lapa píše:Ptali se tam nejakeho mladeho britskeho studaka, jak hlasoval - no samozrejme pro brexit, co nam ta EU prinasi atd ...
Pozdeji se zminil, ze behem studia ma v planu si na Erasmus zajet nekam do Evropy, aby si rozsiril moznosti atd ...
No a na poznamku toho novinare, ze s brexitem Erasmus pro Brity konci, protoze to je projekt EU, byl ponekud vyvaleny ..
Toz tak se asi premysli v souvislech

. A to je jenom to zakladni, na nejnizsi urovni ...
No a co?
Tak nepojede s Erasmem, ale s nějakým jiným mládežnickým projektem.
EU nemá monopol na podporu mladých. Už i za totáče se jezdilo na výměnné studijní pobyty do zahraničí (tehdy samozřejmě jen socialistického).
EU nevytváří peníze. Jen je sebere těm úspěšnějším a moudře přerozdělí (a za to přerozdělení si samozřejmě vezme pořádný desátek, z něčeho svůj vykrmený aparát musí živit).
Británie je čistým plátcem. Takže pro ukončení Brexitu je klidně možné, že bude moct vyjet těch jejich studentů víc, než jezdilo dosud.
Příklad referenda z praxe minulého víkendu:
V jednom severočeském městě mají velký problém s hazardem. V tom městě je obrovská koncentrace hracích automatů, výrazně přesahující běžný průměr jinde.
Komunální politici (donedávna v čele s Peltou) neustále tvrdili, že je to prostě nezbytné, protože z hracích automatů se financuje sport (největším konzumentem peněz je tam fotbal), a že bez hracích automatů a hazardu obecně nastane konec světa a zřítí se nebesa.
A tohle tvrdil nejen Pelta, ale třeba i další člověk (kterého znám osobně), což byl jinak dříve docela rozumný člověk - než vstoupil do politiky.
No a protože to tam lidi fakt fest sere (gemblerství má mnoho záporných doprovodných jevů), tak se povedlo sehnat dost podpisů na vypsání obecního referenda. Konalo se současně s prezidentskými volbami. No a lidi velkou většinou (myslím, že kolem 85%) zvolili regulaci hazardu.
Je dobré si uvědomit známý a mnohokrát potvrzený fakt, že moc korumpuje a láme charaktery. Takže ti zvolení zástupci to třeba při vstupu do politiky myslí i dobře, jenže pak začnou žít v bublině, jejich požitky začnou být závislé na zavedených principech (proti kterým třeba svým vstupem do politiky chtěli bojovat). Navíc okolí (které od nich něco potřebuje) jim lichotí a všichni s nimi chtějí být kamarádi atd. A tohle dokáže zlomit nejeden charakter.
Takže možnost korekce nějakým všelidovým hlasováním není tak úplně mimo mísu.
Nejsem vášnivý referendař. Ale stejně tak si nemyslím, že jen moudré elity mají mít bohem dáno právo rozhodovat o plebsu, který jim do toho nemá co kecat, má držet hubu a krok, a maximálně jednou za pár let jít hodit lístek do bedny.