Strojní pila prm170

Johny$
Příspěvky: 2
Registrován: 4. 4. 2020, 10:28

4. 4. 2020, 10:49

Dobrý den chci koupit pilku prm170, nemá někdo návod k obsluze ,údržbě ,jaká je délka pilového listu ,výkon motoru, atd. jestli je možný řez pod úhlem, a do jakého průměru , a jestli je lepší strojní pilka, nebo kotoučová . děkuji za odpověď
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

4. 4. 2020, 12:18

A tak tyhle pilky jsme měli u nás ve fabrice na montážních pracovištích. Vyráběli to nějací jezedáci. Pokud si pamatuji tak délka pilového listu byla 300mm, výkon motoru si nepamatuji, ale tipoval bych to do max 1,1kW. Co se týká řezání pod úhlem, tak to je všeobecně u rámových pil docela problematické. Mají sice natáčecí svěrák, ale to představuje spoustu prostoru pro manipulaci s materiálem. Konkrétně u téhle pilky by to nemuselo být až tak kritické, protože si celou pilku natočíš tak, aby jsi nemusel hýbat třeba s 6m tyčí úhelníku nebo jeklu. Za mne já bych tedy do takové pily nešel. Zkus se poohlédnout po nějaké pásové pile, kde se natáčí na základně celý řezný mechanismus a materiál tam můžeš podávat třeba po stabilní válečkové dráze.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
zverodoktor
Příspěvky: 2994
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

4. 4. 2020, 12:51

Ahoj,
ja mám veľmi podobnú - MS160. Konštrukcia je jednoduchá a účelná, čokoľvek ľahko opraviteľné a skoro nepokaziteľné. Návod k tomu hádam nebol ani keď to bolo nové, nieje sa čo dočítať čo by si nezistil pohľadom. Nemá aktívny zdvih pri spätnom pohybe rámu, tento sa iba odľahčuje pohybom kľukovky. Režem na nej prevážne plný materiál, na jokloch sa občas vylamujú zuby plátkov ale ide to. Mám aj pásovku, je to samozrejme iná liga a pôvodne som hopsalku chcel predať no nakoniec keďže majú skoro cenu šrotu som si ju nechal pri materiále na jednoduché delenie. Po kúpe som ju vyčistil a prevložkoval ložiská kľukovky.
Trochu obtiažnejšie je zohnať plátky, v dĺžke 300 mm sa objavujú po bazároch na rozdiel od väčších dĺžok zriedka. Vraj sa dajú použiť aj plátky do obyčajnej ručnej píly na kov, neskúšal som. Niečo k týmto hopsalkám tu na fóre:
viewtopic.php?t=19463
viewtopic.php?t=7280
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

4. 4. 2020, 12:57

Dají se použít i nadělené pilové pásy z modernější "pásovky". (využít třeba prasklý pás a pod...)
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

4. 4. 2020, 1:18

A ty jsou nesrovnatelně lepší. Když je něco kratkýho, tak na úhel, nenatáčím svěrák, ale podle pravítka to upnu šikmo, a pohlidam si zaříznutí na šikmé ploše, taky to funguje.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

4. 4. 2020, 1:55

Zdar,

PRM 170 jsem měl a používal, plátky tam pasují 300 i 350 mm (alespoň ta moje měla dírky na obojí), nové plátky samozřejmě koupíš bez problémů, a s ohledem na to že jeho životnost (pokud ho správně používáš) je doma převelice dlouhá, tak asi nemá smysl ztrácet čas nakupováním v inzerci... Nicméně v inzerci koupíš obvykle rozměr 400mm, ale i ten si můžeš zkrátit flexou a dírku pro kolík si uděláš třeba svářečkou ať neničíš vrták...

Tolik k plátkům, s těma úhlama je to ještě složitější než tady zmiňují, nenatáčí se CELÝ svěrák ale jednotlivé čelisti, není tam stupnice, takže k tomu příjdeš s úhloměrem a začneš nastavovat, ALE!!! nastavíš si čelist na úhel a jak dotahuješ aretační šroub tak tím šroubem při dotahování otáčíš i čelist. Takže vlastně nastavení přesného úhlu je velmi obtížné a nakonec dojdeš k závěru, že když už se ti po delší době náhodou podaří nastavit 90° tak až budeš potřebovat 45° tak raději vytáhneš flexu aby sis to nerozhodil...

Řezal jsem běžně jekly 2mm a nebyl s tím problém když byl jemnozubý plátek, tenkostěná nerezová trubka už lámala zuby... Šlo by celkem jednoduše dodělat ručně řízené klesání závitovou tyčí, kdyby bylo potřeba...

