Material 12020 - trapézáky

Odpovědět
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

13. 2. 2008, 9:19

Koupil jsem u teatechnik trapézové šrouby a jak jsem si s nima chvilku hral tak jsem zjistil ze ten material je nejaky extremne mekky. V katalogu se pise ze je to z materialu C15 - coz jsem nasel ze je asi 12020.

Jak moc je tento material mekky ve srovnani s ostatnimy?? (nemyslim zrovna titan). Vim ze je to blbe polozena otazka, ale kdyby se mi pokusel nekdo laicky poradit byl bych rad.

Dale jsem nekde nasel ze tento material je vhodny pro cementovani.

Nezkrouti se sroub cementovanim?? Nezmeni prumer pro lozisko prilis?? (aby slo nasadit, nebo aby necvachtalo)

Kolik tak asi muze to cementovani stat. Udela mi to vubec nekdo na tak male mnozstvi?? (3 šroubečky) pripadne kde?

Dik za jakoukoliv odpoved.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2008, 11:20

polozim taky jednu otazku
ma smysl zabyvat se trapezovym sroubem?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

13. 2. 2008, 11:31

To víš, robokope, každej to neví...
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

13. 2. 2008, 12:50

Robokop:

No ve chvili kdy kulickovy sroub s matici stoji osminasobek toho co trapezovy tak pro nekoho ano. Ne kazdy ma moznost vrazit tolik penez do sveho konicka.

A ma smysl pouzit kulickovy sroub na stroji ze dreva???

Nejak se zacinat musi a porad si myslim ze ten trapezak je lepsi nez obyc metricky sroub takze asi tak.

Uznavam ze na blbou otazku nemohla prijit chytra odpoved, ale cekal jsem malinko lepsi.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2008, 1:13

chapu ze na masinu ze dreva je trosku blbe davat kulickovy sroub
ale co kdyz narazis stejne tak jako spousta lidi pred tebou ze ti to krokac neutahne
pak budes davat penize do krokace?

jinak treba aeroomni ma taky masinu ze dreva na linearech a kulickach
krom jineho ma uz rozchozena ta serva, rikal ze ted jezdi 8m/min
ta hlaska ze se zbavuje vsech krokovych motoru co ma doma me taky pobavila

ja bych rekl ze uz pomalu prisel na to co a jak se musi delat

jinak zkus prehodnotit jak kdo stavi svoji masinu
komu s tema trapezama funguje (moc lidi neznam)
a jak dobre (tak to neznam uz vubec nikoho)
to ze je to na spouste fotek neznamena ze to je dobre a bude to spolehlive chodit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

13. 2. 2008, 2:02

Myslim ze krokac 2,7 Nm by to mohl utahnout.

Ani si nedovedete predstavit jak rad bych tam ty kulickace dal, ale podminky jsou jake jsou a ja se proste snazim postavit to co nejlepe v podminkach ktere mam. Je mi jasne ze si nebudu hrat na tisiciny a ani na setiny, ale uvidim. A casem jak bude nejaka ta koruna tak postupne jednotlive osy predelam na kulickove a pomoci toho kramu co postavim budu schopen i vyrobit nejak rozumne casti na lepsi frezku. Jak uz zde zaznelo: tezko se stavi frezka bez frezky....

Nicmene jsem zatim na zacatku a tak se ptam co a jak abych maximalne vyuzil prostredky ktere jsou mi dostupne.
Uživatelský avatar
dslav
Příspěvky: 208
Registrován: 18. 12. 2006, 4:07
Bydliště: Hošťálková - Vsetín
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2008, 2:16

Jo to pojede. Ještě mám v paměti kdy jsem tahal krokáčem 1.8Nm trapázák 30x5 dlouhý přes metr.

Jo podařilo se mito naladit tak že bezpečná rychlost byla 2m/min.
Naposledy upravil(a) dslav dne 13. 2. 2008, 6:45, celkem upraveno 1 x.
1. Kde nestačí síla použij rozum.
2. Kde nestačí rozum použij sílu.

Dušan Slavětínský

http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/MegaCNC" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.valachnet.cz/~slavetinskyd/RcMix" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2008, 2:57

pojede to
nic rychleho
prejez stolu radove na minuty
ja jsem prejizdel s trapezem stul cca 4-5 minut
zadna slava
ted mam iobrabeni stahnute z 3 hodina na 10 minut :)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
petrL
Příspěvky: 115
Registrován: 3. 11. 2007, 1:04

13. 2. 2008, 5:10

Odpovím na prvotní otázku, kterou doposud nikdo nesdělil.
Pevnost v tahu u tohoto mat. je nepatrně nižží než u běžné oceli (tím myslím hlazenku tř. 11 523 která je běžně v prodeji).
Dále je tady otázka tepelného zpracování.Je reálné nebezpečí že se ta tyč ohne.
další otázka nárust průměru.Technologicky se většinou nechávají přídavky na brus po tepelném zpracování.Takže opracovat až po cementaci.V důsledku nahřívání dojde k oxidaci mat. spíše známým pod pojmem okuje.To ti může tem průměr změnit.
otázka ceny.V kalírně kde kalíme je cena okolo 40,- Kč za kg.Ale taková malá věc se dá i uhádat za kafe.Jen budeš muset třeba čekat až se sejde dostatečné množství na vsázku.

