň z nějakého středně dobrého železa a počítat s tím v jeho konstrukci.
Aleš Procháska
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2007, 12:39

Kdys si zpocitas,kolik stoji lin. loziskou na 25mm tyc a kalena tyc 25mm,tak zjistis,ze touhle konstrukci si pridelas 5 dnu prace a usetris 1000 korun.Navic vysledek nebude nikdy srovnatelny,nebot loziska ti budou tyc tvrde valcovat a neustale budes vymezovat vuli.Uvedom si,ze stycna rovina kulatiny a loziska ma velikost rozlehlejsiho bodu,kdezto lin lozisko ma 4 rady kulicek v delce 30 mm.To je tak 100x vetsi plocha.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8178
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2007, 1:04

Pupak píše:Kdys si zpocitas,kolik stoji lin. loziskou na 25mm tyc a kalena tyc 25mm,tak zjistis,ze touhle konstrukci si pridelas 5 dnu prace a usetris 1000 korun.Navic vysledek nebude nikdy srovnatelny,nebot loziska ti budou tyc tvrde valcovat a neustale budes vymezovat vuli.Uvedom si,ze stycna rovina kulatiny a loziska ma velikost rozlehlejsiho bodu,kdezto lin lozisko ma 4 rady kulicek v delce 30 mm.To je tak 100x vetsi plocha.
Jenže tohle se tady říkalo, odhaduji, tak stokrát, leč myšlenka ložisek běhajících po kulatině se tu objevuje s železnou pravidelností znova a znova :-)
Aleš Procháska
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2007, 2:16

Je videt,ze Cimrmanova metoda slepych ulicek ma stale hodne nasledovniku. Tohle jsou totis ty nejblbeji usetreny penize co znam.
Nicmene musim dodat,ze jsem si to taky sam vyzkousel. :lol: :lol: :lol:
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“