CNC na sklo

Petras
Příspěvky: 117
Registrován: 15. 2. 2008, 8:30
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2009, 4:59

Chtěl bych si postavit nějaké CNC na výrobu skleněných fazetek pro výrobu vitráží. Přikládám foto pár kousků. Ručně to trvá dlouho a je problém vybrousit např. 10 ks stejných. Mě to teda nejde.Nejmenší rozměr je 25x25 mm a největší asi 70x300.
Neviděl někdo někde takovou mašinku?
Sklo se brousí diakotoučema zrnitosti 150, pak cca 280 a 450.Následuje předleštění pemzou (polyuretanové kotouče) a doleštění kysličníkem ceřičitým (polyuretan nebo filc).
Teď řeším, jestli vřeteno pohyblivé a sklo napevno na stůl nebo naopak.
Vřeteno (3,5kW) váží cca 17 kg a to sklo max 200g.
Dudu vděčný za každé popostrčení vpřed.
Přílohy
fazeta_rez1.jpg
sestava.jpg
Petras
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

14. 10. 2009, 5:09

TO BROUŠENÍ JE POD VODOU?
Mám dojem, že to CNC bude muset být absolutně bez vůlí a co s tím brusivem, jak to udělat, aby se nedostalo do vedení a šroubů.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

14. 10. 2009, 7:59

CNC centra samozřejmě existují. Nevím, nakolik se vyplatí pokoušet se vyrábět něco zrovna teď, kdy jsou ceny strojů na historickém minimu, nicméně pokud jsi odhodlán se do toho pustit a řešíš problém hýbat portálem či stolem, tak se mrkni pro inspiraci třeba sem :

http://www.cms.it/asp/linea.asp?linea=4 ... hineCNCEng
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2009, 8:15

Když je ten obrobek tak lehký tak bych šel do pohyblivého stolu. Dokonce bych použil vždy jen jednu kolejnici s jedním vozíkem - to by mělo úplně stačit.

Jo, a až to budeš mít hotové tak mám pro tebe hned zakázku na broušení sklíček :-)
Aleš Procháska
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2009, 9:29

To je presne tema pro petiosy stroj. To nejde resit ani s klasickou masinkou doplnenou rotacni osou, protoze tim by sly delat jen rovne hrany. Brouseni hran krivych ploch vyzaduje dalsi stupen volnosti.
Videl jsem pomerne chytry stul postaveny na dvou kolibkach kolmych na sebe,kde uhel naklopeni byl ovladan kulickovym sroubem. Je to pomerne vyrobitelne zarizeni,nebot nevyzaduje extreme drahe bezvulove prevodovky a pokud clovek vystaci s mensim uhlovym rozsahem,tak to vychazi i rozumne velike. Da se s tim presne polohovat,ale podminkou jsou serva,jinak by se na to muselo delat specialni rizeni. Se servy to jde i pod Machem.
Petras
Příspěvky: 117
Registrován: 15. 2. 2008, 8:30
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

15. 10. 2009, 8:54

pod vodou se nebrousí, ta jenom teče na ty brusné a leštící kotouče. Brusivose uvolňuje do vody, takže pokud nebude stříkat kolem tak je to O.K.
Ty hotové mašiny jsou většinou velkých rozměrů a nejmenší obrobitelný kus je cca 100x100. I když jdou ceny dolů, tak 3-osé centrum, prac. plocha 1200x2200 výjde cca na 150 tisíc eur (včetně dopravy) a na to fakt nemám. Navíc ta 3-osá verze používá tvarované brusné kotouče a to je taky mazec.Asi to je , jak říká Pupák, na 5-osou mašinu. A to je pro začátečníka velké sousto.

to Procházka: na broušení by to konstrukčně možná stačilo, ale na leštění je potřeba dost velký tlak. Při leštění v ruce to sklo někdy tím tlakem praskne.
Petras
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

15. 10. 2009, 9:02

Na rozumny rozjezdy typu 300x150 by to zas takova krev nebyla.Takova petiosa masina se da do 200 tis. udelat.Chce to propracovanej navrh a dva mesice makat.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 10. 2009, 10:06

Petras píše:na broušení by to konstrukčně možná stačilo, ale na leštění je potřeba dost velký tlak. Při leštění v ruce to sklo někdy tím tlakem praskne.
To jsem netušil, já vždycky myslel, že se to tím leštítkem jen tak šmidlá :-) Jaký tam tak může být přítlak? Když se to udrží v ruce tak řekněme třeba do deseti kilo?
Aleš Procháska
Petras
Příspěvky: 117
Registrován: 15. 2. 2008, 8:30
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

15. 10. 2009, 5:30

Jestli je to zrovna 10 kilo to nevím, ale je to dost. Tlak má být takový, aby se sklo ohřálo, ale neprasklo. Hlavně u toho předleštění pemzou na polyuretanu. Ale nějak mi uniká, proč to leští. Pemza je prášek na omak
celkem hrubý (je to přírodní sklo), ale dokáže ten brus zprůhlednit. Hlavně, že to funguje. Pro strojní broušení je pemza v tom polyuretanu zalita.

