PWM řízení otáček vřetene

Odpovědět
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

18. 4. 2014, 10:22

RaS píše:podle mě rychlejší je mít v programu M3 s15000.... M5 .. a hotovo... zapne vřeteno udělá program vypne vřeteno, proč někam sahat myší?
To jo, ale to se musí nejdřív ta rychlost nějak odladit
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

25. 4. 2014, 8:48

Koukám že Microchip má pěkný obvůdek MTD6505 pro řízení BLDC motorů pomocí PWM a DIR. To by se hodilo.Nezkoumal to někdo?
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 4. 2014, 10:03

sechtech píše:Koukám že Microchip má pěkný obvůdek MTD6505 pro řízení BLDC motorů pomocí PWM a DIR. To by se hodilo.Nezkoumal to někdo?
Nějak mě nanapadá, k čemu by se to dalo rozumně využít. Motor s napájením 5V a proudem nějaké 0.5A - to se tak hodi na nějaký malý ventilátor nebo jinou malou a nenáročnou úlohu.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

25. 4. 2014, 11:54

no, ono je to tak i uvedeno... Sinusoidal Sensorless 3-Phase Brushless DC (BLDC) - Fan Motor Driver

Ale, třeba půjde výstup posílit. Napsal jsem si o vzoreček, uvidíme, k čemu se to hodí :D
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

26. 4. 2014, 8:42

Hades píše:no, ono je to tak i uvedeno... Sinusoidal Sensorless 3-Phase Brushless DC (BLDC) - Fan Motor Driver

Ale, třeba půjde výstup posílit. Napsal jsem si o vzoreček, uvidíme, k čemu se to hodí :D
No právě to posílení by mohlo jít. Pak by to byl super obvůdek k malému výkonnému vřetýnku.
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

26. 4. 2014, 9:23

Mám tu plonkový motor MEGA Acn 22/30/3 http://www.megamotor.cz/v4/script/default.php" onclick="window.open(this.href);return false;
tak by se dal využít a pokud nepůjde ten zmíněný obvod, bude muset stačit modelářský regulátor
http://www.aliexpress.com/item/FreeShip ... 42767.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Pak ale nastane problém jak převést PWM na servosignál pro regulátor.
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8918
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 4. 2014, 9:32

Hades píše:Napsal jsem si o vzoreček
Kam, do TME? Kdybys tam náhodou něco nakupoval, dej plz vědět, svezl bych se s tebou (3x MTD6505 :)) Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 4. 2014, 11:56

Asi mám malou fantazii, ale nějak mi nedochází výhoda toho "posilování" výstupu nějakého jednoduchého a jednoúčelového obvodu.
Abys dosáhl rozumné napětí a proudy, tak to znamená tam připojit nějaké výkonové FETy, což bude to nejdražší na celé konstrukci. No a když už tam budu mít ty FETy, tak už je můžu rovnou budit z nějaké běžné ATmega, tedy použít běžné osvědčené řešení, mnokokrát zdokumentované na internetu, kde jsou podobných konstrukcí mraky.
I když z důvodů ceny a minimalizace problémů je dneska určitě lepší koupit z Číny jakýkoli modelářský BLDC regulátor. Za peníze, které za to dáš, u nás nekoupíš pravděpodobně ani polovinu těch potřebných FETů. O pracnosti a době řešení nemluvě.
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

26. 4. 2014, 1:19

Mex píše:Asi mám malou fantazii, ale nějak mi nedochází výhoda toho "posilování" výstupu nějakého jednoduchého a jednoúčelového obvodu.
Abys dosáhl rozumné napětí a proudy, tak to znamená tam připojit nějaké výkonové FETy, což bude to nejdražší na celé konstrukci. No a když už tam budu mít ty FETy, tak už je můžu rovnou budit z nějaké běžné ATmega, tedy použít běžné osvědčené řešení, mnokokrát zdokumentované na internetu, kde jsou podobných konstrukcí mraky.
I když z důvodů ceny a minimalizace problémů je dneska určitě lepší koupit z Číny jakýkoli modelářský BLDC regulátor. Za peníze, které za to dáš, u nás nekoupíš pravděpodobně ani polovinu těch potřebných FETů. O pracnosti a době řešení nemluvě.
Jj to je pravda modelářský regulátor je prima, ale má vstup servosignálem a třeba Mach3 posílá PWM a převést to bez procesoru asi nebude až tak jednoduché.
Jistě ten obvod od Microchipu je nahraditelný procesorem, ale je v tom ale, někdo procesory neumí, někdo je nemá rád... :D
Jestli se nepletu tak v tom jejich shopu je uvedena cena cca 0.5$
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

