Frézka vhodná na plošné spoje
-
- Příspěvky: 2
- Registrován: 17. 12. 2020, 7:51
S tým videom to nie je také jednoduché, už som to skúšal, u Wegstrov na to mali asi nejakých proifíkov, chce to dobré svetlo, poriadnu kameru s nejakým dobrým objektívom, zväčšením a zaostrením pre makro. Ono tam pod motorom navyše neni ani nejako moc miesta neni a ak je tam na doske olej, tak sa tam ešte kdečo navyše aj leskne .... radšej tu časom dám nejaké fotky hotových vecí.
Je to sice vlákno o frézce, ale psal jsi sem i o svém vláknovém laseru (a tehdy jsi mě nachytal, já Ti naletěl jak šestnáctka).lubbez píše: ↑2. 12. 2020, 3:07 ...
Celé roky dělám plošňáky fotocestou a mám to docela zmáknutý, ale teď jsem zapojil do výroby fiber laser a fakt překvapení. Předloha je do barvy vypálená během několika minut (100x100mm) a pak už jenom leptání. Teď musím vyladit akorát barvu a hlavně otestovat, jestli to dá i nepájivku, to by byla bomba.
Tak sem přidám jednu zajímavost.
https://hackaday.com/2021/01/11/laser-b ... ore-455809
Tohle je něco, čemu jsem nikdy nevěřil, že by to bylo možné.
Myšlenka sundat měď z tišťáku vláknovým nebo pevnolátkovým laserem napadla asi každého, kdo viděl, jak tyhle lasery popisují kovy.
Ale vždycky jsem si říkal, že to nepůjde, protože ta měď je obtížně sundatelný materiál, ale laminát pod ní naopak snadno sundatelný.
A světe div se - ono to jde.
Pokud se to někomu nechce číst v angličtině: 20W vláknovým laserem sundali na 20 průchodu měď z cuprextitu v místech dělicích čas. Kupodivu přitom nezničili ten laminát pod tím.
Pak na to nanesli nepájivou masku, a po jejím vytvrzení opět tím laserem sundali masku z míst pájecích plošek.
Pokud je to pravda (a pokud jsem zase nenaletěl), tak to teda fakt čumím.
Tak ten pokus jsem dělal někdy před víc jak 25ti lety. NdYAg laser a tenké spoje a malé plošky naprosto nepoužitelné. Ona ta měď je mrcha a to teplo, které je potřeba na její odpaření celkem slušně rozvádí do okolí. Na papírovém podkladě se to odlupovalo a na laminátu to bylo kapánek lepší. Po několika pokusech jsem to zavrhnul jako slepou uličku. Ale třeba jsem dělal něco špatně i já. Opalování masky na padech musí být taky velmi opatrné, protože měď opálená jen trochu laserem zřejmě lehce oxiduje a pak se dost blbě pájí.
Ten zuhelnatělý substrát se dá ostřílet malým proudem, to bych možná jako zásadní problém neviděl. Ale celkově to vyjde hodně draho.
Ten zuhelnatělý substrát se dá ostřílet malým proudem, to bych možná jako zásadní problém neviděl. Ale celkově to vyjde hodně draho.
Tak tady jsem nelenil a šel to vyzkoušet. Protože nejsem laserový odborník, ale zrovna takový fiber laser 20W mám, řekl jsem si VOLE ZKUS TO
Foto číslo 1: měď po 20 průchodech s výkonem 95 proc.
Foto číslo 2: laminát po necelém jednom průchodu. Po celém aťasu mi vzduchem plavou saze a na dvou místech je v laminátu vidět zadní stěna mědi.


Foto číslo 1: měď po 20 průchodech s výkonem 95 proc.
Foto číslo 2: laminát po necelém jednom průchodu. Po celém aťasu mi vzduchem plavou saze a na dvou místech je v laminátu vidět zadní stěna mědi.
Chápeš to naprosto správně, na měď si klasický fiber laser ani neškrtne. I když to není úplně pravda, povrch té mědi je nějakým způsobem pozměněný, protože když jsem chtěl ten plošňák vyleptat (ony tam byly ještě nějaké jiné obrázky), tak ten 20x pálenej motiv prakticky nešel a motiv pálenej pouze 20 % výkonu a jedenkrát šel vyleptat naprosto bez problémů. (solná+peroxid)
"It took about 20 cycles to cut through 0.035mm copper foil. Some of these passes were with increased power to 90% to speed up the material removal rate. A good hint when to decrease laser power is to observe copper color – with decreased layer thickness it will heat up more and change color. 50% of power will not greatly damage the substrate, while higher power settings make resin burn."
Bude asi hodně záležet na výkonu a pak jeho správné regulaci, aby se ten laminát moc nepoškodil.
Bude asi hodně záležet na výkonu a pak jeho správné regulaci, aby se ten laminát moc nepoškodil.
Asi ne.
Tohle odpovídá na dotaz v diskusi: "Actually it's 20W fiber laser (1064nm)."
Přiznám se, že fiber laser je pro mě trochu zklamání a beru ho jako svůj podnikatelský neúspěch. Celkově informací o možném využití je docela málo. Dohledatelné věci jsou poměrně všeobecné a detaily zase prakticky pouze v angličtině, kterou moc nevládnu. Je fakt, že železo vč. nerezi jde nádherně. Překvapivě jde i zlato a stříbro, hliník hůř. Dřevo vůbec, plasty některé a většinou tmavé. To je použití, dál je tady výkon a vybavení. To, co se dnes objevuje v inzerci jsou poměrně sračky s čínskými komponenty. 20W "diody" z USA jsou o cca 1000USD dražší než čínské. Theta čočka je prý nejlepší německá a i její cena je + několik set euro.