Stavba CNC frézky

bond005
Příspěvky: 17
Registrován: 16. 2. 2007, 7:36

23. 3. 2007, 5:53

Zdravim vsechny.Uz delsi dobu se rozmyslim zda postavit nejake CNC zarizeni,male kotakto.Inet je na toto tema docela skromny aspon v ceskem jazyce.Proto bych pozádal o radu.CNC by sem chcel postavit ze dreva (nepotrebuji zadnou velkou presnost s 0.2mm se spokojim).Vse az na závitové tyce mam ale ted ta moje otazka.Rozvazuji zda pouzit na na linarni vedeni kulatiny nebo pouzit nabytkarske kolejnice.Z hlediska jednoduchosti bych chtel pouzit ty kolejnice ale myslim ze by vsechna presnost sla do haje.Ale zase mam obavy i u kulatiny zda by to me motory utahly.Do vseho bych nechtel dat vic jak 500 plus co doma mam.Prosim o radu co byjste pouzily vy.A druha moje otazka.Co rikate na elektroniku kterou jsem kdesi sehnal??Bude vyhovovat.Zvolil sem ji kvuli tomu ze vsechny soucastky se doma nasly.Dekuji za rady
Přílohy
Figure3.pdf
(337.77 KiB) Staženo 961 x
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

23. 3. 2007, 6:04

Nabytkarske kolejnice jsou prekvapive presne.Alespon ty,co jsem vloni koupil tusim v IKEA. Kdyz jsem tyhle konstrukce na netu videl,pripadalo mi to k nicemu,tak jsem tu kolej zkusil a byl jsem mile prekvapen.
Drevena konstrukce je moc dobra vec.Doporucuji leteckou preklizku 12mm , nebo dubove hranolky. Ne drevotrisku, to je humus. Na gravirku to v pohode staci a navic to krasne vypada.
Ta elektronika je v pohode.Je to sice unipolar,ale na mensi motorky OK.
Preji hodne zabavy pri praci.
bond005
Příspěvky: 17
Registrován: 16. 2. 2007, 7:36

26. 3. 2007, 10:40

Dik za pomoc.Jeste bych se chtel zeptat.Vubec ale vubec nevim jak takova letecka preklizka vypada.No ale k veci.Chtel bych se zeptat kolik stoji a kde by se dala sehnat.Myslite ze by v Baumaxu byla k mani??Dik za odpovedi.No to s tou drevotriskou byl pokus, no doma ji mam furu a mam vyklizet sklep a je mi lito ji tolik vyhodit.Dekuji bond005
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2007, 1:05

Leteckou preklizku koupis v modelarskych potrebach.Je vrstvena po 1mm a naprosto stabilni.Taky se dobre obrabi.
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

26. 3. 2007, 7:37

Pokud by jste to chtel vodit prece jen na kulatinach mam loziska na 12-tku
(7 kusu za 700) nevim, jestli nabytkarske kolejnicky vyjdou nejak levneji.

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=153

tady jsou foto...........je to vse nove.
Prichy
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

26. 3. 2007, 7:44

Problem je v tom,ze se kulatina a drevo moc nekamaradi.To nicim nepodepres a 12 kulatina je blato,to pruzi jak blazen.Nevim jaky rozmery kolega planuje,ale nad 200mm je 12 bez podpery nepouzitelna.
bond005
Příspěvky: 17
Registrován: 16. 2. 2007, 7:36

29. 3. 2007, 2:52

Dobrý den.Predem bych chtel podekovat za nabidku ale vymyslel sem anebo spis mi spadl do klina jiny napad.Opet nam sklep vytopila sousedka.A tak pri uklidu sem nasel par hezkej kousku ze kterych bych mel celou frezku za hubicku.Dalo by se rict ze mechanika je uz vyresena.Byly to veci z nejaky stary velkoformatovy tiskarny.No cili uplna parada.Ale ted nastal problem.Rikal jste mi Pupak ze elektronika je spise na rizeni mensich motorku.Do kolika A jste myslel.Nejsem zas tak v elekronice zbehly ale problem by snad mohl byt jen v vyk.tranzistorech.Bohuzel sem se jeste nestihl podivat na zadny datasheet takze nevim kolik A unesou.No v te machanice totiz ty motorky jiz byly.Posilam par fotek motorku.Je to sice trosku starsi motorek snad z roku 1987.Pri prvnim spatreni me zarazilo ze z motorku vede jen 5 dratu.No ale myslim si ze jsou vinuti spojena do hvezdy.Cili jeden spolecny stred.Myslim si to spravne??Dekuji za odpovedi.
Přílohy
DSC00016.JPG
DSC00015.JPG
bond005
Příspěvky: 17
Registrován: 16. 2. 2007, 7:36