Přemýšlel jsem nad počtem os a myslím, že by to šlo i se čtyřma. Kdyby se vřeteno nastavilo na úhel fazety, tak by stačily osy 4. Možná si to ale nedovedu představit správně.
Pupáku, ten Tvůj robotek by to zvládl? A bylo by to vyřešeno. Posadit ho mezi busky a jenom zapnout.
Přílohy
uhel_vřetene.jpg
pohled_Z.jpg
Petras
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

15. 10. 2009, 5:43

Robotek by to zvladnul,ale prijde mi to trochu jako s kanonem na komara.
Robot ma rozsak 1,5m a delat snim 20cm sklicka mi prijde dost luxus.
Nicmene asi je to z hlediska univerzalnosti to nejlepsi reseni. Taky by s tim slo sklo pekne gravirovat a brousit i velky kusy. No,ono by to asi nebylo marny.
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

16. 10. 2009, 6:28

Petras píše: Pøemýšlel jsem nad poètem os a myslím, že by to šlo i se ètyøma. Kdyby se vøeteno nastavilo na úhel fazety, tak by staèily osy 4. Možná si to ale nedovedu pøedstavit správnì.
Myslym ze podla toho obrazku by to slo 3x (X,Y,Z) linearna os + 1x otocna (C). Vreteno ako pisete na fixny naklon.

Akurat by som asi volil obratene usporiadanie .. t.j. stol resp. vakuove upinanie dole. XYZ by hybali vlastne toracnou osou C ktora by niesla upinac.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2009, 6:39

Ty tvary jsou konvexní? V takovém případě by totiž stačil jen dvouosý stroj, X a svislá osa, obrábělo by se na tom podobně jako karuselu s pomocnou frézovací osou. Kotouč by se úhlově nastavil pevně, případně by mohly být dva, jeden kolmý druhý šikmý a Z se neřeší. Ale to je jen teorie, sám bych si asi do dvouosého řešení netroufnul, přišlo by mi málo univerzální.
Aleš Procháska
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

16. 10. 2009, 7:12

Minimalne by som volil X,Y + C .. a manualne naklapanie kotuca.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1360
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

16. 10. 2009, 11:24

Pokud je pořadavek pouze na uhel 20°. Nebylo by lepší udělat tvarvou frézu (tvarový brusný, leštící kotouč) a stroj udělat 2-osý X,Y. s pevně nastavitelnou osou Z? Zdá se mi to moc velký přepych používat na tohle 5-ti osý stroj. Jestli na to "jen" poteče voda, tak se připrav na to, že bude všude. A všude myslím opravdu všude. Když se obrábí na centru pod stříkající řeznou emulzí, tak se ta emulze dostane do míst kde bys to nikdy nečekal. Již při konstrukci si to vymysli tak aby to šlo vodotěsně vše uzavřít. I za cenu, že ze začátku to tam dávat nebudeš ,časem je stejně budeš potřebovat a vymýšlet krytování na hotový stroj, který na to nebyl připraven je někdy nemožné a často je to třeba na úkor rozjezdů.
Přílohy
kotouč.PNG
kotouč.PNG (11.55 KiB) Zobrazeno 5003 x
Petras
Příspěvky: 117
Registrován: 15. 2. 2008, 8:30
Bydliště: Znojmo
Kontaktovat uživatele:

16. 10. 2009, 8:19

Tvary jsou i konkávní. Ale i tak je potřeba osa Z. Potřebuji to sklo "přisávat" pořád na stejném místě. Sklo bude v zásobníku, Z dojede, sjede , přisaje, odjede, obrousí a dá někam jinam. Sakra, jím klobásy a ještě nemám prase. Ale tak bych to chtěl mít. O tvarových kotoučích jsem uvažoval, ale je to s výrobou složitější a dražší. Na obrázku je variamta s třemí kotouči s různou zrnitostí. Mezi přechodem na jinou zrnitost oplach vodou. Ale je možné, že nečistoty z hrubého kotouče se dostanou na ten jemný a pak je problém. Při ručním broušení na volném brusivu stačí jedno větší zrnko korundu, které udělá hlubší rýhu a jede se nanovo. Většinou se to zjistí až po vyleštění.
Přílohy
brouseni.jpg
Petras
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“