Stránka 1 z 1

Pájení nerezu stříbrem

Napsal: 28. 6. 2019, 9:00
od celeron
Dnes jsem prvně pájel nerez stříbrem. PB/O2 autogen, neobalený 35% stříbro, pasta AG4. Na to že jsem před mnoha lety párkrát pájel železo mosazí a hliník Castolinem L190, tak tohle šlo jak víno. Všecko krásně zateklo, vyvzlínalo, zkrátka mě samotnýmu se to líbí. :) Co se mi nelíbí jsou černý fleky na ohřívaných místech. Je to roztavená a spálená pasta AG4. Umyl jsem to lepkavý horkou vodou se saponátem. Na hrubo oškrábal, vyšůroval mosazným dráťákem na vrtačce ale není to ono, nedostanu se všude.
Chtěl jsem se zeptat místních nerezářů, jde tohle zčernání odstranit pasivačním gelem na nerez? Vím, že zmodralý či zežloutlý místa po sváření elektrikou a nebo do modra či černa spálená místa po flexe to vyžere do čista do šedivýho matu ale tohle netuším.
Díky

Re: Pájení nerezu stříbrem

Napsal: 29. 6. 2019, 7:39
od celeron
Tak tady asi žádnej nerezář není, odpovím si tedy sám. Pasivační gel na pájenou mosaz stříbrem nebrat, fest a rychle žere pájku a barví se do zelenomodra. Takže zbývá jen mechanický čištění.

Re: Pájení nerezu stříbrem

Napsal: 30. 6. 2019, 1:15
od zverodoktor
Ahoj,
zatiaľ som ešte nerez nespájkoval, každopádne ma táto možnosť zaujala. Pozeral som na to tavidlo. Existuje aj AG1, je tiež podľa popisu na striebro. Nevieš, je medzi AG1 a AG4 nejaký zásadný rozdiel?

Re: Pájení nerezu stříbrem

Napsal: 30. 6. 2019, 10:01
od celeron
Rozdíl AG4 a AG1 netuším. Dnes jsem zase trochu pájel a zjistil, že nerez, konkrétně A4 (chemická) trubky se stěnou 1 mm jdou celkem slušně pájet i mosazí s boraxem. Stříbro se hodně roztéká a vzlíná i do kopce. Mosaz skoro nevzlíná a moc neteče, dělá něco podobnýho svarový housence jako když se vaří autogénem železo Fe poměděným drátem.

Re: Pájení nerezu stříbrem

Napsal: 1. 7. 2019, 4:04
od zverodoktor
Každopádne dobre vedieť, že to ide tak dobre. Ja sa chystám vyskúšať tvrdé spájkovanie s TIG-om, videl som to niekde na youtube a celkom ma to nadchlo.

Re: Pájení nerezu stříbrem

Napsal: 7. 2. 2020, 11:34
od shaolin
Na viac namáhané spoje doporučujem ísť na podiel striebra až na 60%. Taktiež sa má spájkovať tesne po brúsení/očistení pájkovaných plôch. Spoje držia perfektne a ozaj to striebro zatečie všade do spoja.

Re: Pájení nerezu stříbrem

Napsal: 13. 11. 2020, 3:57
od exot007
Maš to přepaleny musíš to pajet tak aby jsi to ohřál co nejmíň.Chce to trochu zkušenost a praxi.

Re: Pájení nerezu stříbrem

Napsal: 13. 11. 2020, 5:05
od robokop
Kdysi jsem potreboval letovat nejakou bezne neletovatelnou nerez. Neslo stribro nesla mosaz kupodivu co slo byla pajka na hlinik. Uplne paradne.

Re: Pájení nerezu stříbrem

Napsal: 13. 11. 2020, 5:21
od Dawe
robokop> muze byt. Zalezi hodne na pouzitem tavidle.
Na nerez funguje pajeci kapalina se chloridem zinecnatym s ethanolem.
Na hlinikove povrchy zase pajeci kapalina s redenou kyselinou fluorovodikovou s ethanolem.
Oba roztoky jsou relativne podobne slabe ziraviny a funguji celkem dobre i naopak, vice versa. Takze pajeci tycka na bazi takoveho tavidla na hlinik muze opravdu celkem dobre fungovat i na nerez, taky jsou to tak uz pouzil. Ale s jinym druhem tavidla na hlinik uz to zase s nerezi fungovat nemusi, :)