Vnitřní obrábění tažené oceli S355

obrabeni na klasice
Odpovědět
miv
Příspěvky: 1420
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

24. 6. 2026, 11:49

Vážení kolegové. Jaké řezné podmínky zvolit pro vnitřní vystružování taženky S355?
Zvenku to docela šlo, zevnitř však je výsledek velmi hrubý a navíc se mi zdá, že se špona chvíli tvoří docela dobře, načež se pro pár otáček materiál trhá. Je možné, že je ten tažený materiál nehomogenní? Jak si s tím poradit u soustruhu s nedokonalou tuhostí? Ai doporučuje velmi vysoké řezné rychlosti a vysoké posuvy. To ale u toho soustruhu nelze splnit. Je nějaký rozumný kompromis? Nebo je lepší použít vyvrtávací hlavu a frézku?
Milan199
Příspěvky: 3622
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

25. 6. 2026, 5:40

miv píše: 24. 6. 2026, 11:49 Vážení kolegové. Jaké řezné podmínky zvolit pro vnitřní vystružování taženky S355?
Zvenku to docela šlo, zevnitř však je výsledek velmi hrubý a navíc se mi zdá, že se špona chvíli tvoří docela dobře, načež se pro pár otáček materiál trhá. Je možné, že je ten tažený materiál nehomogenní? Jak si s tím poradit u soustruhu s nedokonalou tuhostí? Ai doporučuje velmi vysoké řezné rychlosti a vysoké posuvy. To ale u toho soustruhu nelze splnit. Je nějaký rozumný kompromis? Nebo je lepší použít vyvrtávací hlavu a frézku?
Ten materiál je na obrábění prevít. A ano bývá i nehomogení.

Nenapsal jsi průměr výstružníku a přídavek. Pokud je výstružník v pořádku // ostý neomletá fazetka // a není vyosený, mělo by fungovat použít řeznou rychlost 5m / min, přídavek okolo 0,05 a mazat. Zkus použít olivový olej.

Také je dobré používat "volnou" hlavičku. Jinak ti sebemenší chyby v geometrii nástroje a stroje způsobí, že se ti to "pere".
Snímek obrazovky 2026-06-25 063908.png
Snímek obrazovky 2026-06-25 063908.png (63.56 KiB) Zobrazeno 430 x
miv
Příspěvky: 1420
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

25. 6. 2026, 11:45

Milan199 píše: 25. 6. 2026, 5:40
miv píše: 24. 6. 2026, 11:49 Vážení kolegové. Jaké řezné podmínky zvolit pro vnitřní vystružování taženky S355?
Zvenku to docela šlo, zevnitř však je výsledek velmi hrubý a navíc se mi zdá, že se špona chvíli tvoří docela dobře, načež se pro pár otáček materiál trhá. Je možné, že je ten tažený materiál nehomogenní? Jak si s tím poradit u soustruhu s nedokonalou tuhostí? Ai doporučuje velmi vysoké řezné rychlosti a vysoké posuvy. To ale u toho soustruhu nelze splnit. Je nějaký rozumný kompromis? Nebo je lepší použít vyvrtávací hlavu a frézku?
Ten materiál je na obrábění prevít. A ano bývá i nehomogení.

Nenapsal jsi průměr výstružníku a přídavek. Pokud je výstružník v pořádku // ostý neomletá fazetka // a není vyosený, mělo by fungovat použít řeznou rychlost 5m / min, přídavek okolo 0,05 a mazat. Zkus použít olivový olej.

Také je dobré používat "volnou" hlavičku. Jinak ti sebemenší chyby v geometrii nástroje a stroje způsobí, že se ti to "pere".

Snímek obrazovky 2026-06-25 063908.png
Omlouvám se za nedostatečné informace a špatnou terminologii. Nejde o výstružník, nýbrž o soustružení vnitřním nožem. Nejprve jsem vyvrtal díru o průměru 23.5 mm plátkovým vrtákem. Pak jsem vzal vnitřní nůž a zvětšoval otvor nožem (také s VBD). Cílový průměr byl cca 32 mm.
Nejlepší výsledky jsem zatím měl s otáčkami okolo 400-500 max. Špona max. 0,5 mm a axiální posuv 0,008 mm na otáčku. Ale stejně ten výsledek stojí za houby.
Přitom v radiálním směru to jde docela dobře.
capajev
Příspěvky: 551
Registrován: 6. 12. 2021, 9:05
Bydliště: Praha 8 - Bohnice

25. 6. 2026, 11:57

Ja bych hledal pricinu i nekde tady.

