Rameno na vnitrni brouseni 2U

"Zdroje tu jsou"
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

29. 12. 2020, 12:53

Jo,taky je mi líto mašin,když jsou ve šrotu. Předloni jsem takhle potkal BUA 28 a 1U- ta měla i vnitřní broušení.. Jenže co s tím..
C s tou VUMA? Z tý doby o bude ještě lampový? To budeš porážet na měď? Neznám ji,ale pamatuju z Waltrovky ty úžasný šatní skříně,co u toho byly všechny naložili drapákem a jely směr kovošrot..kdybys to řekl dřív,v lednu šla u nás do šrotu celá krásná a fungující docela přijatelně malá Charmileska.. Vlastně ne celá,vzal jsem si z ní lampičku:-).Taky byla z pravěku,ale tipuju tak o patnáct let novější..
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

29. 12. 2020, 7:40

fmodel píše: 28. 12. 2020, 12:16900
V poslednej dobe tento pán z Blanska čo sa jeho meno nevyslovuje inzeruje stroje na bazare, poziadavka a pod. za podozrivo rozumné ceny. Pokiaľ viem, starší pán začal chovať kone, docela sa mu darí a predpokladám, že majú aj iné aktivity ako len predaj strojov a príslušenstva. Najlepšie veci sú už dávno preč, možno sa rozhodli povypratávať sklad od kdejakých ležiakov. Možno by to rameno stálo znova za opýtanie, či sa cena nepohla smerom dole.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2020, 10:01

Je to možný ,já se ho ptal před pár lety.
No konkurence a hlad je prevít .Mít skladem CNC mašiny 10let a neprodat ani jednu asi není dobrej kšeft a lety cena CNC určitě padá.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2020, 8:04

Tak ceny išli so začatím krízy dole, na predaj je ich plná riť. Všimol som si, že napr pred rokom mal predĺžené vybrusovacie vretená cca za 80 tisíc, pred mesiacom som ich videl u neho za 30 tisíc. Takže išiel dole.
BalazKovo.sk
lkavan
Příspěvky: 43
Registrován: 8. 10. 2011, 7:19

1. 1. 2021, 10:19

david.1 píše: 29. 12. 2020, 12:53 C s tou VUMA? Z tý doby o bude ještě lampový? To budeš porážet na měď? Neznám ji,ale pamatuju z Waltrovky ty úžasný šatní skříně,co u toho byly všechny naložili drapákem a jely směr kovošrot..
No jasny, je to lampovy a ma to i osciloskop se zelenou obrazovkou ;-) Ale nesehnal jsem schema, tohle az odejde, to asi neopravim. Pak budu muset postavit nejakej moderni zdroj. A nekdo z toho ukradnul motorek pro posuv hlavy. Dam servo... Zatim jsem obrousil odlitky a zakladovka-tmel-plnic a brzo uz i barva.
vuma_odlitek1.jpg
vuma_odlitek2.jpg
vuma_zdroj.jpg
kdybys to řekl dřív,v lednu šla u nás do šrotu celá krásná a fungující docela přijatelně malá Charmileska.. Vlastně ne celá,vzal jsem si z ní lampičku:-).Taky byla z pravěku,ale tipuju tak o patnáct let novější..
Aaa, takova skoda, Agie byl vzdycky muj sen :-( No jo, to bych si vzal. Jeste mi ke stesti chybi dratorez... Kdyz u EDM stroju me stve, ze masiny jsou hrozne velky a nekompaktni na to, jakej to ma pracovni prostor. A misto v dilne ubyva hrozne rychle...
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

1. 1. 2021, 6:06

Tak tohle je maliký,ani almara u toho není šatní,ale jen takovej peřiňák. Já znal větší..Ale neznám už nikoho,kdo by na tom dělal,nebo o tom něco věděl.Ten člověk,co to měl na starost ve Waltrovce už nežije..
O drátovce vím,teda jestli ji už nevyvezli do šrotu. Jak bude chvilka,zajedu se tam zeptat. K té by jsme ještě obsluhu sehnali.
Naposledy upravil(a) david.1 dne 20. 1. 2021, 12:04, celkem upraveno 1 x.
lkavan
Příspěvky: 43
Registrován: 8. 10. 2011, 7:19

