Stránka 1 z 1

Kardan

Napsal: 12. 4. 2011, 8:42
od rawen
Nazdar.
Potřebuju spojit kardanem dvě hřídelky o průměru 3mm; bloky, ze kterých vycházejí jsou od sebe 34mm a předpokládaná nesouosost 0-1mm.
Přenášený výkon odpovídá 6V motorku z tiskárny typu "plechovka".

Samozřejmě to lze vyřešit naražením hadičky, která se trošku prohne i natáhne a bude to fungovat.

Chci ale vyrobit kardan (asi typ dogbone), aby 1.) to vypadalo dobře 2.) nebudu omezený životností 3.) pohraju si

Našel jsem hotová řešení:
http://www.zbozi.cz/?forceScreen=produc ... del+kardan" onclick="window.open(this.href);return false; - ale nevyhovují velikostí.

Takže otázka zní, máte-li někdo nějaké teoretické podklady, jak se to navrhuje a vyrábí; případně máte-li osobní zkušenost, že se do toho nemá cenu poštět. :)

Díky, Radek

Re: Kardan

Napsal: 12. 4. 2011, 9:50
od gnat
MP Jet je výrobce toho, co máš na tom odkazu. má to jako stavebnici, můžeš kombinovat různé koncovky s různou délkou mezikusu.

-- edit --
tak to vypadá, že ty třídílné už nedělá (alespoň je nemůžu najít na stránkách)

Re: Kardan

Napsal: 12. 4. 2011, 11:46
od fupe
Co něco takového.....?
http://modely-rc.eu/rc-modely-lodi-kardany-a-spojky.htm

bohužel neuvádí délku
M

Re: Kardan

Napsal: 12. 4. 2011, 12:34
od rawen
Ahoj,
ty odkazy znám. Jde mi o to, že bych si ten kardan chtěl vyrobit sám a kovový (plastový se při montáži zkrátka přiohne, zapadne a drží).
Takže sháním výkres koncovek - je to v zásadě váleček upevněný jedním čelem k hřídelce. Z druhé strany příčná drážka a vybrání na tu dogbone.

koncovka: http://www.rcguru.cz/hpi101231-pouzdro- ... -5mm-d4311" onclick="window.open(this.href);return false;
dogbone: http://www.rc-profimodel.cz/centralni-s ... an-6x14mm/" onclick="window.open(this.href);return false;

Princip jasný, ale nevím, jestli není nějaká finta v v tom vybrání.

Radek

Re: Kardan

Napsal: 12. 4. 2011, 12:56
od sidonie
Tak v těhle "činkách" žádná finta nebude, já bych snad ještě vytočil trubku pasující přes to pouzdro, tak abych "zabránil" rozevření té drážky v pouzdře pro čepy kardanu a zároveň bych tím mohl i zajistit červík pro dotažení na hřídelku. Volba materiálu bude více rozhodující, jinak to snad bude i dobře sloužit.

Edit: Podle mě ta činka patří dovnitř otvoru v pouzdře ne jen na počáteční úkos, ten slouží jako odlehčení, aby se činka neškobrtla při vyosení o opačnou stranu.

Re: Kardan

Napsal: 12. 4. 2011, 9:46
od Ben Ash
Přesně tak, nehledej v tom žádné složitosti protože tam nejsou. Váleček odvrtáš, uděláš skosení , aby si mohl tu hřídel více vyúhlovat, pro 1mm na délce 30mm to snad ani nebude nutné.Prořízneš a dovnitř se vkládá jako pružný doraz, malý o kroužek. Nedělal bych žádné převlečné bazmeky proti rozevírání, určitě to nebudeš dělat z kalenýho jahodovýho dřeva. Je to na každý bugyně co má 600speed a odchází jiné věci než je toto.

Re: Kardan

Napsal: 13. 4. 2011, 5:38
od rawen
Večer jsem strávil studiem Černocha, ale ten píše o trošku jiných kloubech. :P V podstatě jediná užitečná a pro mě použitelná myšlenka je, že na čince mají být kolíky v jedné rovině a nikoliv kolmo.

Ještě k materiálu - činka bude z mosazi s ocelovými kolíky. Myslíte, že ta koncovka bude stačit taky mosazná nebo se bude přidírat a mám jít raději do železa?

Radek

Re: Kardan

Napsal: 13. 4. 2011, 7:32
od Ben Ash
Pokud jsy plechovkou myslel nějaký speed300-400 tak klidně mosaz

Re: Kardan

Napsal: 15. 4. 2011, 8:34
od rawen
Tak jsem to jaksi spáchal... K ideálu daleko, ale to milimetrové vyosení zvládne bez problémů. Větší potíž dělá změna délky.
Problémy způsobuje nedokonalé kulové pouzdro, nedokonalé koule na "čince", ručně pilované drážky... prostě tenhle kus funguje a stačilo!

Teď k tomu dostavět ještě zbytek lokotky. :)

Radek

Re: Kardan

Napsal: 15. 4. 2011, 11:13
od Miller
Tyhle malé spojky se kromě hadičky dělají také vinutou pružinou, na obou koncích chycenou do futýrka s červíkem. Měl jsem doma dvě nebo tři maličké převodovky z nějakých německých zaměřovačů z II. světové a vypadalo to "náramně profesionálně", o trvanlivosti nemluvě. To jen kdyby tě nebavilo dělat jenom jeden model :D

Re: Kardan

Napsal: 16. 4. 2011, 5:32
od rawen
Aha, tu pružinu jsem už asi taky někde zahlédl. Mohl bys to prosím vyfotit, hlavně jak jsou zajištěny konce pružiny v těch futýrkách?

Předem díky, Radek

Re: Kardan

Napsal: 16. 4. 2011, 7:36
od RaS
já měl kdysi nějakou hračku tam byli konce pružin kardanu zality v plastových koncovkách, žádné šroubky nic.. kdyby se to takhle zalilo epoxidem do bronzové trubičky tak by to taky asi na ty tvoje výkony mělo stačit..

Re: Kardan

Napsal: 16. 4. 2011, 3:37
od Miller
Možná, že ty převodovky ještě někde mám, ale patří k věcem, které najdeš až když hledáš něco úplně jiného :). Ale myslím, že se to dá docela popsat.
To jak píše RaS, tak ty koncovky (já to nazval futýrkama) neměly červík na upevnění té pružiny, ale na uchycení k nějaké hřídelce. V jednom provedení ta pružina byla našroubovaná zvenku na závit na té koncovce a konec měla zahnutý do malé dírky. U druhého provedení šla dovnitř, patrně tam byl nějaký vnitřní závit. Jedna byla o poměrně velkém průměru a docela měkká, ta druhá tuhá, takže se s tím dá docela laborovat, podle použití.