Jaky mas platek, radius, ..?
Mas nuz spravne ustaveny do osy?
Jake mas vylozeni noze, jaky prumer?
Jak moc mas vylozeny obrobek ze sklicidla?
Milan199
Příspěvky: 3622
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

25. 6. 2026, 12:35

miv píše: 25. 6. 2026, 11:45
Milan199 píše: 25. 6. 2026, 5:40
miv píše: 24. 6. 2026, 11:49 Vážení kolegové. Jaké řezné podmínky zvolit pro vnitřní vystružování taženky S355?
Zvenku to docela šlo, zevnitř však je výsledek velmi hrubý a navíc se mi zdá, že se špona chvíli tvoří docela dobře, načež se pro pár otáček materiál trhá. Je možné, že je ten tažený materiál nehomogenní? Jak si s tím poradit u soustruhu s nedokonalou tuhostí? Ai doporučuje velmi vysoké řezné rychlosti a vysoké posuvy. To ale u toho soustruhu nelze splnit. Je nějaký rozumný kompromis? Nebo je lepší použít vyvrtávací hlavu a frézku?
Ten materiál je na obrábění prevít. A ano bývá i nehomogení.

Nenapsal jsi průměr výstružníku a přídavek. Pokud je výstružník v pořádku // ostý neomletá fazetka // a není vyosený, mělo by fungovat použít řeznou rychlost 5m / min, přídavek okolo 0,05 a mazat. Zkus použít olivový olej.

Také je dobré používat "volnou" hlavičku. Jinak ti sebemenší chyby v geometrii nástroje a stroje způsobí, že se ti to "pere".

Snímek obrazovky 2026-06-25 063908.png
Omlouvám se za nedostatečné informace a špatnou terminologii. Nejde o výstružník, nýbrž o soustružení vnitřním nožem. Nejprve jsem vyvrtal díru o průměru 23.5 mm plátkovým vrtákem. Pak jsem vzal vnitřní nůž a zvětšoval otvor nožem (také s VBD). Cílový průměr byl cca 32 mm.
Nejlepší výsledky jsem zatím měl s otáčkami okolo 400-500 max. Špona max. 0,5 mm a axiální posuv 0,008 mm na otáčku. Ale stejně ten výsledek stojí za houby.
Přitom v radiálním směru to jde docela dobře.
Aha. Takže jinak.
U podobných dotazů je potřeba uvést PŘESNÝ typ plátku. Také způsob a typ chladicí kapaliny.

Spousta lidí tu vůbec neřeší geometrii břitu nástroje. Přitom právě u "jemného" obrábění je to nesmírně důležité. Pokud neřešíš supervýkony a životnost nástrojů, tak určitě zvol plátky na nerez oceli. Jsou ostřejší a mají i lamač který si lépe poradí s tvářením třísky.

Hloubku třísky // průřez // ti neporadím. To si musíš zkusit sám podle průřezu a vyložení nástroje // co nejmenší // a taky podle tuhosti upnutí a stroje ...

Třísku načisto bych volil cca 0,1 // méně už může být ošidné // otáčky bych asi dal větší // 1200 //. Ten posuv je ale určitě blbě ! Těch 0,008 je málo. Pokud jsi se uklepl o nulu tak těch 0,08 / ot už je zase skoro moc. Zkus něco mezi 0,03 a 0,05 /ot. A na tu třísku načisto to určitě namaž tím olivovým olejem. On bude fungovat jakýkoliv rostlinný, ale zasere ti mašinu.
miv
Příspěvky: 1420
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

25. 6. 2026, 6:18

Milan199 píše: 25. 6. 2026, 12:35
Aha. Takže jinak.

U podobných dotazů je potřeba uvést PŘESNÝ typ plátku. Také způsob a typ chladicí kapaliny.

