Vážení kolegové. Jaké řezné podmínky zvolit pro vnitřní vystružování taženky S355?
Zvenku to docela šlo, zevnitř však je výsledek velmi hrubý a navíc se mi zdá, že se špona chvíli tvoří docela dobře, načež se pro pár otáček materiál trhá. Je možné, že je ten tažený materiál nehomogenní? Jak si s tím poradit u soustruhu s nedokonalou tuhostí? Ai doporučuje velmi vysoké řezné rychlosti a vysoké posuvy. To ale u toho soustruhu nelze splnit. Je nějaký rozumný kompromis? Nebo je lepší použít vyvrtávací hlavu a frézku?
Vnitřní obrábění tažené oceli S355
Ten materiál je na obrábění prevít. A ano bývá i nehomogení.miv píše: ↑24. 6. 2026, 11:49 Vážení kolegové. Jaké řezné podmínky zvolit pro vnitřní vystružování taženky S355?
Zvenku to docela šlo, zevnitř však je výsledek velmi hrubý a navíc se mi zdá, že se špona chvíli tvoří docela dobře, načež se pro pár otáček materiál trhá. Je možné, že je ten tažený materiál nehomogenní? Jak si s tím poradit u soustruhu s nedokonalou tuhostí? Ai doporučuje velmi vysoké řezné rychlosti a vysoké posuvy. To ale u toho soustruhu nelze splnit. Je nějaký rozumný kompromis? Nebo je lepší použít vyvrtávací hlavu a frézku?
Nenapsal jsi průměr výstružníku a přídavek. Pokud je výstružník v pořádku // ostý neomletá fazetka // a není vyosený, mělo by fungovat použít řeznou rychlost 5m / min, přídavek okolo 0,05 a mazat. Zkus použít olivový olej.
Také je dobré používat "volnou" hlavičku. Jinak ti sebemenší chyby v geometrii nástroje a stroje způsobí, že se ti to "pere".
Omlouvám se za nedostatečné informace a špatnou terminologii. Nejde o výstružník, nýbrž o soustružení vnitřním nožem. Nejprve jsem vyvrtal díru o průměru 23.5 mm plátkovým vrtákem. Pak jsem vzal vnitřní nůž a zvětšoval otvor nožem (také s VBD). Cílový průměr byl cca 32 mm.Milan199 píše: ↑25. 6. 2026, 5:40Ten materiál je na obrábění prevít. A ano bývá i nehomogení.miv píše: ↑24. 6. 2026, 11:49 Vážení kolegové. Jaké řezné podmínky zvolit pro vnitřní vystružování taženky S355?
Zvenku to docela šlo, zevnitř však je výsledek velmi hrubý a navíc se mi zdá, že se špona chvíli tvoří docela dobře, načež se pro pár otáček materiál trhá. Je možné, že je ten tažený materiál nehomogenní? Jak si s tím poradit u soustruhu s nedokonalou tuhostí? Ai doporučuje velmi vysoké řezné rychlosti a vysoké posuvy. To ale u toho soustruhu nelze splnit. Je nějaký rozumný kompromis? Nebo je lepší použít vyvrtávací hlavu a frézku?
Nenapsal jsi průměr výstružníku a přídavek. Pokud je výstružník v pořádku // ostý neomletá fazetka // a není vyosený, mělo by fungovat použít řeznou rychlost 5m / min, přídavek okolo 0,05 a mazat. Zkus použít olivový olej.
Také je dobré používat "volnou" hlavičku. Jinak ti sebemenší chyby v geometrii nástroje a stroje způsobí, že se ti to "pere".
Snímek obrazovky 2026-06-25 063908.png
Nejlepší výsledky jsem zatím měl s otáčkami okolo 400-500 max. Špona max. 0,5 mm a axiální posuv 0,008 mm na otáčku. Ale stejně ten výsledek stojí za houby.
Přitom v radiálním směru to jde docela dobře.
Aha. Takže jinak.miv píše: ↑25. 6. 2026, 11:45Omlouvám se za nedostatečné informace a špatnou terminologii. Nejde o výstružník, nýbrž o soustružení vnitřním nožem. Nejprve jsem vyvrtal díru o průměru 23.5 mm plátkovým vrtákem. Pak jsem vzal vnitřní nůž a zvětšoval otvor nožem (také s VBD). Cílový průměr byl cca 32 mm.Milan199 píše: ↑25. 6. 2026, 5:40Ten materiál je na obrábění prevít. A ano bývá i nehomogení.miv píše: ↑24. 6. 2026, 11:49 Vážení kolegové. Jaké řezné podmínky zvolit pro vnitřní vystružování taženky S355?
Zvenku to docela šlo, zevnitř však je výsledek velmi hrubý a navíc se mi zdá, že se špona chvíli tvoří docela dobře, načež se pro pár otáček materiál trhá. Je možné, že je ten tažený materiál nehomogenní? Jak si s tím poradit u soustruhu s nedokonalou tuhostí? Ai doporučuje velmi vysoké řezné rychlosti a vysoké posuvy. To ale u toho soustruhu nelze splnit. Je nějaký rozumný kompromis? Nebo je lepší použít vyvrtávací hlavu a frézku?
