Re: Vnitřní obrábění tažené oceli S355
Napsal: 26. 6. 2026, 1:03
Největší české fórum o strojírenství, CNC strojích a 3D tiskárnách
https://forum.strojirenstvi.cz/
Tento případ byl o nezkušenosti obráběče. Poté, co mi bylo naznačeno, jak se to má dělat, je výsledek výborný. Se stejnými plátky a stejnými držáky. Tuhost soustruhu je dostatečná. Teď, když zhruba vím, jak se to má dělat, dokážu soustružit vnitřní díru se šponou 1.5 mm. A výsledek je velmi hladká vnitřní díra. Dnes jsem si to vyzkoušel.Dawe píše: ↑26. 6. 2026, 9:58 zverodoktor> o pevnost u drzaku nejde, tam jde z mechanickych charakteristik o tuhost.
A ta je u vsech oceli prakticky stejna, at jde o cinske "blato", nebo legovanou zuslechtenou ocel. Vsechno se pohybuje kolem 200-215GPa Younguv modul. Rozdil je jen v trvdosti a otlaceni, cili za jak dlouho a po kolika vymenach se vymacka luzko.
Domnívám se, že to nebude úplně pravda. Průhyb bude sice dán modulem pružnosti, ale asi tam bude i "kývání" dané menší tvrdostí materiálu ve styku s upevňovacími body plus pohyb destičky v lůžku opět dané menší tvrdostí materiálu. Navíc typuji, že ty dražší držáky jsou nejen z tvrdšího materiálu, ale jsou i přesněji vyrobeny. Pokud se mýlím, pak mne, prosím, opravte.Dawe píše: ↑26. 6. 2026, 9:58 zverodoktor> o pevnost u drzaku nejde, tam jde z mechanickych charakteristik o tuhost.
A ta je u vsech oceli prakticky stejna, at jde o cinske "blato", nebo legovanou zuslechtenou ocel. Vsechno se pohybuje kolem 200-215GPa Younguv modul. Rozdil je jen v trvdosti a otlaceni, cili za jak dlouho a po kolika vymenach se vymacka luzko.
Pozor, fotografie mate, ten držák je průměru 16. DO předvrtané díry D23,5 se tak tak vešel.zverodoktor píše: ↑26. 6. 2026, 8:49 A ešte treba dodať, že ten tenký čínsky držiak na plátok z nie zrovna najpevnejšej oceli do tej zostavy tiež moc pevnosti nepridá. Tenký držiak plátkov na diery som kúpil od číňana z TK telom, rozdiel v tuhosti je dosť cítiť.