Stránka 2 z 2

Re: Vnitřní obrábění tažené oceli S355

Napsal: 26. 6. 2026, 1:03
od miv
Milan199 píše: 26. 6. 2026, 8:00 V této fázi na stroj nic nesváděj. :D
Když ono je to tak pohodlné. Přece nemůžu napsat, že ten hňup jsem já. Kam bychom to pak došli??? :lol:

Re: Vnitřní obrábění tažené oceli S355

Napsal: 26. 6. 2026, 4:37
od pafik
Na ty naše malý soustruhy (nemusíš uvádět typ, stačí váhu :) ) sis vybral z těch tří obrázků tady ten "nejblbější". Ten tvůj plátek má snahu se od materiálu odtlačovat. Ten Milanův naopak zatlačovat do materiálu. Pro ty naše malý mašinky jsou nejlepší qwerovy plátky. Na velkém tuhém soustruhu to bude fuck.

Re: Vnitřní obrábění tažené oceli S355

Napsal: 26. 6. 2026, 8:49
od zverodoktor
A ešte treba dodať, že ten tenký čínsky držiak na plátok z nie zrovna najpevnejšej oceli do tej zostavy tiež moc pevnosti nepridá. Tenký držiak plátkov na diery som kúpil od číňana z TK telom, rozdiel v tuhosti je dosť cítiť.

Re: Vnitřní obrábění tažené oceli S355

Napsal: 26. 6. 2026, 9:58
od Dawe
zverodoktor> o pevnost u drzaku nejde, tam jde z mechanickych charakteristik o tuhost.
A ta je u vsech oceli prakticky stejna, at jde o cinske "blato", nebo legovanou zuslechtenou ocel. Vsechno se pohybuje kolem 200-215GPa Younguv modul. Rozdil je jen v trvdosti a otlaceni, cili za jak dlouho a po kolika vymenach se vymacka luzko.

Re: Vnitřní obrábění tažené oceli S355

Napsal: 26. 6. 2026, 11:12
od miv
Dawe píše: 26. 6. 2026, 9:58 zverodoktor> o pevnost u drzaku nejde, tam jde z mechanickych charakteristik o tuhost.
A ta je u vsech oceli prakticky stejna, at jde o cinske "blato", nebo legovanou zuslechtenou ocel. Vsechno se pohybuje kolem 200-215GPa Younguv modul. Rozdil je jen v trvdosti a otlaceni, cili za jak dlouho a po kolika vymenach se vymacka luzko.
Tento případ byl o nezkušenosti obráběče. Poté, co mi bylo naznačeno, jak se to má dělat, je výsledek výborný. Se stejnými plátky a stejnými držáky. Tuhost soustruhu je dostatečná. Teď, když zhruba vím, jak se to má dělat, dokážu soustružit vnitřní díru se šponou 1.5 mm. A výsledek je velmi hladká vnitřní díra. Dnes jsem si to vyzkoušel.

Re: Vnitřní obrábění tažené oceli S355

Napsal: 26. 6. 2026, 11:18
od miv
Dawe píše: 26. 6. 2026, 9:58 zverodoktor> o pevnost u drzaku nejde, tam jde z mechanickych charakteristik o tuhost.
A ta je u vsech oceli prakticky stejna, at jde o cinske "blato", nebo legovanou zuslechtenou ocel. Vsechno se pohybuje kolem 200-215GPa Younguv modul. Rozdil je jen v trvdosti a otlaceni, cili za jak dlouho a po kolika vymenach se vymacka luzko.
Domnívám se, že to nebude úplně pravda. Průhyb bude sice dán modulem pružnosti, ale asi tam bude i "kývání" dané menší tvrdostí materiálu ve styku s upevňovacími body plus pohyb destičky v lůžku opět dané menší tvrdostí materiálu. Navíc typuji, že ty dražší držáky jsou nejen z tvrdšího materiálu, ale jsou i přesněji vyrobeny. Pokud se mýlím, pak mne, prosím, opravte.

Re: Vnitřní obrábění tažené oceli S355

Napsal: 26. 6. 2026, 11:20
od miv
zverodoktor píše: 26. 6. 2026, 8:49 A ešte treba dodať, že ten tenký čínsky držiak na plátok z nie zrovna najpevnejšej oceli do tej zostavy tiež moc pevnosti nepridá. Tenký držiak plátkov na diery som kúpil od číňana z TK telom, rozdiel v tuhosti je dosť cítiť.
Pozor, fotografie mate, ten držák je průměru 16. DO předvrtané díry D23,5 se tak tak vešel.

Re: Vnitřní obrábění tažené oceli S355

Napsal: 27. 6. 2026, 12:12
od Dawe
miv> ano, mylis se. To co popisujes je prave otlaceni, cili specificky lokalni typ namahani. Ten ale vede pouze na mezni stav unosnosti, cili lokalni deformace. Na celkove pretvoreni a tuhost prakticky vliv nema. Vic najdes napr. ve skriptech meznich stavu materialu.