Tlačiareň a CNC

krytí posuvových šroubů a jiné věci spojene s tématem
Odpovědět
nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

14. 1. 2009, 11:50

zdravím
prešiel som celé forum,som novopečený dôchodca tak chcem urobiť dieru do sveta v oblasti CNC strojov.(mimochodom, čo značí skratka CNC)
Moja predstava je použiť elektroniku z ihlovej tlačiarne, na výstupe to posilniť nejekým vykonovým stupňom aby to ovladalo vykonnejší motor a mali by sme posuv X a posuv Y z ihlovej hlavy by mohol byť posuv Z . Teraz potrebujem názor odborníkov ako sa to dá urobiť a tiež názor oponentov ako a prečo to nepôjde takto urobiť. Teším sa na názory. Myslím si, že som na vlákne pre začiatočníkov a neznalých.
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8177
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2009, 11:59

Udělat jde všechno, otázka je, zda to má nějaký smysl předělávat jehličkovou tiskárnu na CNC obráběcí stroj :-) Jinak ta zkratka CNC je tady ve fóru popsaná, dokonce se o tom dlouho diskutovalo a vzniklo o tom několik názorových proudů :-)
Aleš Procháska
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

14. 1. 2009, 12:02

CNC = computer numeric control. Pokial idete vyrabat nejaky stroj, je treba si vopred urcit jeho velkost .. a co budete obrabat (ocel ? drevo?). Podla toho potom stroj musi mat potrebnu tuhost a pohon potrebnu silu. Od toho potom bude odvodeny vyber motorov, nasledne vyber vhodneho drivru k motoru a nasledne prevodu rotacneho pohybu motorov na linearny t.j. spojka, skrutka atd.

Na ihlickovu tlaciaren sa ako na CNC velmi pozerat neda. jej elektronika je k nicomu .. aj najlacnejsi budic z inetu je lepsi ako budice v tlaciarnach. Motor z tlaciarne je pre vela veci nepouzitelny tiez .. pomaly, slaby. Vedenia z tlaciarne malo tuhe. Iste . na zacitatok - nejake skusanie to moze byt .. aj tak odporucam radsej zacat od zaciatku koncipovat cely stroj nie na zaklade nejakej tlaciarne.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5219
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

14. 1. 2009, 12:20

k píše:CNC = computer numeric control. Pokial idete vyrabat nejaky stroj, je treba si vopred urcit jeho velkost .. a co budete obrabat (ocel ? drevo?). Podla toho potom stroj musi mat potrebnu tuhost a pohon potrebnu silu. Od toho potom bude odvodeny vyber motorov, nasledne vyber vhodneho drivru k motoru a nasledne prevodu rotacneho pohybu motorov na linearny t.j. spojka, skrutka atd.

Na ihlickovu tlaciaren sa ako na CNC velmi pozerat neda. jej elektronika je k nicomu .. aj najlacnejsi budic z inetu je lepsi ako budice v tlaciarnach. Motor z tlaciarne je pre vela veci nepouzitelny tiez .. pomaly, slaby. Vedenia z tlaciarne malo tuhe. Iste . na zacitatok - nejake skusanie to moze byt .. aj tak odporucam radsej zacat od zaciatku koncipovat cely stroj nie na zaklade nejakej tlaciarne.
Otázka je také jakou tiskárnu nevedkosenior myslí - má li na mysli nějakou cca přes dvacet let starou zbrojováckou tak tam bych si to jako základ CNC představit dokázal - robustní mechanika i vedení a motory tam také něco vydržely ... ;-)
nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

15. 1. 2009, 7:32

Otázka je také jakou tiskárnu nevedkosenior myslí - má li na mysli nějakou cca přes dvacet let starou zbrojováckou tak tam bych si to jako základ CNC představit dokázal - robustní mechanika i vedení a motory tam také něco vydržely ... ;-)[/quote]

ono ta tlačiareň má mohutné motory ale tie majú na konci hriadeľa perforované koliesko- koleso a optosnímač. Na vedenie vozíka sú použité tyčky priemer 16 mm. Takže nič z toho. Ale mám ešte jeden nápad použiť na vedenie vozíky z valcov na písacie stroje tam je to dosť presné a posun je pri dlhom valci cca 300 mm.
vedenie pre stroj by som si zhotovil aj mechaniku horšie je to s ovladaním cez PC tam už dobu nedobehnem. V mojom prípade by sa jednalo o frezovanie balzy,drevo a pod. takže presnosť na tisicíny sa nevyžaduje.
no ked som už tu tak hned sa aj opýtam dajaké údaje o krokovom motori Robotron SPA 52/60-5150 KROS 0321 kto poradí
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

15. 1. 2009, 7:45

pokial ide o PC.. najprv ako ste na tom s anglictinou .. ak ju aspon mierne ovladate .. odporucam precitat si veci na www.linuxcnc.org .. ziskate jednak zadarmo riadiaci system pre CNC stroj a jednak kompletnu dokumentaciu k nemu.

K elektronike .. aby ste motor napojili na PC potrebujete nejaky zdroj a driver pre kazdy motor. Tu je tiez otazka ci si trufnete na vyrobu drivra podla nejakej dokumentacie alebo pojdete komercnou cestou nakupom drivra.
nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

15. 1. 2009, 1:40

s angličtinou to je slabšie maturoval som z ruštiny.Každy kto sa učil po anglicky alebo nemecky bol potenciálný agent imperialistov a nepriateľ socializmu.
Sú ale PC translator takže sa dá kadečo pochopiť. S drivermi je to tak napol zdroj viem postaviť podľa potreby. S programovaním ovladačov však je problém. Avšak mám veľku chuť sa do toho pustiť a učiť sa. Som veľmi rád, že som objavil toto forum a hlavne takých čo vedia a svoje vedomosti podajú ďalej
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

15. 1. 2009, 1:47

nevedkosenior píše:s angličtinou to je slabšie maturoval som z ruštiny.Každy kto sa učil po anglicky alebo nemecky bol potenciálný agent imperialistov a nepriateľ socializmu.
Sú ale PC translator takže sa dá kadečo pochopiť. S drivermi je to tak napol zdroj viem postaviť podľa potreby. S programovaním ovladačov však je problém. Avšak mám veľku chuť sa do toho pustiť a učiť sa. Som veľmi rád, že som objavil toto forum a hlavne takých čo vedia a svoje vedomosti podajú ďalej
Programovat ovladače nebudeš muset, je spousta hotových řešení volně ke stažení, takže stačí postavit či koupit drivery stáhnout EMC2, nainstalovat na PC s paralelním portem, nakonfigurovat v grafickém průvodci a hrát si.
nevedkosenior
Příspěvky: 132
Registrován: 13. 1. 2009, 8:31
Bydliště: Stará Ľubovna

15. 1. 2009, 1:50

vieš poradiť link aby som sa na to pozrel?
...nikto učený z neba nespadol, keď spadol tak sa zabil ...
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

15. 1. 2009, 2:09

nevedkosenior píše:vieš poradiť link aby som sa na to pozrel?
Software pro řízení CNC: http://www.linuxcnc.org/
Jeden z mnoha možných driverů pro KM: http://www.fromorbit.com/projects/picstep/
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

15. 1. 2009, 6:55

pokial su z tej kopirky vadiace tyce priemer 16mm tak v tom az taky problem nevidim. ja mam tiez pouzite dve take o dlzke cca 600mm. zatial som ale este stroj nespustil cize neviem ako sa to bude chovat.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní mechanika“