Stránka 1 z 1
ZAPOJENÍ NEZNÁMÉHO VENTILÁTORU
Napsal: 22. 10. 2012, 12:05
od radu78
Potřeboval bych poradit se zapojením ventilátoru odsávání.Původní motor byl zapojen dle foto očividně bastl , ale dle hesla co funguje neopravuj ,nechal sem tak jak bylo,teď už motor nemá sílu se rozběhnout. Motor je bez označení ale velikostně odpovídá rozměrově 90 w .L1 fáze N nula L2jsem prozvonil s L1 kontakt,proti nule nic.Asi by to chtělo rozběhový kondík , po hledání na netu jsem našel tenhle
http://www.gme.cz/rozbehove-kondenzator ... -p126-043/" onclick="window.open(this.href);return false; Má 6uF ale nevím jestli 450v nebo 250v.Jaký je v tom rozdíl? Uměl by mě někdo dostat do obrazu,případně jak změřit co je ten motor zač /nedestruktivně,nejsem elektrikář/

Re: ZAPOJENÍ NEZNÁMÉHO VENTILÁTORU
Napsal: 22. 10. 2012, 12:19
od jova
Asi tě zklamu. Tenhle motor žádný rozběhový kondenzátor nepotřebuje. Točivé magnetické pole se vytváří pomocí těch Cu smyček na pólových nástavcích. Předpokládám, že vynutí bylo 0 - 120V – 220V, takže pokud je někde přerušené, tak máš asi smolíka.
Re: ZAPOJENÍ NEZNÁMÉHO VENTILÁTORU
Napsal: 22. 10. 2012, 12:27
od radu78
A není to v tom případě jen blbě zapojený? Ten hnědej fous /L2/ nikam nevede.Měnit se mi ten motor moc nechce páč hřídel motoru je i hřídelí ventilátoru.
Re: ZAPOJENÍ NEZNÁMÉHO VENTILÁTORU
Napsal: 22. 10. 2012, 12:35
od packa
opravdu bude ten motor nejspíš přerušený , jediné co můžeš udělat skusit ho napojit na L2 a N
maximálně bude hodně topit , jinak jedině převinout
Re: ZAPOJENÍ NEZNÁMÉHO VENTILÁTORU
Napsal: 22. 10. 2012, 12:38
od jova
Když vynechám to zda jsi to správně „prozvonil“ a vyjdu z toho, že ten motor je zapojený stejně jako před tím, hledal bych chybu v mechanické části. Zkontroluj ložiska, zda to někde nedře. Ony tihle motory nejsou při rozběhu žádní siláci a pokud se něco mechanicky hnulo, může to být důvod proč se mu nechce do otáček. Občas pomůže povolit šrouby na ložiskách a po rozběhu je dotáhnout.
Re: ZAPOJENÍ NEZNÁMÉHO VENTILÁTORU
Napsal: 22. 10. 2012, 12:43
od radu78
Jo to může být důvod , odsává to pískovací box.Zkrat mezi závity asi prozvoněním nepoznám taky pravda.Kurňa to je smůla,napadá vás alternativa na 220v malá zástavba/rozměr/ Nechci to komplikovat trafem.
Re: ZAPOJENÍ NEZNÁMÉHO VENTILÁTORU
Napsal: 11. 2. 2013, 8:47
od atlan
Kedze niesu rozmery ale podobne motory boli v rurach MORA, pripadne akumylacnych kachliach.
Re: ZAPOJENÍ NEZNÁMÉHO VENTILÁTORU
Napsal: 11. 2. 2013, 10:21
od PAKO.ll
Změř mi hřídel a koukni na to jaké má mít otáčky,nějaké podobné haraburdí doma mám ,třeba by šlo vyměnit .
Re: ZAPOJENÍ NEZNÁMÉHO VENTILÁTORU
Napsal: 11. 2. 2013, 10:24
od radu78
Díky moc , ale už jsem absolvoval podzimní sklizeň malých elektromotorů u kamaráda v garáži

Díky.
Re: ZAPOJENÍ NEZNÁMÉHO VENTILÁTORU
Napsal: 11. 2. 2013, 10:26
od PAKO.ll
jj,tak kdyby nic tak písni...mám tu právě několik motorů do ventilátoru