Stránka 1 z 1
Zakružování plechu
Napsal: 12. 7. 2008, 9:28
od prochaska
Nevyznáte se někdo v zakružování plechu? Potřeboval bych poradit. Chci nechat udělat válec z plechu (Ø150 x 170, tl. 0.6, svařeno) a nevím, jestli se to zakružuje z hotového výstřižku nebo jestli se nechává okraj a ten se pak nějakým důmyslným způsobem odstřihne aby to bylo zakroužené až k hraně. Ptám se proto, že ten plech je dost drahý tak abych se psychicky připravil na to jak velký bude prořez

Napsal: 12. 7. 2008, 5:41
od wolf
Já jsem vždy zakružoval z čisté míry. Má to jednak tu výhodu, že se při zakružování potkají hrany a víš, že máš ten správný průměr a také je při delších válcích někdy nemožné zbytek odstřihnout(pokud to nechceš třeba řezat rozbruškou).
Pokud je potřeba aby bylo u okrajů zakroužení plynulé, je možné po svaření a obroušení znovu nechat výrobek projet na zakružovačce a tím zajistit jakž takž plynulost přechodu. Pokud to není esteticky na závadu, dá se to vyklepat na nějakém oblém předmětu(trubce či kulatině) dřevěnou paličkou.
Jestliže by tento postup nevyhovoval, pak je jediná možnost. Větší přesah, stočit na větší průměr, zakrátit a stáhnout.
Napsal: 12. 7. 2008, 6:17
od prochaska
Jasně, dík. Takže po svaření to dokroužit, aspoň se budou snažit ten svár udělat dobře

Napsal: 15. 7. 2008, 6:26
od PavelZ
Pokud ze zkružuje plech do úplné trubky, nejlepší je přesný formát. Ten se ve válcích zkružuje, až se potkají konce. Pozor, při zkružování v závislosti na vzdálenosti válců jsou konce vždy "nedotažené", takže po svaření a zabroušení je nutné to celé ještě ve válcích protočit.
Napsal: 15. 7. 2008, 11:57
od vlada2
Nema nekdo prosim tip kde vyse uvedene nechat udelat? tedy zakrouzit a svarit, nerez, sila 0,6 mm a jeste derovane, zatim me vsude vyhodili

Napsal: 15. 7. 2008, 7:42
od Kopi.
A kterej z vás si to teda chce nechat udělat?
Napsal: 15. 7. 2008, 9:41
od vlada2
oba

jedna se o jednu a tutez vec

Napsal: 16. 7. 2008, 5:44
od Kopi.
Otec a syn?
No hele asi takhle - jestli ten válec má bejt D 150xL 170, tak bych to možná mohl spáchat já. Akorát nevim jak ten spoj - nestačilo by to nabodovat - čili tak cca 5mm přes sebe? Ten nerez má bejt kartáčovanej, lesklej, nebo obyč?
Mam přístup ale jenom 1mm a vejš, 0,6mm nevim nevim, i když možná bych něco našel. Pokud by to mohlo bejt ze silnějšího, nebyl by to pak problém asi i normálně svařit.
Tak jako tak, nevim, jestli najdeš někoho, kdo ti svaří 0,6mm plech a začistí to...
Napsal: 16. 7. 2008, 5:59
od vlada2
otec a syn nejsme

ale material mame

muzes mi rposim polsat telefon na tebe? a odkud jsi? diky
Napsal: 10. 10. 2008, 8:34
od prochaska
Dík všem za rady, problém se zakružováním od kraje do kraje jsem nakonec vyřešil lisovacím nástrojem, deska se žlábkem se čtvrtkruhovým profilem (poloměr stanoven pokusně) a do něj se lisem zatlačí hranol s jednou vypuklou stěnou, mezi tím plech. Výsledek vypadá velice dobře, je to zakroužené do samého kraje.