fmodel píše: ↑7. 3. 2019, 9:26
Když už to tu řešíme ,budu objednávat 1,5kW vodníka vřeteno na gravírování (vrazím ho místo nástroje do čtyřicítkového vřetena v centru) je lepší ho vzít jako sadu s měničem nebo koupit jetej značkovej měnič zvlášť ??
No "sada" v tomto případě znamená jen 2 výrobky koupené najednou. Tam není žádná vzájemná optimalizace atd.
Na to asi neexistuje univerzální odpověď.
- "značkař" Ti řekne, že jedině značkový, a že když nebudou i značkové šrouby na pixli, tak je to o ničem
- "novátor" Ti řekne, že je lepší nový i když třeba s horším rodokmenem, než něco ojetého v neznámém prostředí a zátěži
- "cenař" Ti řekne, že důležité je, aby to bylo levné
Záruku v praxi neuplatníš ani v jednom případě.
Honění vřetene je v podstatě to nejjednodušší nasazení měniče. Pokud samozřejmě nemáš nějaké nadstandardní požadavky jako synchronizace s něčím, použití enkodéru, synchronního motoru atd.
Takže bych si stanovil, jaké bych od toho chtěl vlastnosti. Třeba já bych chtěl vektorový režim, připojitelný nebo integrovaný brzdový odpor, maximální frekvence pokud možno vyšší než 400Hz, ovládání 0-10V a kromě toho ještě Modbus na RS485.
Nové řady i laciných čínských měničů můžou být vlastnostmi lepší, než staré řady "značkových" měničů. Navíc ty značkové bývají ve více řadách, které se liší vybavením.
Z hlediska životnosti měnič nejvíc ovlivňují kondenzátory v DC meziobvodu a dimenzování spínacích polovodičů. Někteří "značkoví" se prsí tím, že používají long-life kondenzátory (např. Fuji a někteří další). Ale u starého měniče nikdy nevíš, co už má za sebou.
Takže třeba mně asi nejvíc sedí role "cenaře", ale se zohledněním seznamu požadovaných parametrů, který bych si předem připravil.