ArtCAM Pro 2008

CAM software
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

8. 7. 2009, 10:58

U toho dreva je nejlepsi pouzivat frezovani radkovanim a zasadne po smeru let toho dreva , o moc lip to vypada.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

8. 7. 2009, 11:14

FIAM píše:Mám dotaz: Ty kružnice ti v EMC2 fakt chodí? Mě to furt vynadá, že se to netrefilo, konec do začátku. .
Pred G2/G3 musis zadat pocatecni bod kruznice (vypsat vsechyn souradnice) Jakmile tam je jen jedna krici to.

takze:

g1 x5
y0
g2 x5 y0 i-5 j0

hodi chybu

ale

g1 x5 y0
g2 x5 y0 i-5 j0

uz je v poradku.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

8. 7. 2009, 11:29

Radek-B píše: Definuj co si predstavujes pod pojmem vseobecna kruznice.?
vseobecna kruznica t.j. ozaj lubovolne orientovana pripadne aj zmenena na elipsu (pokial napr kreslim v XY plane a pozadujem aby na 0 stupnoch bola vyska 10 na 90 stupnoch vyska 20 a na 180 stupnoch vyska 30 .. potom as na 270 stupnoch sme na Z=20 a na 0 sa vratime na 10. t.j. kreslime v naklonenej rovine elipsu .. z pozicie pohladu ozi Z ale je to kruznica...

Vo vseobecnosti sa vlastne jedna o kuzelosecky .. t.j. aj parabola a hyperbola.

Zas nemyslim ze je potrebne aby riadiaci system mal vediet taketo veci, od toho je predsa skor CAM .. Niekedy by sa to vsak hodilo ;)

Samozrejme beriem to tak, ze EMC je zadara .. a tak nie je co mu vycitat ..
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

8. 7. 2009, 1:00

ono je to tak ze se rovina obrabeni rotuje kolem OS, takze se zase obrabi v rovine (byt naklonene) takze na viceosem stroji nez 3 uz nedostanes elipsy a jine ruzne patvary ale presne to co si naprogramoval.
Na triosem stroji to v podstate ani nema prilis velky vyznam.

R
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

8. 7. 2009, 7:13

Nádhera! Děkuji kluci, mám nad čím bádat. Akorát s Radkem nemohu souhlasit v tom frézování po řádcích. Tyhle ornamenty jednak nevypadají podle mých představ a navíc to trvá až hanba. Ten xichtík uprostřed je sic dělán přesně takhle (no, do kruhu), ale toho broušení i navzdory kroku hodně pod milimetr při 3mm kulovce... Přes "carving" s tím nemusím skoro nic dělat a výsledek stojí za hřích. Je to jako ručním dlátem (nebo jaksetojmenuje co používají řezbáři). Je fakt, že sehnat dobrý nástroj na tohle je slušná fuška... :shock:
Ale tu rychlost mohu jenom potvrdit. Mám 2,5Ghz/1GB notebook a při řezání klidně upravuji v texťáku programy. Když jsem zkoušel windovsácké prog tak to občas v motoru bouchlo jak si to klidně vynechalo krůček i když byl systém čistý. Nejsem žádnej nadměrnej fanda linuxu, ale tady jsem mu našel použití a začal jsem se mu věnovat. Jo, a začínal jsem řezat EMC2 na 450Mhz/250MB stolním a stíhal, i když frflal jako stará bába. :D Žádny vynechaný krok, akorát se občas poroučel uprostřed práce do kytek (někdy i ze systémem) :(
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
motorovy
Příspěvky: 356
Registrován: 12. 6. 2008, 7:27

8. 7. 2009, 7:28

cafte, trosku odbehnem od temy, teraz som riesil ako exportnut stl subor z ArtCAMu, nasiel som riesenie,tak to mozno niekomu pomoze, alebo mi niekto ukaze lepsi sposob :)

menu Reliefs -> Create Triangle Mesh... otvori Mesh Creator

tam je button Create Triangles, po vytvoreni je aktivny button nizsie -> Save triangles...

