Nástrojové brusky

obrabeni na klasice
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

6. 12. 2010, 9:44

Říkal jsem si, že se tu už dlouho nediskutovalo o nástrojových bruskách. Tak zakládám tohle nové téma jako pokračování tohoto http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=7&t=2844&start=60

V první řadě se musím ještě pochlubit mým novým mazlíkem, co jsem si koupil :D viz příloha.

http://stroje.bazos.cz/inzerat/8122075/ ... U-H250.php
Tahle KSUH250 co na ní odkazuje Tumlík (ve vláknu dotaz BN 102) je prakticky ta samá jako moje první nástrojovka, jen má hydraulický podélný posuv stolu. Chtěl jsem jí, ale je už zamluvená, což mě mrzí.
Ten dobastl s T drážkou je originální příslušenství k této brusce. Na příčníku jsou kvůli tomu závity a díry pro kolíky. Je to myslím jen kvůli přístroji na šroubovice. K ničenu jinému to asi není.

Na BN102, jak jsme o tom mluvili, mě napadlo to udělat nějak takhle: Na příčníku nad kolem pro příčný posuv je kryt. Pod ním je obrobená plocha, která by se pěkně zaškrábla, aby byla rovnoběžná s plochou stolu. Pak by se vyrobil hranol s jednou podélnou T drážkou, který by se přišrouboval na tu zaškrabanou plochu. Mohly by se využít závity, které už tam jsou od šroubků z krytu, nebo udělat nové. Samozřejmě by se muselo vše zúhlovat a zkolíkovat. Ten hranol by byl vysoký jako jsou zvyšovací desky na vrchní stůl. Na ty by se pak připevnil vřeteník a koník z přístroje na frézování šroubovic a na vyrobený hranol s T drážkou by se připevnila sinusova šablona toho přístroje.
Přílohy
PB100003.JPG
Naposledy upravil(a) capumpor dne 6. 12. 2010, 10:04, celkem upraveno 1 x.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2010, 9:57

Ještě jsi tam měl dát odkaz na původní vlákno než ses začal chlubit s tím tvým mazlíkem :D
Tak s tím připevněním obrobeného hranolu s T drážkou jsem to myslel tak nějak podobně, místo toho krytu. Udělat by tam šli ale na jedné a druhé straně nějaký sedýlka se závitem a osazením na opakované ustavení.
Minulý týden jsem si na to zase vzpoměl a napadla mě taková myšlenka, která by byla myslím si docela jednoduše realizovatelná, už jsem v duchu počítal jenomže to jsem šel zrovna spát a pak se mi začalo zdát o ženských a bylo po přípravku :D Tak až to domyslím tak poreferuju :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

6. 12. 2010, 10:05

tumlik píše:Ještě jsi tam měl dát odkaz na původní vlákno
Promiň, nejsem takový webmástr jako jsi ty :lol:, ale už jsem to upravil.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

12. 12. 2010, 11:04

Dneska mi přistáli ve schránce nějaké letáky, tak jsem to rychle prolistoval a padnul mi do oka vysavač na popel z Lidlu za 1200. Tohle musí být ideální odsávací zařízení k nástrojovkám a vůbec všem bruskám. Akorát delší hadici by to chtělo. Má to vlastní motor tak se k tomu už žádný vysavač nepřipojuje. Si to snad koupím.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
Gustavson
Příspěvky: 260
Registrován: 20. 5. 2008, 8:02
Bydliště: Posázaví-Podveky

16. 12. 2010, 7:55

A k tomu 10 náhradních motorů :lol:
Hlavně to chlapci tak nemažte,železo nepije.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

17. 12. 2010, 11:31

Gustavson píše:A k tomu 10 náhradních motorů :lol:
Tohle jsem úplně nepochopil.
Jestli to má znamenat, že se prach dostane do motoru, tak to snad ne, je to přeci na popel.
A jestli je to narážka na kvalitu, tak o tom vím své.
Je to takový blbý, když je vedle brusky třeba soustruh a ten prach jde na něj. Nebo když se nalepí prach na magnet. A je to za 1200 určitě výhodnější a skladnější než POC6 od překupníka za 10tisíc.

