Stránka 1 z 1
Přerušení programu Mach3
Napsal: 13. 6. 2019, 3:12
od gash
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, dá se nějak v machu uložit pozice, kde jsem přerušil obrábění a pak pokračovat od tohoto bodu třeba další den, aniž bych musel složitě hledat, kde jsem přestal? Vím, že jde spustit program příkazem Run from Here, ale vygenerovaná dráha je tak spletitá a složitá, že v náhledu se nedá vůbec najít pozice jednotlivých řádků. Jde mi o to, že program je třeba na 8 hodin a potřebuju třeba uprostřed odejít a pokračovat až zítra, tak abych jen nechal uložené souřadnice v Machu po vypnutí a příště to jen od toho přerušení spustil dál a pokračoval v obrábění. Díky moc za případnou radu.
Re: Přerušení programu Mach3
Napsal: 13. 6. 2019, 3:15
od robokop
A ty tam nikde nevidis aktualni radek programu?
Ten bys pak predal do run from here
Re: Přerušení programu Mach3
Napsal: 13. 6. 2019, 5:49
od Mex
A může tohle vůbec skutečně obecně a spolehlivě fungovat?
Přece nejde jen o pozici os, ale v předchozím kódu mohly být nastavené různé parametry, zapnuté/vypnuté mazání, ofuk a co já vím co, může být klidně přepnuté relativní/absolutní adresování atd.
Umí tohle třeba aspoň LinuxCNC?
A pokud ano - dělá to zrychlenou simulací předchozího kódu nebo je to jenom nějak odrbané?
Díky za případnou odpověď.
Re: Přerušení programu Mach3
Napsal: 13. 6. 2019, 6:20
od filla
ja to delam tak, ze po preruseni najedu do referenci, najdu nejblizsi radek kde je Z, dam M3 a poustim to od radku zpet, kde je X,Y
Re: Přerušení programu Mach3
Napsal: 13. 6. 2019, 6:26
od robokop
Linuxcnc to nema standardne vyresene
A velmi malo mozna zadny sys to neumi udelat bezchybne
Re: Přerušení programu Mach3
Napsal: 13. 6. 2019, 6:27
od chb
Mach to umí, skutečně projíždí/simuluje předchozí část programu když se pokračuje po přerušení - a tedy předpokládám, že shodně postupuje i při spuštění od řádku ... úplně universální a blbovzdorné to ale není,
(no umí, nevím zda mým CAMem nebo čím, ale raději jsem se naučil dělat dílčí programy abych to nemusel používat)
Re: Přerušení programu Mach3
Napsal: 13. 6. 2019, 6:29
od Mex
Já ručně vymažu část g-kódu mezi hlavičkou programu a požadovaným místem. Pokud tam není žádné vhodné plně adresované místo, tak tam ručně dopíšu G0 na danou pozici.
Takhle to jistě lze udělat, hlavně když člověk ví z čeho pochází ten g-kód a ví, že tam nejsou v průběhu nějaké nastavovačky.
Ale otázka je, jestli na to existuje nějaký spolehlivý nástroj, který by to dělal sám. Aby prošel přeskakovaný kód a ty případné nastavovačky z něho vytahal. Ať už on-line, tedy např. jako součást LinuxCNC, nebo jako off-line utilita, která by upravila daný soubor s g-kódem.
EDIT: než jsem to dopsal, tak chb odpověděl, že Mach to umí. Tak pokud to dělá opravdu spolehlivě simulací přeskakovaného kódu, tak klobouk dolů. Samozřejmě pokud tam při startu zavede všechna nastavení z hlavičky, případně z přeskakovaného kódu.
Re: Přerušení programu Mach3
Napsal: 13. 6. 2019, 7:08
od chb
spolehlivě právě ne ... napadá mne příklad - kdy zvolím jako "startovací" řádek bod v páté dráze od vrchu. To je místo, kam se dostanu třeba po rampě ale až po odfrézování značné části materiálu = prostě to obecně moc nejde.
Naopak, třeba zvolit okamžik výměny nástroje může fungovat bezproblémově.
jak jsem psal, těch podmínek aby to klaplo je hodně ... a lehčí cesta je se tomu vyhnout.
(já třeba spouštím znova CAM a tam "odmažu" již hotové dráhy)
Re: Přerušení programu Mach3
Napsal: 14. 6. 2019, 9:43
od gash
No, už mi to došlo s tím řádkem, kde jsem přestal. Jen jsem ho v Machu prostě neviděl, koukal jsem jen do okna,kde běží g-code, ale pak jsem si všiml, že se zobrazuje níž, už jsem to zkoušel takhle a funguje to. Když v machu po zavření dám uložit fixtures, tak to tak funguje po dalším spuštění, když si poznamenám ten řádek při přerušení. Jen to spouštím raději tak o 50 řádků zpět pro jistotu. No omlouvám se za zbytečný dotaz, nejsme neomylní

, jen jsem myslel, že na to je v Machu nějaký udělátko, abych nemusel takhle ručně, ale aspoň, že to jde takhle. Díky
Re: Přerušení programu Mach3
Napsal: 14. 6. 2019, 10:00
od Pepa Žhář
Je tam pak okénko do kterého pises výšku přejezdu k souradnicim od kterych ma pokracovat prace a zda chceš zapnout vreteno....
Běžně to používám na plasme při nezapaleni horaku...