Možnost přestavby frézky FNS 20

Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

9. 1. 2016, 6:26

Zdravím všechny!
Koupil jsem tuto frézku. Je to zdá se celkem exotická záležitost, protože se mi o ní nepodařilo na internetu najít vůbec nic.
Tímto prosím jestli někdo má nějaké materiály, jestli by mi mohl poskytnout nějaké scany nebo kopie.
54756185.jpg
Uvažuji o možnosti přestavby na CNC. Za příznivé považuju, že frézka má výsuvné vřeteno (podobně jako strojní vrtačka), takže u osy Z by se nemusel zvedat celý stůl.
Moje otázka zní jak moc je nutné předělávat posuvy na kuličkové šrouby.
Trapézové šrouby a matky které tam jsou jsou mají vůle celkem dost malé (ještě jsem je úchylkoměrem neměřil takže čísla neznám)
Všiml jsem si, že v programech pro CNC řízení je něco jako nastavení vůle posuvu na ose. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli by to bylo možné tímto způsobem to nějak změřit a nastavit, když bych netrval na nějaké špičkové přesnosti.
54756188.jpg
Nekamenujte mne, jsem začátečník :)
Díky za každé nakopnutí správným směrem!

Vladimír
chb
Příspěvky: 3803
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

9. 1. 2016, 9:06

aby to bylo použitelné jako CNC s rozumnou silou motorů - tak musí jít posuv stolu lehce, a až se to podaří, aby šel lehce, tak problém vůle na šroubu není ani tak problém přesnosti jako nemožnost frézovat sousledně. Tj, když otáčející se nástroj si materiál přitahuje, pak to o tu vůli poskakuje.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

9. 1. 2016, 9:23

mě ty fotky tak nějak připadají jako zeditovaný (nebo ořezaný) :) z bazoše
http://stroje.bazos.cz/inzerat/54756182 ... FNS-20.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 1022
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2016, 9:30

Všimni si toho zubatého stínu u podstavce.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22419
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2016, 7:11

ja teda povazuju prestavbu takovehoto stroje za nerealnou
1. z hlediska pracnosti (budes na tom rok vysivat a nikdo ti tu praci nezaplati)
2. cena komponent a uprav stroje (dostanes se na cenu cinskeho cnc ktere prezevsechno co se o cine rika bude dosahovat vyssich kvalit protoze to bylo cnc odjakziva)
3. obecne oznosti uprav, stroj byl odjakziva konvencni takze spousta uprav k cnc je nemozna a zustane to vzdy kompromisem

jediny co ma opravdu smysl prestavovat s rozumnym vysledkem je treba toto:
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=60&t=19075&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
cena cca 1000EUR
vse potrebne tam je
spoustu veci zachovas
neco malo povymenujes (predevsim rizeni)
casto pouzijes puvodni pohony
investice tedy zlomnkova
pracnost taky
vysledek znacne podobny tomu jako by sis koupil nove cnc
kdyz to udelas dobre tak i mnohem lepsi v mnoha ohledech
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
unclebaker
Příspěvky: 344
Registrován: 1. 3. 2010, 3:26

10. 1. 2016, 8:34

Za mě, tuto frézku nepředělávat. Nech jí tak, jak je. I když zůstane konvenční, nedělá ještě hodně parády. Až se k tomu vyjádří více lidí, kteří kdy předělávali něco konvenčního, tak od žádného z nich neuslyšíš pusť se do toho a předělej to.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7226
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 1. 2016, 9:05

přestavovat to je blbost
viz výše a několik dalších diskusí zde na foru
z téhle fotky
http://www.zpa-praga.cz/fotoSP/sp08.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
je lépe vidět, že ten vřeteník je přesuvný do stran
bude to víceméně jednoúčelová mašinka na sériovou výrobu drážek
bez použití kuličkových šroubů (=bez vůle) to už vůbec nemá smysl, viz příspěvek chb
proto byly kuličkové šrouby vymyšleny
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

10. 1. 2016, 10:28

Díky za názory.

chb, testone - tato souvislost s tím sousledným obráběním mi nedošla.

Milan584, Habešan - ano, jsou to fotky z bazoše. A má to na něco vliv? Nebo se tady s lidma co kupujou na bazoši nebavíte?

robokop - Mě ten tvůj odkaz míří na "Retrofit soustruhu". Som z toho volaaký zmatený :$

unclebaker a ostatní - s tím, že ji budu používat jako konvenční jsem ji pořizoval.
Potřeboval jsem něco malého, ale stabilního, takový ty padesátikilový hopsadla ve mě nebudí důvěru. Toto je přece jen tuna vyzrálé litiny, a celkem neoopotřebená.
Vřeteník je posuvný do strany, protože jak správně píše testone je to původně jen drážkovačka.
Jsou tam na to nějaké nastavitelné výstředníky, ale tuto část lze vyřadit a mít vřeteník pevný. Tak to chci provozovat.
Jako velké plus vidím to spouštěcí vřeteno, to z ní dělá i pěknou stabilní stolní vrtačku.