26. 4. 2014, 1:22

Thomeeque píše:
Hades píše:Napsal jsem si o vzoreček
Kam, do TME? Kdybys tam náhodou něco nakupoval, dej plz vědět, svezl bych se s tebou (3x MTD6505 :)) Dík, T.
Myslím, že se stačí zaregistrovat a nechat si to poslat přímo od Microchipu
Nevím jak od nich, ale třeba Dallas mi poslal i 20kousků teploměrů DS18b20.
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8918
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 4. 2014, 8:01

Mex píše:Asi mám malou fantazii, ale nějak mi nedochází výhoda toho "posilování" výstupu nějakého jednoduchého a jednoúčelového obvodu.
Abys dosáhl rozumné napětí a proudy, tak to znamená tam připojit nějaké výkonové FETy, což bude to nejdražší na celé konstrukci. No a když už tam budu mít ty FETy, tak už je můžu rovnou budit z nějaké běžné ATmega, tedy použít běžné osvědčené řešení, mnokokrát zdokumentované na internetu, kde jsou podobných konstrukcí mraky.
I když z důvodů ceny a minimalizace problémů je dneska určitě lepší koupit z Číny jakýkoli modelářský BLDC regulátor. Za peníze, které za to dáš, u nás nekoupíš pravděpodobně ani polovinu těch potřebných FETů. O pracnosti a době řešení nemluvě.
Kdybys šetřil dramatičnem a dal sem místo toho aspoň jeden konkrétní link na funkční prověřenou ATmega konstrukci, nešlo by..? :?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 4. 2014, 10:12

Já v tom teda žádnou dramatičnost nevidím, no ale co už.
Tak třeba tady máš nějaké 2 miliony stránek na tohle téma:
https://www.google.com/search?q=bldc+re ... 72&bih=765" onclick="window.open(this.href);return false;
Hned první odkaz je diplomka i s celkem pěkným teoretickým rozborem co a jak.
Jinak docela známý je projekt OpenBLDC http://open-bldc.org/wiki/Open-BLDC" onclick="window.open(this.href);return false;
Tenhle firmware existuje s podporou různých interface, nikoli jen běžné modelářské PPM.
Vzhledem k tomu, že většina běžných laciných čínských regulátorů má víceméně totožný design (co taky na tom vymyslet nového, že), tak si občas lidi mění činský firmware za alternativní.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8918
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 4. 2014, 11:21

Já v tom teda žádnou dramatičnost nevidím .. tak třeba tady máš nějaké 2 miliony stránek na tohle téma :)

Taky jsem chvilku googlil a přišlo mi, že většina těch konstrukcí generuje jen šest fází a v podstatě do motoru posílá obdelníky, MTD6505 generuje docela hezký sínusovky (samozřejmě ve finále taky prostřednictvím obdelníků, ale snad si rozumíme). Rozsah frekvence 0-1600Hz, jestli to správně počítám. Nicméně je to asi naivní myšlenka, to posílení zazdí všechny ty kontrolní funkce, které obvod má atp., no, možná by se to bez skutečnýho motoru na výstupech ani nerozjelo.

Na open-BLDC jsem taky narazil, ale odradil mě Current status - Still in planning and testing phase. Moc sem to tim pádem nestudoval a šel jsem dál..

Díky.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 4. 2014, 11:40

Všechny regulatory tam posílají PWM. Kdyby to nedělaly, tak by nemohly regulovat otáčky.
Respektive mohly by, ale děsně blbě, a jen do té doby, než by při nízkých otáčkách motor zhořel.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8918
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 4. 2014, 12:30

No jasně, ale já mluvim o tom, jak to PWM vypadá, když se demoduluje.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“