Tvůj problém bych řešil bronzovou maticí od téhož dodavatele a trapez nechal tak jak je.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

14. 2. 2008, 11:48

Konečně se našel někdo kdo odpovida na otazku :-) Velice děkuji. Bronzove matice mam uz koupene, jen jsem chtel vedet na cem jsem. Dam na vasi radu a trapezak necham jak je.

Ono jsem stejne nemel puvodne v planu s nim neco dalsiho delat, ale kdyz jsem videl jak je povrch sroubu nachylny k poskrabani tak jsem chtel vedet jestli se tomu neda jeste nejak trosku pomoct.

Takze jeste jednou dik a at nam to vsem funguje :-)
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2008, 8:45

Jen tak ze studíjních důvodů-jaká je kvalita kupovaných TR matic v TEA, myslím tím jakou mají vůly na šroubu.Jednou se mě dostali do rukou kupované-no to byla tragédie a musel jsem je použít protože nic jiného nebylo dostupné. Pokud jsou použitelné, tak zkontroluj jestli běží povrch se závitem a pokud se bude dělat na matici osazení tak jedině na závitovém trnu abys měl zaručenou aspon' přijatelnou souosost. A nenechej se odradit od trapézů i profi firmy je na svých hobby frézkách používají a ten kuličkový šroub chce k sobě i lineární vedení a to už jsme uplně jinde jak kvalitou tak i cenou. Podívej 1m- TR 16x4 cena asi 250kč mat. pro matice a kostku asi 50kč.(matice TR už si vyrábím sam) + moje práce( která se samozdřejmě nepočítá) tak za tři stovky mám díl který by v kuličce stál hafo no a k němu úplně jiná konstrukce a technologie frézky a už jseš tam kde určitě nechceš být na překližku opravdu stačí tyče+trapézy+krokáče, a finačně tě to nezrujnuje- pokud máš na mysli občasné frézování. Pokud na obživu tak to chce fakt něco lepšího jak do kvality i do rychlosti. Bob.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22432
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2008, 8:58

profi firmy asi nejsou moc profi kdyz pouzivaji trapezy
neznam firmu ktera by byla profi, byla schopna neco garantovat a pouzivala trapezy

ke kulickovym sroubum neni potreba linearni vedeni
klidne to beha na rybine
bez ohledu na sroub je potreba kvalitni vedeni leda ze si nechas obrovskou vuli v matici aby se to v ramci mizerneho vedeni po cele delce veslo
pak mas zase vuli v ose
kdyz chces prijatelnou presnost rekneme setinu dve nemuzes to tak moc okrast
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2008, 10:10

Bavíme se o frézce amatérské výroby pro frézování překližky a ostatních modelářských materiálů - takže prvotní úvaha je co na tom budu dělat v jaké kvalitě a v jakém množství, pokud to je jen pro sebe tak je pro většinu lidí je velmi důležitá cena a od toho se odvíjí kvalita a přesnost-dále možnost výroby frézky v domácích podmínkách a co si musím někde nechat udělat Kdybych vzal do úvahy, co se tady neustále preferuje kuličky-serva..atd. tak sice získáme asi kvalitní komponenty, ale v ceně pro většinu hobbystů NEPŘIJATELNÉ. Pokud má někdo CNC za účelem obživy tak je jasné,že se pohybuje v trochu jiném prostředí. Takže přesnost a kvalita dosažená na domací cnc frézce je pro daný stav tj. frézování žeber - přepážek- zpravidla dostačující. A taková frézka se dá zpravidla zhotovit za zlomek nákladů na výrobu profi frézky. I v obchodech se dají koupit třeba- flexa- v provedení hobby a nebo profi a cenový rozdíl tam je. když potřebuji občas něco obrousit tak si asi nekoupim profi pokud nepatřím do vysokopřijmové skupiny. Takže hobbysta potřebuje frézku s co nejmenší cenou a je mu celkem fuk že to nefrézuje na setiny- protože je nepotřebuje. No a jestli třeba STEPFOUR není profi firma je to klidně možné ale funkčních frézek už prodali dost. Bob.
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“