Zase se vrátím zpět k tomu přípravku na šroubovice.
Tumlíku, jak to myslíš s těmi sedýlky a závity na ustavení hranolu s T? Proto to právě chci zkolíkovat. Jenom by se dorazily kuželové kolíky a bylo by to v nule s podélným stolem. Nebo myslíš vyrovnání sinus. pravítka s hranolem?
Já se do výroby toho hranolu ještě nepustil, zatím je to v nedohlednu. Do dílny teď kvůli zimě chodím minimálně.
Jde ale o to, že pak ten přípravek musí být na zvyšovacích deskách, protože zařízení je dělané na BN102B (C) a ty mají na příčníku ty dvě T-drážky. Tím hranolem se to logicky celé zvedne.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
Gustavson
Příspěvky: 260
Registrován: 20. 5. 2008, 8:02
Bydliště: Posázaví-Podveky

17. 12. 2010, 11:54

Aha tohle je ono? http://www.lidl.cz/cps/rde/xchg/SID-052 ... _15200.htm Já myslel že je to nějakej obyčejnej vysavač a píšou k tomu že je to na popel.
Tak to je iná :wink:
Hlavně to chlapci tak nemažte,železo nepije.
malek
Příspěvky: 11
Registrován: 17. 12. 2010, 2:58
Bydliště: Brno

17. 12. 2010, 4:14

Zdravím diskutéry,

vidím, že jste zde řešili starší odkaz http://stroje.bazos.cz/inzerat/8122075/" onclick="window.open(this.href);return false; ... U-H250.php
Už několik let se odhodlávám ke koupi nástrojové brusky. Ty za nejnižší cenu (do 20-25 kKč) bývají daleko - jak to dovézt?
Tento inzerát z Brna jsem našel jednu neděli na konci listopadu, poslal jsem dotaz - cena dobrá a možnost dovozu!
V pondělí jsme KSU-H250 demontovali na díly, lehčí díly jsme odvezli v autě a nejtěžší podstavec jsme po deskách naložili na 4kolový
přívěsný vozík prodávajícího a těch 10 km opatrně převezli.
Teď jednotlivé díly brusky a příslušenství postupně čistím (evidentně nebyla několik let v provozu), pak dostanou nový nátěr,
ložiska a valivá vedení vypadají dobře.
Pracovní vřeteník je zřejmě z BN 102. Nemá rybinu, ale jen jednu rovnou dorazovou plochu. Vyfrézoval jsem ze 4hranu
2 vložky a přišrouboval je do tělesa. Posuvné kameny na šroubech zapadnou do T drážky na stolu a přitažením se vřeteník
přitiskne k rybině a ke stolu.
Koníky v příslušenství nebyly, vřeteníky pro vnitřní broušení jsou 2 - jeden pasuje na upínací plochu brusného vřeteníku,
druhý (větší) je z nějakého jiného stroje.
Tak mám přes zimu co dělat.
Přílohy
DSCF7667.JPG
DSCF7668.JPG
DSCF7669.JPG
Naposledy upravil(a) malek dne 14. 7. 2011, 9:30, celkem upraveno 4 x.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

17. 12. 2010, 9:52

Tak tu máme další KSUH250. Ten odkaz byl totiž na jinou, ta už je smazaná, a odkazuje to na tu tvou.

