Výroba mincí

Technologicke postupy a měřidla v dílně
motorovy
Příspěvky: 356
Registrován: 12. 6. 2008, 7:27

8. 7. 2009, 6:51

lubos píše:já jsem zkoušel taky něco udělat v artcamu ale v podstatě sem tam dokázal jen importovat fotku ( sem trochu dřevo a línej se učit nové věci), pokud by tu byl někdo kdo mi z fotky udělá stl byl bych vděčný.
poslem ti to co som vytvoril, este musim prist na to ako z artcamu dostat stl
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

8. 7. 2009, 7:59

skus mi to poslat , ja nemam problem ani z detaily, i kdyz mi tam hodne veci vadi , tak pouzitelne to je.
Jo a stl export to tusim umi ale degradujes tim dost hodne svoje snazeni, kdyz v tom zacnes tak v tom musis udelat uz vsechno vcetne programu pro stroj.

RADEK
Přílohy
Bez názvu1.JPG
Bez názvu.JPG
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5093
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

8. 7. 2009, 8:19

tady to je
Přílohy
niky.JPG
walter
Příspěvky: 163
Registrován: 4. 12. 2006, 2:44

11. 7. 2009, 4:35

Přístroj používaný k výrobě raznic se nazývá Janvierova kopírka. Je to stroj, který má pouze jedno kyvné rameno, upevněné na jedné straně. Na něm jsou v proměnlivé vzdálenosti dva šrouby o rozdílném stoupání. Předloha i raznice se otáčí jako gramogonová deska a tím se vytváří zmenšená raznice.
( Jedna otáčka šroubu posune rotující frezku a "hmatající " čidlo o různou vzdálenost. Čidlo o větší, frezku o menší = tím dochází k zmenšení reliefu. Model je na páce dále od upevnění a vyráběná raznice blíže. )

Dokážeme udělat geomince i medaile. Mince = peníze neděláme. Problém není výroba, ale rentabilita.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

11. 7. 2009, 5:04

walter píše: Mince = peníze neděláme. Problém není výroba, ale rentabilita.
Tak to je jasne ze frezovat 20cetikorunu pul dne je blbost :D

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2009, 10:41

walter: můžeš popsat používanou technologii? Psal jsi "litá raznice" .... nějak mi není jasné z čeho může být odlitá, aby vydržela ražení do Ms, Cu ( já potřebuju do slitiny Cu50Ag50 až Cu75Ag25). Navíc aby to při odlévání dokázalo dokonale kopírovat tvar. Pak jsi psal model 1:1 ....... což je problém, protože takovou tiťernost nejsem schopný (ani ochotný) vymodelovat. Vycházet ze zvětšeného modelu mi připadá podstatně praktičtější.
walter
Příspěvky: 163
Registrován: 4. 12. 2006, 2:44

19. 7. 2009, 4:51

To QNX: Reaguješ na SZ odpovědí na fóru. Aby bylo i pro jiné jasné kde jsi vzal lité raznice.
Psal jsem Ti, že používáme na malé serie lité raznice.
Ano používáme pro ražení kovů lité raznice. Od pevnosti raženého kovu se odvijí průměr medaile, který jde z odlitku maximálně vyrazit. Jde to i řešit tak, že se použije více raznic, neboť při větším průměru litá raznice vydrží méně. I slitiny stříbra lze razit do litých raznic. ( čím méně stříbra tím větší tvrdost a úspora peněz není velká 1 gram 92,5% slitiny Ag by přišla asi tak na +- 10 Kč a 1 gram 50% slitiny Ag asi na +- 7,50 Kč. Neznám nyní přesně cenu stříbra ) Pokud požaduješ vyšší kvalitu povrchu než mají typické geomoney, tak za to budeš muset připlatit.
Pro odlití raznic je nejvýhodněnší dostat model bez úprav. Proto rozměr 1 : 1. Případné zmenšení stojí peníze. Ale pokud bude podepsána objednávka a složena záloha, není co řešit.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