19. 1. 2021, 7:42

jergus.balaz píše: 29. 12. 2020, 8:04 Tak ceny išli so začatím krízy dole, na predaj je ich plná riť. Všimol som si, že napr pred rokom mal predĺžené vybrusovacie vretená cca za 80 tisíc, pred mesiacom som ich videl u neho za 30 tisíc. Takže išiel dole.
Tak za to rameno na vnitrni brouseni na 2UD chce 12kKc, to je teda dost (v pomeru kolik me stala bruska) a slevit nechce...
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

20. 1. 2021, 12:09

To je velice dobrá cena. Ne pro lakomce,ale jinak to ujde,jestli je to i s motorem.. Musíš si uvědomit,že pokud holá bruska je řekněme za dvacet, kompletní je přes 40. Co na tom,že lunetu nějak spácháš,pokud máš náležité vybavení ,dostatečnou preciznost a zručnost uděláš i to rameno. Ale za kolik(nevyplatí se místo toho dělat něco,čím si na to hotové rameno od překupníka vyděláš snadněji???).. Záleží na tom,na kolik si ceníš hodinu vlastního života..
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2021, 7:01

lkavan píše: 19. 1. 2021, 7:42 Tak za to rameno na vnitrni brouseni na 2UD chce 12kKc, to je teda dost (v pomeru kolik me stala bruska) a slevit nechce...
12k Kč musíš pri brúsení dier zarobiť za maximálne 20 hodín. Takže podľa mňa dobrá cena.
BalazKovo.sk
lkavan
Příspěvky: 43
Registrován: 8. 10. 2011, 7:19

20. 1. 2021, 7:38

jergus.balaz píše: 20. 1. 2021, 7:01
lkavan píše: 19. 1. 2021, 7:42 Tak za to rameno na vnitrni brouseni na 2UD chce 12kKc, to je teda dost (v pomeru kolik me stala bruska) a slevit nechce...
12k Kč musíš pri brúsení dier zarobiť za maximálne 20 hodín. Takže podľa mňa dobrá cena.
Jo, to ja nerikam, ale strojarina me nezivi, ja tu brusku zapnu mozna parkrat do roka. Vyrabime elektroniku a kabelarinu, strojarina je hobby a hlavne si vyrabim ruzne pripravky, stroje a automatizaci, co potrebujeme pro nasi vyrobu. Ale mozna kolega na tom sem tam taky neco obrousi. Kdybych mel na brouseni praci, tak to samozrejmne koupim a je to. To neni o tom, ze bych nemel 12k na to rameno, ale bude temer nevyuzite, tak mi to prijde dost, uz v pomeru s tim, ze bruska sama me stala 15kKc. Dalsich 12 269,- chteji v TOSu za presnou univerzalu IUPG 125/3-1-M1, takze ta cena uz pekne naskakuje :-( Ale uvidime, treba to jeste prehodnotim ;-)
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2021, 12:49

lkavan píše: 20. 1. 2021, 7:38 Jo, to ja nerikam, ale strojarina me nezivi, ja tu brusku zapnu mozna parkrat do roka. Vyrabime elektroniku a kabelarinu, strojarina je hobby a hlavne si vyrabim ruzne pripravky, stroje a automatizaci, co potrebujeme pro nasi vyrobu.
Pokiaľ to je občasné, tak si daj tie diery pobrúsiť do nejakej firmy a máš po probléme.
BalazKovo.sk
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

