Stránka 1 z 2
Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 10:31
od Thomeeque
Ahoj,
najde se tu nějaký chemik?

Opět se mi podařilo cosi zalomit v díře, tentokrát M3 závitník v duralovém chladič. Potřeboval bych ho z té díry vypudit, protože ji nemůžu vrtnout jinam (alternativy jsou, ale chci se tomu zkusit vyhnout), hledal jsem možnosti a když to zkrátím, narazil jsem i na nějaké nožaře, kteří leptají nerez elektrolýzou v lázni s kychyňskou solí. Moc jsem to nestudoval a udělal rychlý pokus, možná by to šlo. Mám ale pár otázek zejména stran uchování zdraví, protože je to pro mě oblast neprobádaná a syčelo to, bublalo a kádinka se zaplnila dost jedovatě vypadajícími nazelenalými cucky
Nejdřív parametry pokusu:
- kádinka s cca 1/2l vody a cca třemi polévkovými lžícemi kuchyňské soli (velmi hrubý odhad)
- záporná elektroda = duralový plech (jiný chladič)
- kladná elektroda = zbytek zlomeného závitníku (asi HSS)
- VDC = 12V, naměřený proud kolem 1.2A
- délka pokusu cca 5~10min (opět jen velmi hrubý odhad)
A teď ty otázky:
- co vzniká při této elektrolýze (co jde do vzduchu, co do vody)?
- můžu to, co zbyde, normálně vylejt do umyvadla, aniž bych ohrozil obecné zdraví?
- hmm, teď mě vlastně další nenapadají, ale to asi přijde, toto je zatím nejzásadnější..
- jo, jedna přeci, co to dělá s duralem (cucky šly jen ze závitníku, ale šumělo to kolem duralu a ponořená část chytla takovej mat)?
Jinak plán by byl takový, že poraněný chladič oblepím páskou, ve které udělám díry jen v místě díry se zalomeným závitníkem (na obrázku třetí zdola) a zkusim to nechat vyelektrolýznout..
Díky, T.
Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 11:04
od testone
rozkladem roztoku soli elektrolýzou vzniká jedovatý, leptavý, silně páchnoucí,velmi silně korozivní žlutozelený chlor
v roztoku zbyde sodík ve formě NaOH, ten rozežere Al
kapalné zbytky neobsahují nic extra nebezpečného
Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 11:23
od Thomeeque
Wow, díky moc. Akorát nevim jestli to bylo tim, že jsem byl po návštěvě začouzeného pajzlu, ale já silnej zápach v průběhu pokusu necejtil (a to jsem seděl u toho a chlor bych poznal)..? Skoro bych řek, že jsem necejtil nic, pak až trochu smrděl ten závitník, když jsem to pak všechno umejval, spíš jako rzí..
Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 11:37
od testone
ono toho chloru zas asi nebude tak moc jako ho měli v zákopech v první světový ....
Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 11:48
od mirenc
Na rozleptanie hliniku nemusiš pouzit elektrolyzu, staci hydroxid sodny a trochu vody, pozor, dost silna reakcia a este pri tom vznika aj vodik a nejaky hlinitan ,davnejsie som sa stym hral a clovek je prekvapeny kolko energie je schovanej v hliniku
Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 11:52
od RaS
ale on by chtěl leptat tu ocel a ne hliník.. aespoň tak to chápu já, že se chce zbavit toho zalomeného závitníku..
Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 11:57
od jova
Já bych prubnul jako roztok použil kyselinu sírovou.
Takhle dopadl Fe šroubek po 15ti minutách eloxování. Bohužel ale pro tebe, v místě zašroubování moc neubyl. Pokud tam bude něco na principu louhu, sežere ti to Al. Kyselina ne, maximálně se ti vytvoří elox
Toho eloxu se snadno zbavíš louhem a mělo by to stačit ponořit do nádoby rohem, žádné oblepování není třeba.
Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 11:58
od mirenc
aha
Tak pardon

Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 12:21
od ledvinap
Podle mne je hlavni problem, ze ti to bude rozpoustet hlinik podobne rychle jako zelezo. A nejvetsi proudova hustota bude nejblize dire v maskovaci pasce, takze z toho bude nejspis bude pulkulova dira v chladici. Mozna by to slo resit vhodnou izolaci (tenkostenna plastova trubicka, ktera by se postupne zatlacovala do diry a izolovala steny, v ni drat jako elektrodu.
Nebo hlinik nejdriv eloxovat ve vinnych nebo boritych solich (vytvori se nevodiva neporezni vrstva oxidu, proud nakonec klesne na nulu) a teprve pak se pustit do zavitniku. Ale to je podle mne jen hodne teoreticke reseni ...
Nebo si postavit vyjiskrovacku

(staci celkem primitivni zapojeni, jako nastroj pouzit drat ve vrtacce, ohnout ho aby konec opisoval potrebny prumer. Na netu je par navodu, pokud by to clovek potreboval casteji, tak je to asi nejproduktivnejsi metoda)
Rychle hledani rika, ze by zavitnik mel jit rozpustit nasycenym roztokem kamence, nejlepe za tepla a i tak to trva.
Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 12:44
od robokop
Kys fosforecna je ten spravny prostredek
Hlinik neposkodi zelezo sezere
K dostani v growshopech
Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 1:25
od Thomeeque
Díky moc všem za vstupy. Pokud mírně zkoroduje i vnitřek díry, tak to až tak neva, tam už by asi pěknej závit stejně udělat nešel, stačí, když tam bude díra, kterou půjde šroub protahnout. Použiju matičku z druhý strany, závit měl jen mírně zvýšit instalační komfort
ledvinap píše:Nebo si postavit vyjiskrovacku

(staci celkem primitivni zapojeni, jako nastroj pouzit drat ve vrtacce, ohnout ho aby konec opisoval potrebny prumer. Na netu je par navodu, pokud by to clovek potreboval casteji, tak je to asi nejproduktivnejsi metoda)
O tom jsem taky přemýšlel, ale jak by se tady zařídilo, aby jisřil závitník a ne chladič? Tady se asi projevuje, že vyjiskřovačku asi úplně nechápu, jdu googlit.. Za link na dobrý/prověřený návod ideálně i s popisem principu budu vděčný!
robokop píše:K dostani v growshopech
Prej jsou všechny zavřený..?
T.
Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 2:06
od filla
tohle nejde pouzit?
http://www.verko.cz/vytahovac-zalomenyc ... niku-9320/" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 2:19
od Thomeeque
Podle avatara bych od tebe spíš čekal hint ohledně těch growshopů

Jinak dík, to znám, ale nevim, kam bych pro to šel (čekat na to tejden se mi nechce), taky je to dost drahý a na mě už moc speciální vybavení (a mám pocit, že podle povahy zalomení to někdy nemusí jít použít).. i když, pokud to někdy poletí kolem, možná o tom zauvažuju, ono to zase tolik místa nezabere..
Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 2:28
od oscar
spis prosim vykoumej nejak jednoduse tu vyjiskrovacku

BTW, ja ten zavitnik vybrousil nejakym diamantem od proxxonu za asi 80 penez z bau
http://eshop.proxxoncz.cz/product/path/ ... uct_id/646" onclick="window.open(this.href);return false;
tak za 100
Re: Elektrolýza (HSS, Al, kuchyňská sůl)
Napsal: 7. 2. 2014, 3:03
od filla
Thomeeque píše:Podle avatara bych od tebe spíš čekal hint ohledně těch growshopů
zdani klame

tak ten hlinik hodne nahrej a zkus zavitnik vytocit, pokud je za co ten zbytek chytit, na zahryzly srouby to funguje, nebo to sproste vymlat ven, udelej vetsi zavit > vlozku > novy zavit