otvori sa okno kde sa da vybrat subor .3da, .stl, .obj, .dmt

stl tam ma dve moznosti: ASCII stl a Binary stl...netusim co to je(zatial) ale prekvapilo ma ze ten isty model ma v jednom pripade 24 MB a v druhom 4 MB
motorovy
Příspěvky: 356
Registrován: 12. 6. 2008, 7:27

6. 11. 2009, 10:25

Radek-B píše:Fakt nikdo nenarazil na popis funkci pro post artcamu ?? Ja si dokazu poradit , ale fakt by mne to zajimalo.
prave som narazil na toto, mozno to pomoze..

http://www.cadfamily.com/download/cam/a ... 0Guide.pdf
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

7. 11. 2009, 9:33

Díky, motorovy, Psal jsem si sic postprocesor sám, ale jenom podle jiných, hotových. Tohle je to pravé ořechové. :idea:
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

7. 11. 2009, 9:52

Pro RadekB. Kružnice mi chodí jako s praku, otáčení rovinama a podobné divočárny jsem taky zvládl - dík za vysvětlení.
Mám CNC z překližky, nábytkové posuvy a metrické šrouby se satelity. Na něm jsem byl donucen si vybrousit vlastní tvarovou žiletku s 3mm radiusem (nástrojař to nějak neuměl, nebo nechtěl - skrátka to zmrvil) a zjistil jsem dolní limit této mašinky za 10litrů. Přesnost opracování 8 tisícin milimetru, rychlost posuvu 1mm za 10minut. Koupil jsem diamantový kotouč za 15 stovek = 15% ceny celé mašinky... :oops: Vyrobený nástroj dělá co potřebuji a je k nerozeznání od drátovky, nebo profíků.
Mimochodem, nevíte něco víc o drátovkách. Klidně bych si ji udělal, jen nevím parametry zdroje. Základ mám, destilované vody je hafo :D
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

8. 11. 2009, 9:11

FIAM: Jsou někde fotky tvé mašiny a toho nástroje? Určitě by to moc pomohlo těm, kteří chtějí stavět a nemají peněz nazbyt. Předem dík.
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

8. 11. 2009, 1:38

To FIAM : opravdu by to chtělo nějaký fotky! Už jsem v oboru CNC viděl opravdu hodně, ale překližkovou mašinu, která by jezdila po nábytkových pojezdnicích s opakovanou přesností 0,008, to jsem opravdu ještě neviděl.
fox360
Příspěvky: 36
Registrován: 20. 11. 2011, 12:40

23. 11. 2011, 5:23

nazdar borci chcem nainstalovat artcam pro 2008 na win 7 ale stale to chce odomna nejaky dongle key aj ked tam nam crack viete poradit ?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22435
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2011, 5:32

dam ti dobrou radu,
neni to tak dlouho co mi jako adminovi prisel dopis od policie s zadosti o udeni veskerych dostupnych informaci pouzitelnych k nalezeni jednoho konkretniho uzivatele

takze dobra rada zni: software se kupuje - ne KRADE
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6965
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

10. 2. 2012, 2:20

zdravím chtěl jsem po nějaké době pracovat v artcamu a když jej spustím tak naběhne ale chibí tam větší část grafiky a vyhodí to tuto dlášku :

jeden nebo více ovládacích prvku activex nelze zobrazit
možné důvody:1) aktualní nastavení zabezpečení neumožnuje na této stránce spouštět prvky activex
2) zablokovaly jste vydavatele jednoho z těchto prvků



vše jsem projel a povolil a nic ? poradí někdo???
Uživatelský avatar
FIAM
Příspěvky: 79
Registrován: 14. 10. 2007, 5:03
Bydliště: Svitavy