20. 1. 2021, 10:09

lkavan píše: 20. 1. 2021, 7:38
jergus.balaz píše: 20. 1. 2021, 7:01
lkavan píše: 19. 1. 2021, 7:42 Tak za to rameno na vnitrni brouseni na 2UD chce 12kKc, to je teda dost (v pomeru kolik me stala bruska) a slevit nechce...
12k Kč musíš pri brúsení dier zarobiť za maximálne 20 hodín. Takže podľa mňa dobrá cena.
Jo, to ja nerikam, ale strojarina me nezivi, ja tu brusku zapnu mozna parkrat do roka. Vyrabime elektroniku a kabelarinu, strojarina je hobby a hlavne si vyrabim ruzne pripravky, stroje a automatizaci, co potrebujeme pro nasi vyrobu. Ale mozna kolega na tom sem tam taky neco obrousi. Kdybych mel na brouseni praci, tak to samozrejmne koupim a je to. To neni o tom, ze bych nemel 12k na to rameno, ale bude temer nevyuzite, tak mi to prijde dost, uz v pomeru s tim, ze bruska sama me stala 15kKc. Dalsich 12 269,- chteji v TOSu za presnou univerzalu IUPG 125/3-1-M1, takze ta cena uz pekne naskakuje :-( Ale uvidime, treba to jeste prehodnotim ;-)
Píšu to tady už po stý. Když máš původně univerzální mašinu,ale bez příslušenství,tak je to u nás za max. 5,50,- za kilo. Když k tomu máš příslušenství,máš už stroj a ten má cenu,protože na něm můžeš dělat. Necpu ti to rameno od překupníka. Ale až ti ho někdo vyfoukne před nosem,jiný zase pár let neobjevíš,budeš nas.. že jsi tohle nevzal.
Rameno kup,postupem času k němu seženeš i vřeteno,jestli ho nemá řemeny a můžeš dělat. To je investice,která se neztratí. Na rozdíl od předražený polský uni. Vlastně,prozraď mi,proč zrovna tohle? Mně na brusce staší klasika IUS,samozřejmě v přesnějším provedení- i když je to asi jedno,protože dlouho v tom brusném prachu a emulzi stejně přesná nevydrží.. To si jako myslíš,že ji namontuješ na přírubu a pak už všechno,co kdy upneš poběží ve dvou setinách? Co když tu přírubu sundáš,protože budeš brousit v hrotech?
lkavan
Příspěvky: 43
Registrován: 8. 10. 2011, 7:19

20. 1. 2021, 10:46

david.1 píše: 20. 1. 2021, 10:09
Píšu to tady už po stý. Když máš původně univerzální mašinu,ale bez příslušenství,tak je to u nás za max. 5,50,- za kilo. Když k tomu máš příslušenství,máš už stroj a ten má cenu,protože na něm můžeš dělat. Necpu ti to rameno od překupníka. Ale až ti ho někdo vyfoukne před nosem,jiný zase pár let neobjevíš,budeš nas.. že jsi tohle nevzal.
Jasny, ja ti rozumim, navic u nas davaj jen 3Kc/kg ;-) Taky me to porad jeste srotuje v hlave jestli to vzit nebo ne. Nejake dalsi vybaveni jsem u neho vybral, ale to rameno furt nejak nevim. Zase to nejak nutne nepotrebuju. Spis me laka zkusit ho vyrobit, s fmodelem jsme nejaky schudny postup probrali...
Rameno kup,postupem času k němu seženeš i vřeteno,jestli ho nemá řemeny a můžeš dělat. To je investice,která se neztratí.
Ja bych tam dal asi spis primo pohaneny vreteno od cinana, ten motor s remenem me nejak nelaka. A pokud motor nepouziju a diru na vreteno budu muset treba upravit, tak to uz snad je lepsi to vyrobit cely.
Na rozdíl od předražený polský uni. Vlastně,prozraď mi,proč zrovna tohle? Mně na brusce staší klasika IUS,samozřejmě v přesnějším provedení- i když je to asi jedno,protože dlouho v tom brusném prachu a emulzi stejně přesná nevydrží.. To si jako myslíš,že ji namontuješ na přírubu a pak už všechno,co kdy upneš poběží ve dvou setinách? Co když tu přírubu sundáš,protože budeš brousit v hrotech?
Nevim, myslis, ze to je blbost koupit tuhle univerzalu? Prosel jsem katalog TOSu a tady psali, ze je nejlepsi na brusku... Ja jsem nikdy na brusce na kulato nedelal, takze se teprve budu ucit, ale tak nejak mi prijde, ze presny upnuti bude asi zaklad uspechu. Ja jsem to pochopil tak, ze ta IUPG ma nejaky serizovaci sroubky, takze kdyz ji sundam z brusky a pak zas vratim zpatky, muzu ji znova seridit. V prospektu machrujou, ze se da seridit na 5um.
david.1
Příspěvky: 1187
Registrován: 30. 5. 2010, 11:09
Bydliště: doma