19. 7. 2009, 10:36

walter: To není zrovna uspokojivá odpověď. Předpokládám, že složení slininy používané na raznice nechceš prozradit. To se nedá nic dělat. V posledních dnech si troch hraju s tavením kovů a čistě náhodou se mi podařilo připravit slitinu mědi, hliníku a zinku (přesné složení neznám, házel jsem do kelímku různej bordel co jsem našel v dílně, Al, Cu, Ms), která se dobře taví, dobře odlévá a je překvapivě tvrdá. Když s tím mlátím do mědi nebo stříbra tak to dělá důlky a samo to drží. Věřím, že něco podobného by šlo na ražení nenáročných mincí použít. Opravdu zajímavé, nevěděl jsem, že to někdo používá.
Měřítko 1:1 ......... Kdysi jsem se dokonce pokoušel zvádnout rytí kovů, tak mám jasno, že tudy cesta nevede :-( Tak drobnou rytinu prostě udělat nedokážu. Navíc při výrobě lité raznice nutně musí dojít ke ztrátě detailu. Když budu mít model 1:1, tak už ty mince můžu rovnou odlévat. Na jeden stromeček jich nalepím třeba 50 a z jednoho kelímku taveniny odleju několik stromečků ........takže klidně stovky mincí na jednu tavbu. Tady mi připadá přesné lití vhodnější metoda.
Slitina stříbra ..... Problém je v puncovním zákonu. Výrobky ze slitin nad 50% Ag tomuto zákonu podléhají. 1) na jejich výrobu musíš mít licenci 2) musíš je nechat opatřit puncovní značkou. Pokuty za porušení tohoto zákona jsou likvidační. Nebo pro tebe není problém ani punc?
Můžeš sem dát nějakou fotku mince ražené odlévanou raznicí? Pořád mám k této metodě nedůvěru, ale třeba je to mnohem lepší než si představuju. Nikdy jsem se s tím nesetkal.
walter
Příspěvky: 163
Registrován: 4. 12. 2006, 2:44

20. 7. 2009, 6:56

Ad puncovní zákon: Punc není problém, ale slitiny dle puncovního zákona jsou od 80% Ag výše - viz http://www.puncovniurad.cz/cz/znacky.aspx .
Pokud je o 50% slitinu Ag = označí se to jako technický kov a problém není. Ale chybí punc.
Co se týče výrobků z litých raznic tak to není moc žádané. Moc se toho u nás nedělá. Podívej se na geomince a uvidíš jak to vypadá.
Pokud máš problém s výrobou 1:1. Pokud budeš chtít zmenšíme Ti to.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2009, 3:01

walter: Nemáš pravdu. Přečti si puncovní zákon. Podléhají mu výrobky ze slitin Ag nad 50%. Najdeš to hned v § 3. Dále se dočteš, že sankce za porušení tohoto zákona je až 1 000 000 Kč.
Také se tam dočteš, že zboží k označení puncem nemůže předložit každej Jouda, ale u nového zboží to může být pouze obchodník, nebo výrobce (což předpokládá licenci, kterou nemám, ty ji máš?)
Samozřejmě bych dal přednost výrobě ze stříbra 999/1000 nebo 959/1000, problém opravdu není v ceně, ale pouze v tom blbém puncovním zákoně.
Na geomince se samozřejmě rád podívám, ale zatím jsi sem nedal žádnou fotku ani odkaz .... kam se tedy mám podívat? Zatím nemám žádnou představu co je možné vyrazit odlévanou raznicí a jeká je její předpokládaná životnost ......... a jak moc se výsledek zhorší ke konci životnosti raznice.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2009, 9:13

No a co, tak zakaznikovi pisemne prohlasis, ze je to vyrobene ze slitiny s nezarucenym obsahem Ag a problem je vyresen :-)
Aleš Procháska
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

20. 7. 2009, 10:05

prochaska: jo hochu, tak to v tom našem Kocourkově taky nemůžeš. Když budeš prodávat výrobek s obsahem stříbra nad 50% a budeš tvrdit, že to není stříbro, tak dostaneš pokutu taky a ještě můžeš bejt rád, že tě nezavřou až zčernáš .... jo to je ta naše svoboda.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 7. 2009, 2:21

Kdo proboha takovéhle veci vymýšlí :-O
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

21. 7. 2009, 9:11

Jako všechny ostatní zákony - právníci, aby z toho tyli a kontrolní orgány, aby byly úplatky...
Uživatelský avatar
cmeliak
Příspěvky: 218
Registrován: 11. 1. 2009, 8:18
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2009, 12:13

prochaska píše:Kdo proboha takovéhle veci vymýšlí :-O
no kto asi, a ty ich zato este platis....
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“