Jak vyndat kleštinu z matice

aneb pokec o vsem co se netyka CNC
takova nase CNC hospudka

Moderátor: sysel

Odpovědět
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

26. 2. 2009, 10:33

Nazdar,
mám úplně nového Kresse 800 a narazil jsem na problém. Jak vyjmout kleštinu z matice? (Drží za pérový kroužek.) V návodu píšou "silným tahem", ale rukou to nejde a kleštěma ji podrápu (už se trošku stalo). Je na to nějaká finta anebo přípravek?

Díky za pomoc, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

26. 2. 2009, 11:35

když je to nové jde to docela blbě...
Už půl roku si na to soustružím přípravek, ale znáš to, není čas....
Tak používám druhou kleštinu - tou užší stranou to prostě vytlačím...
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2009, 11:49

Nene! Povol matku a toč dál! Po 2-3 Závitech matka kleštinu vytrhne a máš ji venku. Před každym vložením z5 ji stříknu WD40, založím a utáhnu, ihned znovu povolím a dotáhnu a drží jak skála. Všimni si rozdílu po druhém dotažení že dotáhneš oi o 45 stupňů víc.
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

26. 2. 2009, 12:11

Nenene, on chce vytáhnout kleštinu z matice, ne z vřetene :roll:
Ta matice ti kleštinu přece drží pružinou ...To můžeš točit do bezvědomí a nic to nepomůže...
Uživatelský avatar
Aeroomni
Příspěvky: 1179
Registrován: 14. 1. 2007, 9:16
Bydliště: Zem
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2009, 12:48

Aha sorry, tak potom zcela jednoduše - plochá kleště přes hadr, zapáčit a je venku.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

26. 2. 2009, 2:17

Tak ještě jinak: dva úzké šroubováčky do zářezů kleštiny a jemně zapáčit o matku. Vyklouzne překvapivě malou silou. Asi to chce to páčení z protilehlých stran.

Děkuju všem za rady a pomoc,
Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8949
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 8. 2016, 11:20

Ahoj, mám stejnej problém a radám výše úplně nerozumim.
IMG_3061_Metabo_klestina_v_matce_zepredu.jpg
IMG_3060_Metabo_klestina_v_matce_zezadu.jpg
ivčo píše:Tak používám druhou kleštinu - tou užší stranou to prostě vytlačím...
Pokud zamčenou kleštinu nějak nestlačim (nezůžim), nemůžu jí přece jenon kolmym tlakem vyndat, pak by nefungovalo to vytahování..?
Aeroomni píše:tak potom zcela jednoduše - plochá kleště přes hadr, zapáčit a je venku.
Jakože to mám zezadu přes hadr kleštěma chytit za jeden z těch čtyř výřezů (nebo za dva)? Zkoušim, co si troufnu, ale nezdá se, že by to bylo pro :( Zkoušel jsem i zezadu stlačit obvod, ale to se zepředu naopak rozevírá..
rawen píše:Tak ještě jinak: dva úzké šroubováčky do zářezů kleštiny a jemně zapáčit o matku. Vyklouzne překvapivě malou silou. Asi to chce to páčení z protilehlých stran.
Jak do zářezů? Zezadu? V ose nebo kolmo? Zkoušim leccos, ale nikam to nevede.

Kleština je 1/8", je docela dost tuhá, proto to možná nejde, u tý osmičky vedle si to umim představit docela snadno (jeden řez je po celý dýlce, jde to zmáčknou i mezi prsty).

Neni nějaký "oficiální" postup?

Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8949
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 8. 2016, 11:49

Už je venku, matku jsem dal kolmo vzhůru do akurátní díry a pomocí dvojich kleštiček stlačil zpředu protilehlé packy a zároveň kleštinu tlačil dolu. Šlo to jakš takš, kleština zchytala z čela pár nepěkných škrábanců, ale na funkci by to snad vliv mít nemělo (navíc v ní nástroj hází o 7 stovek, takže je otázka, jestli ještě půjde někdy zpět). T.
IMG_3061_Metabo_klestina_z_matky_venku.jpg
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8949
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 8. 2016, 6:11

Thomeeque píše:Neni nějaký "oficiální" postup?
Jestli to nakonec neni myšleno tak, že si ke každý kleštině člověk pořídí zvlášť matici..?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Prevazne nevazne“