Spousta lidí tu vůbec neřeší geometrii břitu nástroje. Přitom právě u "jemného" obrábění je to nesmírně důležité. Pokud neřešíš supervýkony a životnost nástrojů, tak určitě zvol plátky na nerez oceli. Jsou ostřejší a mají i lamač který si lépe poradí s tvářením třísky.

Hloubku třísky // průřez // ti neporadím. To si musíš zkusit sám podle průřezu a vyložení nástroje // co nejmenší // a taky podle tuhosti upnutí a stroje ...

Třísku načisto bych volil cca 0,1 // méně už může být ošidné // otáčky bych asi dal větší // 1200 //. Ten posuv je ale určitě blbě ! Těch 0,008 je málo. Pokud jsi se uklepl o nulu tak těch 0,08 / ot už je zase skoro moc. Zkus něco mezi 0,03 a 0,05 /ot. A na tu třísku načisto to

určitě namaž tím olivovým olejem. On bude fungovat jakýkoliv rostlinný, ale zasere ti mašinu.
Geometrie VBD
S1680001.JPG
Posuv byl skutečně o řád špatně - je to 0,07 mm/ot. Je to nejnižší posuv, který ten soustruh umožňuje pro posuv v podélném směru.

Mazání: Nemazal jsem. Zkusím to s ukradenou lahvičkou, kterou jsem před chvílí vzal manželce ze šuplíku. Snad na to nepřijde.

Zkusím větší otáčky.

Díky za nasměrování.
miv
Příspěvky: 1420
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

25. 6. 2026, 6:24

capajev píše: 25. 6. 2026, 11:57 Ja bych hledal pricinu i nekde tady.

Jaky mas platek, radius, ..?
Mas nuz spravne ustaveny do osy?
Jake mas vylozeni noze, jaky prumer?
Jak moc mas vylozeny obrobek ze sklicidla?
Plátek viz foto níže (kosočtverečný tvar), radius je, tuším, 0,04mm. V ose je nůž zcela dokonale, protože multifix. Vyložení nože viz foto. Obrobek je dlouhý 45 mm a ze sklíčidla kouká jen asi 15 mm. Obrábím vnitřní díru - začal jsem na vyvrtaném průměru 23 mm a zvětšuji na 32 mm.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 6489
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

25. 6. 2026, 6:29

Je to tedy neostré, ale jak máš usazenej plátek, zdá se mi že v lůžku je nějak s mezerou...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber.. propagator www.atreon.cz
miv
Příspěvky: 1420
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

25. 6. 2026, 7:16

Charon píše: 25. 6. 2026, 6:29 Je to tedy neostré, ale jak máš usazenej plátek, zdá se mi že v lůžku je nějak s mezerou...
On je kosočtverečný a ukosený i shora dolů. Ale to víš, je to přeci jen Čínská kvalita. Ale drží tam dobře.
miv
Příspěvky: 1420
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

25. 6. 2026, 7:21

Milan199 píše: 25. 6. 2026, 12:35
Díky, trefils to zcela přesně. Namazal jsem olivovým olejem a použil 965ot/min, 0,07 posun, třísku 0,1 a je to již dobré. Zkusím ještě přehodit řemen na vřeteni a tím budu mít možnost těch 1200 ot/min. Bohužel méně než 0,07 posun nedokážu.

Vřele děkuji za nasměrování, zase vím o něco více. Sám bych to hledal těžko a výrazně déle.
miv
Příspěvky: 1420
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

25. 6. 2026, 9:41

IMG_20260626_000102[1].jpg
Díky všem za rady. Výsledek je naprosto skvělý. Špona 1 mm na průměru cca 37mm (dělám další pouzdro d=42), posuv 0,07 mm/ot, cca 975 ot/min. Mazání olivovým olejem. Vytvářejí se modré šponky - zcela nalámané. Povrch je výborný i při tomto hrubování. Řezná rychlost je na spodní úrovni doporučení na krabičce, takže těch 1200 ot. bude zcela přesně. Poslední šponu jsem úmyslně udělal 0,7 mm, aby to nebylo zcela hladké, protože to budu lepit loctitem.
Už je mi jasné, že je potřeba silnější a tužší soustruh :D .
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“