Stránka 1 z 1
Chladící kapalina pro CO2 laser
Napsal: 8. 10. 2021, 9:57
od budik.tomas
Jakou nemrznoucí chladící kapalinu používáte pro CO2 laser? Děkuji
Re: Chladící kapalina pro CO2 laser
Napsal: 8. 10. 2021, 11:13
od filla
my provozujeme lase v teplotach na 0, je nejaky duvod provozu pod bodem mrazu?
Re: Chladící kapalina pro CO2 laser
Napsal: 8. 10. 2021, 12:40
od lubbez
Voda z vodovodu, případně destilovaná. Trocha růžového fridexu neuškodí, ale je zbytečná a většnou “odbarví” ty silikonové hadice.
Re: Chladící kapalina pro CO2 laser
Napsal: 8. 10. 2021, 5:23
od zverodoktor
Ja myslím, že cieľ nebude prevádzka laseru pod nulou. Skôr priestor ktorý nieje trvale vykurovaný a obava pred prasknutím trubky keď v nej zamrzne voda. Dávnejšie som chvíľu prevádzkoval čínsky k40 s nariedenou ružovou tekutinou do chladiča. Nestažoval sa. Dakde sa to tu už na fóre prebralo, dokonca som nejakému vytrvalo neveriacemu tomášovi posielal fotku že naozaj

.
Re: Chladící kapalina pro CO2 laser
Napsal: 8. 10. 2021, 7:16
od Mex
Trocha nějakého toho Fridexu bude asi taky dobrá proti různým breberkám, ne?
Já jsem velký fanda mědi. Konkrétně teda modré skalice. To je proti breberkám neskutečně účinné.
A to i v koncentraci 2ppm, což ještě splňuje normu pro pitnou vodu.
Re: Chladící kapalina pro CO2 laser
Napsal: 8. 10. 2021, 8:59
od zverodoktor
Čo som čítal na niektorých fórach, ak sa použije iná chladiaca kvapalina ako destilovaná voda, môže vplyvom jej väčšej vodivosti nastať zníženie výstupného výkonu laserovej trubice. Samozrejme za predpokladu, že táto ionizuje a má väčšiu vodivosť ako povedzme 10uS/cm. No a s toho čo som čítal, nie každá kvapalina do chladičov spĺňa túto vlastnosť.
Ten prídavok CuSO4 je zaujímavý nápad, ak naozaj funguje v koncentrácii 2ppm vplyv by mal byť zanedbateľný.
Hobbysti na zabránenie rastu rias v trubici často do destilky pridávajú akvaristický prípravok proti riasam (Algumin).
Asi najlepší nápad, keď už nemrznúcu by mohlo byť použiť elektricky nevodivú chladiacu kvapalinu, ktorá sa používa do zvarovacích a plazmových horákov..
Re: Chladící kapalina pro CO2 laser
Napsal: 8. 10. 2021, 9:17
od Mex
Já CO2 laser nemám (což je ostuda).
Ale měl jsem pocit, že ta chladicí voda tam nepřichází do žádného styku s aktivním prostředím. Jenom zvenku omývá tu vnitřní skleněnou armaturu.
Pokud to tak je, tak by se dala k chlazení použít případně i močůvka.
Re: Chladící kapalina pro CO2 laser
Napsal: 8. 10. 2021, 9:30
od zverodoktor
Mex píše: ↑8. 10. 2021, 9:17
Ale měl jsem pocit, že ta chladicí voda tam nepřichází do žádného styku s aktivním prostředím. Jenom zvenku omývá tu vnitřní skleněnou armaturu.
Pokud to tak je, tak by se dala k chlazení použít případně i močůvka.
Mexi ja ti v tomto neviem odborne oponovať. Podľa mňa máš na 100% pravdu, že voda neprichádza priamo do kontaktu s aktívnym prostredím, v podstate by mala iba chladiť vnútornú sklenenú trubicu, v ktorej je plyn a vzniká v nej výboj. Je ale docela možné, že pri potenciáli 20000V, nie veľmi veľkej hrúbke skla a pomerne veľkom povrchu tá vodivosť kvapaliny predsa len vplyv mať môže ( a možno viac pri lacných čínskych trubkách) . Pravdou je, že práve vodivosť je pomerne často preberaná téma prakticky na všetkých fórach, ktoré som v súvislosti s K40 navštívil.