29. 3. 2007, 2:56

Jeste na tohle sem zapomel.Ted bys se Vas chtel zeptat.Jetsli nevite o nejakem schematu za prijatelnou cenu (soucastky) pokud by to moje nevyhovovalo.Uvazoval sem o naprogramovani Atmelu ale nejsem v tom zas tak moc zbehly,a koupe vykonejsich tranzistoru.Co myslite ze by bylo vyhodnejsi.??Dekuji
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

29. 3. 2007, 3:54

Tim mesti motorky jsem myslel neco do 2Nm s proudem do 2-3A.Na tvoje ucely bohate postaci.
bond005
Příspěvky: 17
Registrován: 16. 2. 2007, 7:36

30. 3. 2007, 6:46

Hmm.Jo.Tak to je fajn.Dekuju za vsechnu ochotu.Snad si uz poradim sám.
bond005
Příspěvky: 17
Registrován: 16. 2. 2007, 7:36

30. 3. 2007, 7:15

Snad uz jen posledni otazka nebo spise nejasnost.Budu ted mluvit o tym motorku co je na fotce.Doma mam vice motorku ale ani na jednom neni napsano jaky to ma moment.Jenom na tom z obrazku.Ten z obrazku me pripada jaksi mekky.Myslim to tak ze kroky skoro ani necitim a na druhym to citim fest.Myslim tim jestli ten co mam doma druhej neni vykonejsi, je asi tak setjne velky.Otazka je jestli ta tuhost ma vliv na vykon (myslim pozitivne)??
bond005
Příspěvky: 17
Registrován: 16. 2. 2007, 7:36

30. 3. 2007, 7:17

Jo a konecne sem nasel autora teho driveru.Je to do 5A ale je to asi sibenicni.
ok1njb
Příspěvky: 32
Registrován: 31. 8. 2006, 12:22

31. 3. 2007, 6:39

problém ovladače ten jsem řešil delší dobu,ovladač H1 :? , obvod TA :? , klasické IO :? , no a nakonec jsem vyrobil toto :P

žádné předražené "profi" konstrukce :? , žádné speciálni integráče :evil: žádné složité desky :? , žádné nedostatkové IO :? , žádné programování ani PIC ani nic :oops: ale klasika L297 + FETy :lol: deska sice dvoustraná ale vyrobitelná amatérsky součástky mi poslaly z GESu a má to NORMAL i 1/2 krok

CNC3AX tři osy na jedné desce - unipoární 8) http://mac1.ifrance.com/cnc3ax/index.htm

napětí pro motory do 50V proud do 8A :lol: vyzkoušeno 12A chlazení skoro není potřeba :lol: proud je jemně nastavitelný pro každý motor samostatně napájení každého motoru může být jiné a cena zajímavá
Přílohy
IM000005.JPG
IM000004.JPG
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2007, 9:24

ok1njb píše: žádné předražené "profi" konstrukce :? , žádné speciálni integráče :evil: žádné složité desky :? , žádné nedostatkové IO :? , žádné programování ani PIC ani nic :oops: ale klasika L297 + FETy :lol: deska sice dvoustraná ale vyrobitelná amatérsky součástky mi poslaly z GESu a má to NORMAL i 1/2 krok
je kazdeho svobodna volba co pouzije a co mu bude vyhovovat, ale je treba vedet, ze ty specialni integrace, naprogramovane picy, slozite desky a zakonite vyssi naklady nejsou jen tak pro srandu kralikum a proto, ze vas chteji vyrobci obrat o penize

pokud nemate zadne srovnani tak je tezke neco hodnotit - staci se treba jen zeptat kolik lidi pouziva half step pokud si muzou vybrat mezi jemnejsim krokem a jake ma jemnejsi krokovani vlastnosti pri pohybu stroje - jednoduchost neni vzdy prinosem nekdy je to spis kompromis

nicmene nechci to co poizvate v zadnem pripade hanet - tak jsem muj prispevek nemyslel - jen jsem chtel upozornit, ze pokud reknete A tak je treba rict i B a jake ma to B dusledky :wink:
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

31. 3. 2007, 10:34

mozna bych jeste zustal i u toho A

kolik na tom tocite bez ztraty kroku?
pokud delate s kovem, co na to "rikaji" nastroje?
Prichy
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“