Čelní vypichování na soustruhu

Odpovědět
Uživatelský avatar
pettra
Příspěvky: 3
Registrován: 16. 10. 2024, 8:45
Bydliště: Čelákovice

3. 7. 2025, 8:44

Zdravím všechny,
k tomuto tématu, tedy čelního zapichování, potažmo vypichování otvorů jsem nedohledal žádnou diskuzi ani materiály, tak si dovolím otevřít. Je to docela téma trochu speciální, tak by mě zajímal názor a rady zkušených, jak a co správně nastavit a používat.

1) Především se jedná o nějaké optimální vhodné řezné podmínky, také otáčky a posuv. Není to myslím úplně shodné jako při standardním upichování.

2) Jak nůž optimálně a správně nastavit? Myšleno kolmost a výška od osy obrábění. Případně optimální vybroušení a podbrusy u konvenčního (pro plátky to pochopitelně neplatí) :)

3) Další bod je, zdali je možné při vypichování plně dojet skrz (podle mého to asi moc vhodné není a mohlo by to zrasovat kudlu nebo vypíchnutý kus by mohl vyletět? :?: Nebo ponechat zbytek šlupičku a střed pak vyrazit (vylisovat)?

Je to teď pro mě hodně aktuální téma, tak bych rád diskutoval a případně posbíral pár tipů od těch, co už to vychytali. Konkrétně jde třeba o vypichování otvorů v rozmezí od 60 do 120 mm do ocelových placek průměru 180 až 250 mm a tloušťky od 20 do 30 mm. Ale pochopitelně i jiných. A teď babo rad' :lol:

P.S. že jde o speciálně do oblouku vybroušené nože/držáky s rozsahem pro různé průměry je jasné. Setkal jste se třeba někdo s tím, že jste něco takového vybrušovali? Třeba na Kameníčku?
Milan+
Příspěvky: 185
Registrován: 15. 9. 2007, 7:38

3. 7. 2025, 9:04

Nejjednoduší je na to koupit přímo držáky na vbd,přehazuješ jen kazetu na držáku podle průměru.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 9328
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 7. 2025, 5:18

Možná ne dost profi, ale moc vstupů tu nemáš, tak ti to třeba taky něco dá.



T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Tom Dvk
Příspěvky: 529
Registrován: 24. 7. 2018, 1:08

8. 7. 2025, 7:38

Hej sorry, ale to video je úplná kokotina, počínaje upínáním plechovky do vnějších čelistí takhle vytočených, přes šířku zapichováku atd. Zeptejte se AI, ta vám jistě dobře poradí. :? Co tak zkusit použít mozek ? Nebo to už vlastně není moderní.

Používám na to čelní zapichovák od ISCARu, držák MAHPR je univerzální a destička HFPAD se volí podle průměru. Pasují do toho plátky šířky 3, stejné jako do upichovacího planžetu zmíněné firmy. Max hloubka zápichu je 19mm.

Ale kolega PAN soustružník používá obyčejné vybroušené radeko a taky to jde, a jak ! Je si třeba uvědomit, který průměr kam ubíhá a kam nůž podbrousit. Je ale hlavně třeba odložit telefon a zapnout soustruh, pár nožů zlomit a několik hodin na tom zrávit.

Nůž se ustaví do osy vřetene, to se tak na soustruhu většinou dělá.

Na foto je plátek co funguje skvěle na cnc (tuhém), na klasice bude fungovat taky, když se plátek nabrousí ostrý jak břitva. Čím měkčí mašina, tím ostřejší nože (positivní úhel břitu). Bude to fungovat i na houževnatých materiálech jak nerez, ale daní je nižší životnost plátku.

Chladit !

Pokud vypichuju silnější materiál, dělám to do půlky, pak do drážky po noži naťuknu plíšky a pak placku otočím a dopíchnu z druhé strany. Plíšky po dopíchnutí to celé podrží.

Kontrolní otázka: jaká je síla plíšků ?
(Odpověď vám neprozradím, zeptejte se AI. V nejhorším se zamyslete. (Za poškození mozku případným myšlením neberu zodpovědnost.))

Ale pokud by se to zkusilo, tak by se zjistilo, že střed na konci vypíchnutí drží na grótu, který nůž vyhrne, a že to není tak kritické.

Tak hodně štěstí, good luck, viel glück, udači, atd.
Přílohy
IMG_20250708_200532_667.jpg
IMG_20250708_200540_441.jpg
IMG_20250708_200608_981.jpg
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 1017
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

8. 7. 2025, 8:02

Určitě doporučuji nedopichovat až do konce, vypíchnuté kolečko může snadno zlomit nůž. Nechávám jednu až dvě desetiny (že se blíží konec, to poznáš podle změny zvuku, ostatně stejně jako v posteli :lol: ), a to už vyrazím gumovou paličkou, nebo vypáčím šroubovákem.
Nůž používám Radeco, v podstatě velice podobný jako upichovák, akorát ta strana co je směrem k Tobě musí být samozřejmě víc podbroušená. Čím menší průměr dělám, tím víc musím podbrousit.
Šířka nože (tedy délka řezné hrany) hodně závisí na hloubce vypichování a tuhosti stroje. Když chci jít hluboko, musím mít dlouhý nůž, a ten musí mít samozřejmě určitou šířku, aby něco vydržel, ale široký nůž zase snadno rozdrnčí stroj, obzvlášť na velkém průměru a na oceli. Jde to proti sobě.
Doporučuji malé otáčky a ruční posuv, v ruce pěkně cítíš, kdy už tomu nakládáš moc. Pokud možno ne na sucho. Je dobré přerušovat šponu, aby se nemotala zpět do hotové drážky.
A protože špona je stejně široká jako drážka, tak se tam ráda ucpává, čím jsem hlouběji, tím je to samozřejmě horší. Osvědčilo se mi postupně rozšiřovat již hotovou drážku třeba o půl milimetru, aby špona snadno odcházela (doma si taky neuděláš chodbu přesně na šířku svých ramen :D )
Prostě v podstatě stejné principy jako při upichování.
Jo a hloubka vypichování se dá samozřejmě snadno zdvojnásobit tím, že na to jdu z obou stran.
Je to trošku opruz a trošku adrenalin, ale odměnou je radost z ušetřeného materiálu :)
Good Luck !
Petr Spáčil
Odpovědět

Zpět na „pro soustruh“