P.S.: napríklad zaujímavý príspevok je tu. Autor počul sršanie VN. Predpokladal poruchu VN zdroja, ale nakoniec diagnostikou prišiel na to, že problém spôsobovalo nevhodné chladiace médium.
http://donsthings.blogspot.com/2016/07/ ... -tips.html
Re: Chladící kapalina pro CO2 laser
Napsal: 8. 10. 2021, 9:57
od Mex
Jak to u těch laserů je?
Měl jsem zato, to vn není galvanicky spojeno se zemí. Takže působí jen mezi elektrodami.
A ty jsou zřejmě na koncích trubic.
Stáhl jsem nějaký obrázek, a podle něho to tak zřejmě opravdu je.
Takže pokud vysoké napětí působí opravdu jen mezi konci trubic (tedy na vzdálenost několika desítek cm), pak je napěťový gradient poměrně nízký. Nějakých řekněme 500V/cm.
Tak potom by asi ani ta močůvka nevadila.
"Krokové napětí" 500V/cm je sranda.
EDIT: Až teď jsem si přečetl to PS, co jsi tam dodatečně dopsal.
Je to zajímavé, asi si o tom budu muset něco načíst.
Je-li vn opravdu galvanicky izolováno od země (já to nevím, jen to předpokládám), tak mi není jasné, kde by se ta vodivost chladicí kapaliny měla šanci zásadně projevit.
A pokud to tak je, tak proč není Aliexpress zahlcený nabídkami speciálních chladicích kapalin pro CO2 lasery.
Jestli si někdy CO2 laser koupím, tak to určitě vyzkouším.
Škoda, že ten borec neudělal nějaké ověřovací pokusy.
Například dát do chlazení silně slanou vodu. Ta bude mít vodivost o nějaké řády vyšší než destilka. Takže by se problém musel okamžitě a velmi zásadně projevit. A pak znovu dát destilku, jestli zmizí.
Jde o to, jestli při pokusech nechtěně neudělal i jiné zásahy.
Jako se už mnohokrát stalo i v lepších rodinách.
(koupi už to dlouho plánuju, ale odrazují mě dodatečné nároky na prostor a na odkouření)
Re: Chladící kapalina pro CO2 laser
Napsal: 8. 10. 2021, 10:37
od lubbez
Vysoké napětí neni oddělené. Na zdroji je jeden vn kabel +vn, potom pár ovládacích vstupů a samozřejmě gnd.
Re: Chladící kapalina pro CO2 laser
Napsal: 8. 10. 2021, 10:43
od Mex
lubbez píše: ↑8. 10. 2021, 10:37
Vysoké napětí neni oddělené. Na zdroji je jeden vn kabel +vn, potom pár ovládacích vstupů a samozřejmě gnd.
Aha, díky za info.
Tak to trochu mění situaci.
Potom bude záležet i na dalších okolnostech, například na uspořádání chladicího okruhu.
Zajímavé, že to pojali takto a nenechali to oddělené. Když tam stejně zřejmě musí být trafo.
BTW: Co Tvoje noha? OK?
Re: Chladící kapalina pro CO2 laser
Napsal: 8. 10. 2021, 10:58
od zverodoktor
Ale napodiv taká špeciálna kvapalina existuje. Asi nebude až tak špeciálna, ako je určená pre použitie s CO2 lasermi. Pravdepodobne potreba prechovávať a používať CO2 laser pri teplotách pod nulou je zriedkavá aby sa tým niekto veľmi mohutne zaoberal. Vrátane číňana.
http://hpclaser.co.uk/p/ls-coolflow-antifreeze-5litres/
ešte nejaké zaujímavé info:
https://www.youtube.com/watch?v=8l4m3yuyqc8&t=113s