21. 1. 2021, 9:55

Aha,čínský vřeteno.. Já myslel,že to chceš na práci.. Nemyslíš,že kdyby to bylo takový terno,tak by to ve Zbrojovce nevyráběli už tenkrát? Ty vřetena samozřejmě už i tenkrát existovaly,ale jen na speciální brusky na díry- a taky byly o dost robustnější.. Tohle prostě dobře fungovat nemůže.. pokud chceš jen bastlit,to je jiná. Můžeš začít tím,že tam narveš do držáku přímou brusku na cigárka.. Tomu se taky nechá říkat broušení.
Ad uni. Keťasíš tady nad orig. ramenem,který ti pozvedne cenu palety šrotu na cenu stroje a budeš sypat prachy do předražený univerzálky? Záleží na tom,co chceš brousit. Ale normálně se to fšude dělá tak,že univerzálka není dotažená na krev,upne se do ní obrobek a uni se na přírubě,kde je volné osazení doklepe na nulu. Frajeři ,co to mají vychytaný brousí rovnou,jen když je to něco nevyváženého,tak šrouby přidržující sklíčidlo přitáhnou. Ale jak říkám,podle toho,co hodláš brousit.. Já k téhle brusce mám třeba i originální desku s drážkama,kam se dá upnout šrouby.. A protože brousím jen opravy a žádné série,tak v uni brousím max. třetinu času,zbytej je v hrotech. Samozřejmě uni je dobrá na broušení děr,ale jak píšu,jak dlouho si myslíš,že si udrží tu přesnost,když bude pořád plná emulze a brusného prachu? Nepředpokládám,že po každé práci ji sundáš rozebereš a umyješ..Navíc- většinou se brousí ve třípaknovce,ale někdy musíš použít čtyř. Normálně bývala u téhle brusky příruba na 125,ale já používám i 80 a na díry je zase dobrá 160,která má velký průchod..
Ještě je nezbytná luneta,a když budeš chtít brousit delší věci,tak i opěrka,podle délky aspoň jedna. Hroty.. Morse 3 do vřeteníku,2 do koníku. Plné na základní broušení,půlové na broušení malých věcí k okraji. Taky větší,když budeš brousit něco,co nemá navrtávku,ale třeba 12 díru.. Sada srdíček a unášeč do vřeteníku..
jergus.balaz
Příspěvky: 1541
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

21. 1. 2021, 10:22

david.1 píše: 21. 1. 2021, 9:55Frajeři ,co to mají vychytaný brousí rovnou,jen když je to něco nevyváženého,tak šrouby přidržující sklíčidlo přitáhnou.
Keď robím kusovky, celkom sa mi osvedčilo mať v 2UDéčke permanentný magnet 160 a na ten upínať univerzálu, avšak toto sa nedá použiť na ťažšie veci.
Diery dokonca na 2UD robím málo, radšej to šupnem na BHU40 - je tam 100vka fortuna a to už má väčšie prdy. Minule sme valili 200ks dieru 72mm (toleranciu si nepamätám) asi 14mm hlbokú, a potreboval som robiť kus za cca 8-10 minúť aj s ustavením. Už vidím ako by to čína dala :lol:
BalazKovo.sk
Odpovědět

Zpět na „Kde koupit starší stroje“