M16 frézička vyrobená 3D tiskem moje první stavba

fotky našich strojů, aneb co máme doma
retlsnake
Příspěvky: 11
Registrován: 5. 2. 2010, 3:06

6. 7. 2023, 1:59

M16 frézička vyrobená 3D tiskem moje první stavba

Ahoj, zjistil že sem tu na fóru registrován více než 10 let ale nebyl sem aktivní. :D
Postavil jsem si CNC frézu z tyčí a matic m16 a 3D tisku spousta KG PLA. :lol:
Je to stavba zcela mé vlastní konstrukce a dle toho to vypadá!
Už při stavbě to bylo bráno jako sranda projekt určený k nabrání zkušeností a snad i k velmi opatrnému frézování hliníku. Moc sem toho na ní nenafrézoval stavba je a není komplet podle toho jak se to bere.

V příloze bude pár fotek, prosím až se přestanete smát budu rád když ji budete komentovat klidně i kriticky ono to jinak ani nepůjde...

Beru to jako prvotní nácvik stavby CNC stroje, a hlavně nácvik stavby elektroniky že to vůbec rozhejbu. To se mě povedlo s jediným ústupkem ze sem nedonutil frekvenční měnič běhat na modbuse ale musel sem slevit a řídím to převodníkem PWM na U.

Naprosto vše je čína AliExpress.
Motory drivery kuličkové šrouby lineáry vřeteno "Z" osa komplet.
Řídící deska s ESP32 a GRBL (FluidNC).

Chtěl bych to celé rozebrat a předělat na svařenec z ocelových profilů.
Formát posuvů XY cca A4 (kancelářský papír) Z zdvih cca 150mm kdybych pod to někdy dal rotační osu aby se tam něco vešlo.

Chtěl bych tím obrábět měkké kovy dřevo atd ne Fe.

Lze postavit svařenec doma v domácích podmínkách?
Stavěl někdo něco takového?
Má někdo někaký plánek nebo něco čeho bych se chytil?
Přílohy
IMG_20230203_233610.jpg
IMG_20230223_162522.jpg
IMG_20230223_162530.jpg
IMG_20230223_162540.jpg
IMG_20230223_162551.jpg
IMG_20230223_162620.jpg
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

8. 7. 2023, 11:18

Hojda, na to že to máš "jen ze závitovek" tak to je asi docela zajímavé :D, jaké posuvy, záběry, otáčky a velikost frézy tam máš když obrábíš ten hliník?

Jinak já mám na své frézce jediný svařenec a to celý základ, na něm už jen jezdí portál...

Ono s tím svařováním je problém že se to pohne, takže ideální je to vyžíhat a pak funkční plochy obrobit ať je to jistota...
retlsnake
Příspěvky: 11
Registrován: 5. 2. 2010, 3:06

11. 7. 2023, 10:09

Už si to moc nepamatuju jaký sem tam měl posuvy.
V programu úplně "slabé" snad F400 S12000, fréza 6mm, 4mm max překrytí, po max 0.2mm...

Je to celé "gumové" když dám F500 S12000 frézu 6mm 4mm překrytí po 0.6mm tak už to není ono.

Když hodinky opřu o vřeteno a palcem zatlačím kamkoliv na stroji tak lítaj mnoho desetin (ano desetin ne stovek) :D .

Ale když sem ten dural jen tak šolichal tak obrobek byl ve 3 stovkách, možná štěstí nebo náhoda...
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 7. 2023, 2:52

dej na youtube video obrábění něčeho a sem odkaz ...
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 7. 2023, 7:52

Svařence by měl dělat jen ten kdo to opravdu umí. Omlouvám se, že se opakuju, už jsem to tu psal x-krát :-), ale existuje rozumná alternativa a to je šroubovat to z ocelových plechů. Neobejdeš se sice bez zakázkového pálení laserem a ohýbání, ale když dodržíš základní pravidla, může to být stejně dobré jako svařenec. Není to složité a ani nějak extra drahé.
Aleš Procháska
Onder
Příspěvky: 123
Registrován: 6. 4. 2021, 2:14

11. 7. 2023, 9:40

prochaska píše: 11. 7. 2023, 7:52 Svařence by měl dělat jen ten kdo to opravdu umí. Omlouvám se, že se opakuju, už jsem to tu psal x-krát :-), ale existuje rozumná alternativa a to je šroubovat to z ocelových plechů. Neobejdeš se sice bez zakázkového pálení laserem a ohýbání, ale když dodržíš základní pravidla, může to být stejně dobré jako svařenec. Není to složité a ani nějak extra drahé.
Můžu se zeptat na nějaké konkrétní vlákno kde toto zmiňuješ?

Co tím u toho svařování konkrétně zmiňuješ? Provedení svaru, návrh svařence, obrobit/neobrobit, žíhat/nežíhat, materiál... ?
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8165
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

12. 7. 2023, 7:51

Vlákna si už nepamatuju, spíš to pořád opakuju, asi jako to Kartágo :D
Se svařováním myslím asi všechno to co píšeš. Hlavně tedy nutnost žíhání a obrobení, to se tam v nějakém rozsahu objeví skoro vždycky. Návrh svařence, aby se zkroucení na funkčních plochách projevilo co nejmíň (=nebudou se muset obrobit moc, což by způsobilo další zkroucení) taky není pro začátečníky a hobíky.
Aleš Procháska
josef109
Příspěvky: 606
Registrován: 21. 5. 2017, 5:15
Bydliště: Praha

12. 7. 2023, 10:43

Sice svařenec, ale tohle je první vlákno, na které jsem si vzpomněl :)
viewtopic.php?t=21424
retlsnake
Příspěvky: 11
Registrován: 5. 2. 2010, 3:06

16. 7. 2023, 11:39

chb píše: 11. 7. 2023, 2:52 dej na youtube video obrábění něčeho a sem odkaz ...