14. 10. 2012, 12:21

Omlouvám se PavelR a Rawen za hrubé, tříleté, opoždění, ale různé vnější vlivy způsobily, že jsem na cnc nešáhl celou tuto dobu. Je na něm 1,5cm vrstva prachu a sem jsem zavítal před pár dny..
Aby to nebylo úplně že NIC, tak jsem vyhrabal pár fotek a zkusím na nich vysvětlit koncepci překližkového strojku i co jsem to vlastně vyváděl.
Obrázek
Jedná se o tři "krabice" bez víka, v jedné každé z nich jsou nábytkové plno posuvy o udané nosnosti 50kg při plném výsuvu namontované tak, aby se pohybovali proti sobě, tedy když se jeden zasouvá, ten proti se vysouvá a po celé dráze to sedí na čtyřech bodech - vůle neznatelná. Blbě se to sice montuje, ale pár pomocných děr a kupa přemýšlení to vyřešila. Na obrázku to je vidět na vnitřní straně osy X jak jsou posunuty ty lišty oproti sobě. Nosnost je možné jenom odhadnout, ale výrobce udává 50kg/pár při plném vysunutí (kolik má zasunutej se nedozvíš!), takže počítám těch padesát kilo v každé poloze těch os a to bez vůle, podobně jako v plném zásunu. Jedná se o kuličkový lineární posuv, kde je přesnost a lehkost posuvu rovná jiným lineárním posuvům, jen nosnost (a životnost) je asi omezená tím plechem, ve kterém to běhá a na kterém šetřili vzhledem k plánovanému použití u šuplíků. Stejně je to u osy Y (potřeba celkové délky oproti potřebné je dvojnásobná), a u osy Z jsou, vzhledem k trochu jinému namáhání, tyto posuvy víc "proložené" a kousek je vidět na obrázku za hadicí. Navíc jsem šroub osy Z odlehčil primitivním kladkovým mechanizmem na pružině.
Dále jsem řešil levný, přesný, trvanlivý a lehce jezdící posuv os. Trapézy a matice jsem zavrhl pro vůli, nemožnost její nastavení a zanášení prachem. Našel jsem na http://www.cnc2.eu/mechnapady.htm tento obrázek
Obrázek
a cavedog mi to nejnutnější na soustruhu dal vyrobit za nějakou korunu.
Pod závitovou tyčí na prvním obrázku je vidět čtvercový výřez do "krabice", přes který je možné tyto posuvy nastavovat i mazat. Jinak jsou plně nepřístupné :oops: . Zato jsou přesné a podle zkušeností i trvanlivé (mazat, mazat ,mazat . . . jako ostatně vše co se koulí a tře!). Skládat a nastavovat to je pěkná pakárna, ale za tu cenu... :lol:
Požadovaná přesnost tohoto strojku byla několikrát překročena a zkusil jsem si udělat (vybrousit) vlastní plátek do frézy. Prográmek jsem si díky pomoci ochotných lidiček tady napsal sám a po půl stovečce to brousilo jeden a půl hodinku diamantovým kotoučkem podle tohoto prográmku:

Kód: Vybrat vše

(vybrusovanie do nástroja)
F400
G19    (nastavenie plochy G17=XY plane, G18=XZ plane, G19=YZ plane)
G0Z2
M03S15000
M66E53000
G0X0Y0
G1Z0F100
#1 = 1
#2 = 50   (v desatinách mm)
#3 = 0
#4 = 0
#5 = 2.5  (polomer zaoblenia) 

O101 while [#1 lt #2]
G1Y[0+#1/10]
G1Z[#4]
G0Z[#4+0.05]
G0Y0
G1Z[0-#1/10]
G0Y0
G1Z[0-#1/10]
G1Y[0+#1/10]
G0Y[0+#1/10-0.05]
G0Y[0+#1/10-0.05]Z0
#3 = [0+#1/10]
#4 = [0-#1/10]