Nenapsal jsi průměr výstružníku a přídavek. Pokud je výstružník v pořádku // ostý neomletá fazetka // a není vyosený, mělo by fungovat použít řeznou rychlost 5m / min, přídavek okolo 0,05 a mazat. Zkus použít olivový olej.
Také je dobré používat "volnou" hlavičku. Jinak ti sebemenší chyby v geometrii nástroje a stroje způsobí, že se ti to "pere".
Snímek obrazovky 2026-06-25 063908.png
Nejlepší výsledky jsem zatím měl s otáčkami okolo 400-500 max. Špona max. 0,5 mm a axiální posuv 0,008 mm na otáčku. Ale stejně ten výsledek stojí za houby.
Přitom v radiálním směru to jde docela dobře.
U podobných dotazů je potřeba uvést PŘESNÝ typ plátku. Také způsob a typ chladicí kapaliny.
Spousta lidí tu vůbec neřeší geometrii břitu nástroje. Přitom právě u "jemného" obrábění je to nesmírně důležité. Pokud neřešíš supervýkony a životnost nástrojů, tak určitě zvol plátky na nerez oceli. Jsou ostřejší a mají i lamač který si lépe poradí s tvářením třísky.
Hloubku třísky // průřez // ti neporadím. To si musíš zkusit sám podle průřezu a vyložení nástroje // co nejmenší // a taky podle tuhosti upnutí a stroje ...
Třísku načisto bych volil cca 0,1 // méně už může být ošidné // otáčky bych asi dal větší // 1200 //. Ten posuv je ale určitě blbě ! Těch 0,008 je málo. Pokud jsi se uklepl o nulu tak těch 0,08 / ot už je zase skoro moc. Zkus něco mezi 0,03 a 0,05 /ot. A na tu třísku načisto to určitě namaž tím olivovým olejem. On bude fungovat jakýkoliv rostlinný, ale zasere ti mašinu.
Geometrie VBDMilan199 píše: ↑25. 6. 2026, 12:35
Aha. Takže jinak.
U podobných dotazů je potřeba uvést PŘESNÝ typ plátku. Také způsob a typ chladicí kapaliny.
Spousta lidí tu vůbec neřeší geometrii břitu nástroje. Přitom právě u "jemného" obrábění je to nesmírně důležité. Pokud neřešíš supervýkony a životnost nástrojů, tak určitě zvol plátky na nerez oceli. Jsou ostřejší a mají i lamač který si lépe poradí s tvářením třísky.
Hloubku třísky // průřez // ti neporadím. To si musíš zkusit sám podle průřezu a vyložení nástroje // co nejmenší // a taky podle tuhosti upnutí a stroje ...
Třísku načisto bych volil cca 0,1 // méně už může být ošidné // otáčky bych asi dal větší // 1200 //. Ten posuv je ale určitě blbě ! Těch 0,008 je málo. Pokud jsi se uklepl o nulu tak těch 0,08 / ot už je zase skoro moc. Zkus něco mezi 0,03 a 0,05 /ot. A na tu třísku načisto to
určitě namaž tím olivovým olejem. On bude fungovat jakýkoliv rostlinný, ale zasere ti mašinu.
Posuv byl skutečně o řád špatně - je to 0,07 mm/ot. Je to nejnižší posuv, který ten soustruh umožňuje pro posuv v podélném směru.
Mazání: Nemazal jsem. Zkusím to s ukradenou lahvičkou, kterou jsem před chvílí vzal manželce ze šuplíku. Snad na to nepřijde.
Zkusím větší otáčky.
Díky za nasměrování.
Plátek viz foto níže (kosočtverečný tvar), radius je, tuším, 0,04mm. V ose je nůž zcela dokonale, protože multifix. Vyložení nože viz foto. Obrobek je dlouhý 45 mm a ze sklíčidla kouká jen asi 15 mm. Obrábím vnitřní díru - začal jsem na vyvrtaném průměru 23 mm a zvětšuji na 32 mm.
Díky, trefils to zcela přesně. Namazal jsem olivovým olejem a použil 965ot/min, 0,07 posun, třísku 0,1 a je to již dobré. Zkusím ještě přehodit řemen na vřeteni a tím budu mít možnost těch 1200 ot/min. Bohužel méně než 0,07 posun nedokážu.
Vřele děkuji za nasměrování, zase vím o něco více. Sám bych to hledal těžko a výrazně déle.
Díky všem za rady. Výsledek je naprosto skvělý. Špona 1 mm na průměru cca 37mm (dělám další pouzdro d=42), posuv 0,07 mm/ot, cca 975 ot/min. Mazání olivovým olejem. Vytvářejí se modré šponky - zcela nalámané. Povrch je výborný i při tomto hrubování. Řezná rychlost je na spodní úrovni doporučení na krabičce, takže těch 1200 ot. bude zcela přesně. Poslední šponu jsem úmyslně udělal 0,7 mm, aby to nebylo zcela hladké, protože to budu lepit loctitem.
Už je mi jasné, že je potřeba silnější a tužší soustruh
.
Už je mi jasné, že je potřeba silnější a tužší soustruh