Víc videí asi ani nemám, teď sem na tu frézku dlouho nesáhl hraju si tím hlavně z zimních měsících...

Existuje alternativa k svařenci? Šroubování?
Lze vyrobit obráběcí stroj bez obráběcího stroje?
Modros
Příspěvky: 1680
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

17. 7. 2023, 12:07

Lze vyrobit obráběcí stroj bez obráběcího stroje?


ano...uplně první obráběcí stroj byl vyroben bez obráběcího stroje takže to jde....záleží jen co od toho očekáváš......mužeš ho postavit z cihel, jeho přesnost bude odpovídat použitému materiálu....a mužeš posouvat latku vejš a vejš

záleží jen na penězích a tvém času
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
retlsnake
Příspěvky: 11
Registrován: 5. 2. 2010, 3:06

17. 7. 2023, 5:48

prochaska píše: 11. 7. 2023, 7:52 Svařence by měl dělat jen ten kdo to opravdu umí. Omlouvám se, že se opakuju, už jsem to tu psal x-krát :-), ale existuje rozumná alternativa a to je šroubovat to z ocelových plechů. Neobejdeš se sice bez zakázkového pálení laserem a ohýbání, ale když dodržíš základní pravidla, může to být stejně dobré jako svařenec. Není to složité a ani nějak extra drahé.
Ahoj, můžeš nebo může někdo dát odkaz na stavbu stroje metodou šroubování ocelových plechů.

Svařence se bojím ze nejde seřizovat ve smyslu rovnat utahováním šroubů.

Proto sem volil stavbu kostky metodou závitových tyčí kdy postupným dotahováním matic jsem stroj zarovnal.

Monolitického svařence s bojím z tohohle důvodu.

V hlavě si to maluju tak že bych šel cestou šroubovaného svařence kdy by byly třeba 3 jednotlivé svařence pro jednotlivé osy, kdy by se pak tyhle svařence k sobě šroubovaly a stroj by se dal seřídit v místech šroubovaných spojů vypodložení třeba ocelovými planžetami.

Je tahle myšlenka špatná? Dělá se to nějak jinak.

Poraďte vy zkušenější jak na základě HW co už mám tenhle stroj povýšit někam "výšše".
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

17. 7. 2023, 6:30

Předně si uvědom, že cílem svařované konstrukce, vyžíhání a obrobení není abys pak něco dolaďoval.
Když se to udělá správně tak se na rám našroubují komponenty a jede to, hi-tech přesnost není třeba vyžadovat vzhledem k alíkovým komponentům.
Obrobení na běžném (seřízeném) CNC bude bohatě stačit, broušení je zbytečné.

U toho tvého stroje když jsi ho rovnal, jak víš že je rovný?
Zkus ofrézovat nějaké dvě plochy třeba i s s otočením a pak si to změř mikrometrem.
Pak počkej až bude o 20°C míň a udělej test znovu, kombinace plastu a kovu může být v tomto směru dost zajímavá.

Ale i tak když jsi to dotáhl do tohodle stavu jdi dál, má to smysl.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

17. 7. 2023, 9:07

Kdyz jsem delal jednoucelovy stroj jako svarenec, nechal jsem ho vyzihat a nasledne okuje omlatit broky, takze se z toho dostalo pnuti vicemene pryc. Protoze by bylo kvuli tvaru cele zalezitosti obrabeni extremne slozite az nemozne a ja to chtel mit z 1 kusu, serizoval jsem linearni vedeni pomoci strojni vodovahy, sroubovacich stavitek, ruznych pripravku apod. a nasledne je ulozil na epoxidovou smes. To serizovani byl opravdu porod a zabralo to hodne casu, ale nakonec to chodi celkem obstojne i bez jakehokoliv obrabeni.
retlsnake
Příspěvky: 11
Registrován: 5. 2. 2010, 3:06

17. 7. 2023, 11:41

Jak se provádí to vyžíhání?
Zle to provést nějak na koleni amatérsky?

Na jakou teplotu se musí svařenec zahřát?
Asi pak bude hlavně záležet na správném pozvolném homogenním chladnutí?

Omlouvám se že ptám hloupě, ale pořád sem nenašel něco čeho bych při přestavbě chytl.

Touhle přestavbou bych už chtěl stroj dovést do konečné podoby.
t256
Příspěvky: 2835
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

18. 7. 2023, 5:34

Ja mam tady kousek vedle firmu ktera se tim zivi a tak mi stroj soupli do pece a vyzihali. Nebylo to nijak zvlast drahe (kolem petikacky/kg pokud si vzpominam), na to kolik potencionalnich problemu to do budoucna usetri. Pocitej s tim, ze to nasledne bude dost spinave a budes to muset opiskovat.

Doma bych se do toho asi nepoustel. Netusim jak presne je nutne dodrzet teploty u bezne konstrukcni oceli, ale kdyz svaruju dily z nejakeho lepsiho matrose, jde tam poznat rozdil +-50C i v ruce. Spravne vec predehreju na 450C, svarim a necham podle programu pomalu vychladnout na 200C a pak vyndavam ze svareciho stroje. Kdyz zvednu teploty o 50C, plech v ruce ohnu, kdyz snizim tak se kolem svaru zlomi. Respektive ma tendenci se vic ohybat/lamat, ale da se to pekne poznat porovnanim se spravne udelanym svarem i v ruce (je to tenky plech), bez nejakeho dalsiho mereni.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“