Z osa - držení v pozici

Odpovědět
pcz
Příspěvky: 69
Registrován: 4. 9. 2014, 11:36

16. 8. 2015, 9:02

Napadlo mě, co způsobuje, že vřeteno na Z-ose nespadne dolů nebo při vrtání naopak neuskočí nahoru.

Přečetl jsem si, že u trapézového šroubu je to "samosvornost" = důsledek tření ve stykové ploše, které pak drží pozici. Ale pak se více než polovina hnací síly spotřebuje na přemáhání odporu tření.
Když bych ale použil kuličkový šroub, tak by vřeteno sjelo dolů a při zvednutí by ho držel jen motor. Tzn. že celou dobu frézování by do motoru musel téct max. proud a udržovat 2kg vřeteno v přesně dané pozici.

Je to tak správně nebo se používá nějaká jiná finta po udržení pozice? Používají se zásadně na Z-osy trapézové šrouby kvůli samosvornosti a kuličkové šrouby tímpádem ne? :)
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

16. 8. 2015, 10:34

No když se použije předepnutá matice u kuličkového šroubu, tak ta má také dost velký momentový odpor proti otáčení a když se to sečte s momentovým odporem krokového motoru, tak to většinou postačí proti samovolnému klesání osy Z při vypnutém proudu. Já mám hmotnost osy Z kolem 40kg, kuličkový šroub o stoupání 5mm s předepnutou maticí a KM 4Nm. A stačí mi relativně malá síla od pružiny, aby Ztko zůstalo na místě.
U větších mašin se používá protiváha nebo servo s brzdou. Protiváha je závaží, které přes kladky vyrovnává váhu osy Z.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22413
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 8. 2015, 3:46

u krokoveho motoru se nemeni proud se zatezi
nemej z toho strach
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“