Za mě je to dobrá spolehlivá, celkem přesná, neproduktivní pila třeba k soustruhu - počítej cca 4x delší doba řezu oproti pásovce, ale naprosto nevhodná pro řezání úhlů (svařované konstrukce). Ještě problém byl že dost rozhazovala chladící emulzi, jak to samotné rameno kmitající sem a tam při každém kmitu hodilo pár kapek vedle pily, tak při řezání jeklů se emulze roztekla po jeklu a vytékala mimo vanu... Ale to je problém i pásovky co mám teď. Nemyslím vytékání vnitřkem jeklu, ale po jeho horní straně...
Uživatelský avatar
DwPetr
Příspěvky: 4883
Registrován: 23. 9. 2016, 8:25

4. 4. 2020, 2:21

Na jekly jsem používal vylámanej plátek, on se vyláme tak, že udělá v podstatě další nižší zuby a tam už se nemá vylomit co.

S uhlama se to dá trochu vylepšit tak, že do čelisti dají vložit kostky se šikmou stranou, a nemusí se nastavovat nic, nebo se dají udělat přímo čelisti s pevným úhlem a jen je prohazovat.
TOS H 63, Strigon GH 560, KFD 250, Berco HON 200, Stanko 16K20, TOS 4C, ZMM NK 203, FUS SMC-8B
Zbýňa
Příspěvky: 1923
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

4. 4. 2020, 7:34

Vyprdni se na ní. Přišetři a koukej po kvalitní menší pásovce. V inzerci se objevujou cca kolem 13 tis. Hopsalka je nezničitelnej stroj co svojí práci odvede, ale ... Asi jako jezdit na fichtlu ve dvou, dojedeš ale ...
Johny$
Příspěvky: 2
Registrován: 4. 4. 2020, 10:28

5. 4. 2020, 1:59

Moc díky za info ,vypadá to spíš na nějakou pásovou pilku ale teď jakou
Zbýňa
Příspěvky: 1923
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

5. 4. 2020, 6:56

Záleží na penězích. Já mám ARG110 a nemám jí co vytknout (starší kus, přeložiskovával jsem), prostě jede furt jak má. Starší se často nabízí kolem těch 13 tis. Splašil jsem tak nějak tu svou a pak ještě asi dvě další pro kamarády. Za šuntový výrobky je i za nový cenovka nižší a nový kvalitní jsou samozřejmě zase za víc.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 4. 2020, 8:15

já jsem si koupil domů na hraní nějakou pásovku Optimum s průměrem kol asi 150 (?) se spáleným motorem za 2500,-
dal jsem si tam 3f 370W
má to samozřejmě všechny nectnosti čínských hobby šuntů, vůle, vakly, místy šílené zpracování, tenoučké stěny, stojan z konzervového plechu a tak
na předním kole jen kluzná pouzdra místo valivých ložisek
holt rozdíl 2x10,- za ložisko místo 2x5,- za futro už hraje roli v ceně
po "dodělej doma" to kupodivu docela řeže
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

5. 4. 2020, 8:43

Pokud má někdo pásovou pilu na podnikání, tak budiž, ale pro hobíka je to drahé, zvlášť v dnešní době a bůhví co ještě bude.
Osobně mám hopsalku TOS, sehnal jsem ji za litr, plátky se dají koupit v pohodě, řeže uspokojivě, občas se zavzdušní hydraulika, ale už vím jak na to. Hopsalky či jebalky jsou prostě jednoduché a skoro věčné.
Když jsem řezál úhly na jeklu, je pravda že stupnice nesedí, je třeba to na pokusech doladit a udělat si tam svoji rysku.
Největší problém je ale chladicí emulze, ona nevydrží víc jak pár měsíců, hobík co sem tam něco uřízne s tím má problém.
MAS FU2A, TOS SM16A
romanf
Příspěvky: 691
Registrován: 27. 6. 2019, 10:11
Bydliště: Bratislava - okolie

5. 4. 2020, 9:44

Carl_FM píše: 5. 4. 2020, 8:43
Největší problém je ale chladicí emulze, ona nevydrží víc jak pár měsíců, hobík co sem tam něco uřízne s tím má problém.
a preto som ju postavil von pod prístrešok na štrk a lejem tam rovno vodu z PETky
petrumartin
Příspěvky: 36
Registrován: 7. 6. 2019, 5:32

5. 4. 2020, 11:24

Carl_FM píše: 5. 4. 2020, 8:43 občas se zavzdušní hydraulika, ale už vím jak na to. Hopsalky či jebalky jsou prostě jednoduché a skoro věčné.
Jak postupuješ v případě, že je hydraulika zavzdušněná?
Taky mne hydraulika někdy zlobí.
Díky.
Carl_FM
Příspěvky: 1150
Registrován: 3. 9. 2015, 9:23

5. 4. 2020, 2:26

Kdyz pilka dlouho stojí, tak se nechce zvedat. Osvědčilo se mi nechávat páku vysunutou na zdvih a po po zapnutí prostě rameno ručně přizvednu, chvilku podržím a ono se to chytne. Mám PR20, je tam i dodělané elektrické čerpadlo na emulzi.
MAS FU2A, TOS SM16A
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“