Na "takové to domácí žvýkání" bohatě vyhoví.
Jediné co tam v této chvíli chybí jsou strojní posuvy (alespoň X a Y) ale ty pro mne není problém dobastlit. původně jsem chtěl dělat posuvy závislé na otáčkách vřetene, ale posuvy co se za tlustý peníze dodávají k malým frézkám např. Proma jedou taky nezávisle, ne?
Tak jsem si řekl že to vyřeší jeden větší krokáč, driver, jednočip, přepínač s nulou uprostřed a přepínač nebo potenciometr na volbu rychlostí. Ozubeným řemínkem napojit na kličku a tradá...

No a člověk přemýšlí pořád dál...
Když už tam budou ty motory, to má blízko k myšlence přestavět ji na "obojetnou" - tedy CNC pohony ale i ruční kličky. Jedna deska pro MACHa i se slušnými drivery do 7.5A se mi tady už druhý rok válí...

Nepočítal jsem, že by se mi mělo něco vyplatit, nebo nedej bože vrátit. Jen si ve volném čase rád smysluplně hraju :)

Ale pokud soudíte že je to blbost, zůstanu jen u těch motorických posuvů.

Vladimír
Naposledy upravil(a) VirtualMan dne 10. 1. 2016, 10:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22419
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2016, 10:31

ano je to retrofit soustruhu ale jde o to ze nejde o retrofit puvodne CNC soustruhu na nove pohony a rizeni
ne retrofit konvencniho stroje na cnc stroj

jde o to ze to poridis za zhruba stejne penize ale mas o hodne min prace za predelavku a o hodne min z akomponenty protoze tam vse uz je

jestli jde o soustruh nebo frezku je pak vpodstate jedno, je to +- o tom samem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

10. 1. 2016, 10:35

Aha. No s tím se nedá, než souhlasit. Jen jsem neměl takovou kliku, abych na něco takovýho narazil. Škoda :(
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

10. 1. 2016, 10:43

Na CNC řízení to přestavět můžeš, ale nebude to CNC, jak má být. Pokud se to ale naučíš programovat, tak na tom uděláš skoro všechno. Nikde není psáno, že musíš za každou cenu frézovat sousledně. Prostě na tom budeš dělat jako na konvenční mašině a budeš to řídit Machem. Bude to pomalé, ale uděláš na tom věci, které se "kličkama" udělat nedají. Otázka zní, jestli to dokážeš "vymakat" :)
[URL=https://matchnow.life]Super casual Dating[/URL]
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

10. 1. 2016, 11:02

No věřím si naprosto maximálně :lol:
Než jsem začal dělat elektroniku a programovat, vyučil jsem se automechanikem. (a na starý kolena dodatečně ještě elektrikářem :) )
Mám pěknej malej soustruh (700mm) přesnej, s digitálním odměřováním, dělat na něm jakž -takž umím.
Na pomoc mám dospělýho syna, kterej je Bc strojař, vyučený mechanik CNC, dělal na CNCčkách i jako programátor. Tak ten by mě snad podpořil.

Klidně to můžu odložit. Výhoda je, že nikam nespěchám. A k narozeninám si třeba někdy nadělím dva kuličkové šrouby :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22419
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2016, 11:05

to neni vubec o klice ale o snaze a praci s hledanim

dalsi tam byl za 300EUR identickej

frezku jsme koupili za 35 a nepotrebne dily pri prestavbe vyndane prodali za 35

ty stroje v tehle cene jsou a je jich dost, vubec o tom nepochybuj
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

10. 1. 2016, 11:10

Ale já o tvých slovech vůbec nepochybuju! To jsi mne špatně pochopil.
Jen prostě žádné takové "tam" neznám, a chápu, že ty nemáš důvod mi vykládat, kam chodíš sbírat ty největší hřiby.
Já si to taky nechávám pro sebe.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7226
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

10. 1. 2016, 11:16

VirtualMan píše:Ale já o tvých slovech vůbec nepochybuju! To jsi mne špatně pochopil.
Jen prostě žádné takové "tam" neznám, a chápu, že ty nemáš důvod mi vykládat, kam chodíš sbírat ty největší hřiby.
Já si to taky nechávám pro sebe.
není nic jednoduššího, než poptat obchodníky tady a v SRN s poptávkou "koupím stroj s kleklým řízením/poruchou....)
nabídky se ti sejdou, a když se ti to nebude líbit tak to prostě nekoupíš
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“