#1 = [#1+1]
O101 endwhile

G0Z2F800
M05
G0X0Y0
M30
Možná by to šlo i jinak a lépe, ale bál jsem se o nehorázně drahý kotouček. Výsledek se rovnal požadavku a plánuji dodělat úplně malinkou CNC brusku na tyto účely. Sehnal jsem základnu s mikroposuvy z průmyslového mikroskopu.
Ten kotouček, vřeteno s frekvenčákem a pár plátkových nástrojů prakticky okamžitě víc jak zdvojnásobili cenu mašinky :( .
Udělal jsem tehdy i nějaký webík a teď jsem jej i našel, takže víc a taky nějaké videjko je zde http://cnc.fiam.tv/index.php?galerie
Klidně mně ukamenujte, omlouvám se opět jenom za to, že jsem neodpověděl táákovou dobu výše uvedeným kolegům.
Na závěr malý rozpočet této mašinky (omlouvám se za nepřesnosti, je to před třemi léty a dnes je asi všechno cenově jinak):
  • Překližka za 1200Kč a něco ještě i zbylo. Řezací plán to jistil, formátovku vlastní švagr.
    Nábytkové posuvy ve výprodeji za 1200 (6 párů).
    Závitové tyče a satelity nepřekročily tisícovku (všechny tři osy!).
    Ovladač H2 včetně cesty do Bratislavy 5,5tis (nejdražší komponenta! Dnes to samé do tisícovky . . .).
    Krokáče "co dům a kovošrot dal" - žádna sláva, žádne profi, vše jde sehnat po zběrných dvořech a kovošrotech za krabičku cigaret, nebo půllitr...
    Zdroj z ATXPC upravený samodomo. Sehnatelný opět za hubičku u různých montovačů PC.
    Pár šroubků, tři ložisečka, hadicu jako spojku, koncáčky, drátky a podobné drobnosti nepřekročily tisícovku, takže jsem se vešel do desítky.
Notebook s paralením portem za cca 8tis, stačilo by i původní vyřazené pentium1, ale tohle to zrychlilo úplně nehorázně a zabere to málo místa. Ten ale není v ceně CNC!
První pokusy s DOS ovladačem nepřinesly žádnou radost (každá čárečka rozběh a brždění!), tak jsem vyzkoušel MACH3 (naštěstí jsem jej hned nekupoval!), ale ty rány z motorů, jak to občas widle přerušily se nedaly vydržet, tak jsem zkusil linux a od tý doby paráda.
Kdyby byl jóó zájem, jistě bych našel i nějaké výkresy, ale zatím alespoň tohle (není jisté, jestli není už pozdě, že?):
Pro představu o rozměrech:
Obrázek
a trochu detailněji, ale furt jenom výkres:
Obrázek
a pár nějakých výrobků 8)
Obrázek
Obrázek
Pro výrobu těch šperkovnic jsem si udělal z vodní překližky takovej svěrák (centruje a drží ty šesti úhelníky v poloze a jediným závitem)-cena do stovky:
Obrázek
a nějaké pokusy:
Obrázek
Tohle vyšlo v počítači na simulátoru pro strojek
Obrázek
a zde už hotová, zdobená, lakovaní a čalouněná šperkovnice
Obrázek
a zde výroba plošňáčku. Vedle pár polodokončených výrobků. Vlevo nahoře na stole zmiňovaný svěrák.
Obrázek
Jen tak pro radost z tvoření - on to jinak nikdo nechce (možná zadarmo) :lol: (neumím prodávat :oops: )
Obrázek
Vidět je motor osy Y, frekvenčák vřetena a kladkový převod pro odlehčení osy Z. On ten metrický šroub se satelity je sice přesný, ale namáhat jej trvale čtyřiceti kilama axiálně se mi nezdálo moc férové vůči němu...
Obrázek

Udelalo to za ty penízky hezkej kus práce (a jistě ještě udělá!), ale nevěnoval jsem se tomu cca dva roky a teď jsem se vrhnul do výrobní oblasti z opačného konce - 3D tiskové technologie. Tedy materiál nebudu ubírat, ale přidávat. Omezují mně finance, proto postupuji pomalounku, ale opět půjde o vysloveně nízkorozpočtové mašinky.
první funkční plotr v roce 1988 ;-))
Odpovědět

Zpět na „CAM“