Frekvenční měnič pro servo s magnety

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Odpovědět
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

18. 2. 2020, 4:53

Máte někdo vyzkoušený frekvenční měnič, který umí synchronní motory PMSM (permanent magnet synchronous motor) ?
Mám několik serv s tachem nebo resolverem které bych rád zkusil roztočit bez zpětné vazby.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 2. 2020, 5:40

Takových měničů je celkem dost. Třeba včetně mých oblíbených Fuji Ace.
Ale obecně je tam problém se špatnými vlastnosti takového pohonu při nízkých otáčkách. Při vyšších otáčkách (tak od 40-50% jmenovitých) je už to většinou celkem dobré.

Samozřejmě se zpětnou vaznou je to výborné už od nuly. Ale tady je zase problém cenový. Interfacové karty do měničů bývají dost drahé, navíc často umí jen relativně drahé enkodéry (například protokol Haidenhain, nikoli laciné inkrementální ABZ).
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

18. 2. 2020, 5:42

Jít by to mělo, třeba měniče od omronu myslím že řada mx3 mají v manuálu přímo tuhle možnost, ale zatím jsem to ještě nevyzkoušel.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2020, 6:13

Je to MX2 a nastavuje se tam tohle:
Výstřižek.JPG
.

Měniče máme běžně, ale k čemu by se to mělo hodit?
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Dawe
Příspěvky: 2509
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

18. 2. 2020, 11:03

Poslednich par let se uz objevuje takovych typu fr.menice mnoho a od rady vyrobcu.
Nedavno jsem treba pracoval se SEW Movidrive vyavenym rozsirujici kartou pro synchronni motory. Cena neni uplne zla a chova se perfektne v obou rezimech.
Dale napr. hodne rozsireny KEB COMBIVERT G6 hodne dobre umi jak open loop, tak sensorless closed loop synchronniho motoru. Tenhle TKEB ma trochu krkolomne ovladani, ale perfo. fakt na jednicku. COMBIVERT F5 taky umi synchro open loop, ale jsou tam nejaka omezeni.
Co se tyce Omronu (a ekvivalentni Yaskawy), tak napr. typova rada 3G3MX2 je take kompatibilni se synchronni motory.. Chce to ale vzdy byt pozorny pri vyberu daneho modelu, ne vsechny modely dane typove rady takove funkce podporuji, u nekterych vyrobcu je potreba dokoupiti nejaky dodatecny modul, nebo specificky firmware atp.


Jestli muzu jeste radit, tak pro synchronnii motory , coby pohon vretene, radeji schanej misto fr.menice dostatecne dimenzovany plnohodnotny servo motor driver. Tam mas to rizeni pro synchronni stroj optimalizovane, robustni, casto rychlejsi a proste lepsi. Nedavno tu nekdo za dobre penize prodaval 2kW OMRON R88D-KT20F , to je prikladne model z typove rady Accurax G5. Vyborny a vykonny univerzal. Hlavne se ty G5ky daji relativne lacino sehnat v mnoha vykonech az do 15kW . Bohuzel ale neumi resolver.
Nicmene, pokud mas serva s resolverem, tak nad closed loopem nemusis jeste lamat hul. Resolver muzes proste ze serva vymontovat a nahradit nejakym vhodnym encoderem za par korun. Pripadne neni obtizne si postavit externi adapter "resolver to digital convertor" - k tomu ucelu mam dobre zkusenosti napr. s AD2S1200. Potom se resolverove servo tvari jako by melo quadraturni encoder a tedy budes mit daleko sirsi vyber kompatibilnich driveru nebo fr.menicu.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

19. 2. 2020, 8:47

Díky za odkazy
Mám plno servomotorů bez driverů a napadlo mě, použít je místo uhlíkových motorů třeba do stolního soustruhu nebo frézky
Koupil jsem z číny invertor WK 600B, který by měl umět serva, ale nepodařilo se mi žádný servomotor rozchodit. Asynchronní motory fungují.
Na štítku je označení bez B a nejsem si jistý co mi poslali za verzi. Parametry pro PMSM motor jdou nastavit ale po spuštění nejde na motor napětí.
Komunikace s prodejcem zatím nic nevyřešila
Zkusím tedy hledat nějaký jiný invertor
servo2.jpg
servo3.jpg
servo4.jpg
servo1.jpg
Majojo
Příspěvky: 101
Registrován: 1. 2. 2021, 6:54

12. 2. 2021, 11:56

Koupil jsem z číny invertor WK 600B, který by měl umět serva, ale nepodařilo se mi žádný servomotor rozchodit. Asynchronní motory fungují.
Na štítku je označení bez B a nejsem si jistý co mi poslali za verzi. Parametry pro PMSM motor jdou nastavit ale po spuštění nejde na motor napětí.
Komunikace s prodejcem zatím nic nevyřešila
Zkusím tedy hledat nějaký jiný invertor

S tým meničom co ti poslali je to zaujímame lebo v jeho popise je: Tento výrobok je špeciálny frekvenčný menič pre trojfázový synchrónny motor s permanentným magnetom. Normálny trojfázový asynchrónny motor nemožno použiť. Venujte tomu osobitnú pozornosť .; A chcem sa ta opýtať ci si napokon zohnal vhodný menič na tieto motory lebo tiež zháňam takýto menič a potreboval by som niečo overene
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2093
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

13. 2. 2021, 6:30

Dopadl jsem úplně stejně :(
S prodejcem se dlouho dohadoval, ale nic se nevyřešilo. Požadoval jsem alespoň slevu, ale spor jsem prohrál.
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

13. 2. 2021, 11:49

omron rada MX2, danfoss rada fc-302
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“