Docela by mě zajímalo kolik tě přišla. Sem tam před měsícem taky volal, jen abych zjistil cenu, ale měl zrovna obsazeno tak jsem to nechal být.
Z toho příslušenstvní co je na první fotce se pokusím něco identifikovat.
Takže to co je úplně nahoře je sinusová šablona k přístroji na šroubovice. Patří k tomu ještě ten vřeteník s gumovými prachovkami. Schází ti ten hranol s T-drážkou a pravý koník. Jinak je to komplet.
Takže dál: To co je úplně vlevo vypadá jako tyč k naklápěcím koníkům. Více viz web tumlikovo.cz
Ten vřeteník co pasuje na upínací plochu vřetene je přístroj na vnitřní broušení neboli fortuna. Konkrétně tahle je z BN102.
To největší na fotce je přístroj na rádiusy.
Vpravo dole je mirkometrický držák diamantu. Ten se prskne na horní Tdrážky na brousícím vřeteníku. Nechá se i naklápět takže si pak mužeš orovnat kotouč tak aby brousil jen hrankou a nepálil a nemusí se natáčet celý sloup s vřeteníkem.
Ta poslední věc, co je vlevo nad držákem diamantu, to je takový oříšek. Tohle taky nevím co je. Vypadá to jako nějaká podpěra, ale z druhé strany to má úhlovou stupnici, takže tohle nevím.
Sběratel strojů :-)
malek
Příspěvky: 11
Registrován: 17. 12. 2010, 2:58
Bydliště: Brno

18. 12. 2010, 9:20

Díky za objasnění.
Bruska byla za 15 kKč.
Ta tyč spolu s koníky na ní a otočným a naklápěcím podstavcem je celý zachovalý komplet.
Zobrazená foruna na vnitřní broušení je ta větší z obou, co byla v bedně a na vřeteník nepasuje
(na rozdíl od té menší, co není na fotce).
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2010, 10:40

capumpor píše: Zase se vrátím zpět k tomu přípravku na šroubovice.
Tumlíku, jak to myslíš s těmi sedýlky a závity na ustavení hranolu s T? Proto to právě chci zkolíkovat. Jenom by se dorazily kuželové kolíky a bylo by to v nule s podélným stolem. Nebo myslíš vyrovnání sinus. pravítka s hranolem?
Já se do výroby toho hranolu ještě nepustil, zatím je to v nedohlednu. Do dílny teď kvůli zimě chodím minimálně.
Jde ale o to, že pak ten přípravek musí být na zvyšovacích deskách, protože zařízení je dělané na BN102B (C) a ty mají na příčníku ty dvě T-drážky. Tím hranolem se to logicky celé zvedne.
No já jsem si říkal, (a až budu mít čas tak to tam drbnu), že bych normálně nalevo a napravo našrouboval natvrdo čtyřhran, kterej by tršel normálně tak 3-4 mm nad to těleso těch saní. Okytoval bych to dokola, vybrousil, nabarvil takže by to bylo "jako vodsáď", pak bych přišrouboval na ten vrchní stůl nějaký "orovnávátko" a pohybem stolu bych to zarovnal, do toho dva závity a na to ten hranol a je to :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

19. 12. 2010, 11:03

malek píše: Ta tyč spolu s koníky na ní a otočným a naklápěcím podstavcem je celý zachovalý komplet.
Jo tak ty naklápěcí koníky jsou fakt špica. :wink: Kolikrát nedoceněné a přitom plně nahrazují klasické koníky,děličku. Dají se s tím brousit mimo výstružníků, úhlových fréz, atd. i čelní frézy.Mimo stopkových co nemají středící ďůlek. :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

4. 1. 2011, 10:01

http://stroje.bazos.cz/inzerat/8366766/ ... SU-250.php
Tak tady máme další KSU250. Je na ní vidět originální hranol s T drážkou pro přípravek na šroubovice.

To malek: Máš ještě rozebraný brusný vřeteník? Nemohl bys mi prosím vyfotit všechny ty střeva? Já mám taky tu KSU250 ale v bídném stavu. Někdo předemnou to rozebíral kladivem. Ty rozpěrací kroužky mám rozšmelcované, tak to budu někdy dělat celé nové vč. vřetena.

Ale pokusím se udělat vřeteno s dutinou mk3 jako to má český kameníček. Ideální by bylo tam dostat originál vřeteno z BN102. Způsob upínání kotoučů jako má maďarka, to znamená všechny trny vyrobit, protože se na to nenechá nic sehnat.
Sběratel strojů :-)
malek
Příspěvky: 11
Registrován: 17. 12. 2010, 2:58
Bydliště: Brno

11. 1. 2011, 6:59

Vřeteník mám už sestavený. Ale v podstatě ta skladba je taková, že na každé straně hřídele je od středu vždy:
rozpěrný kroužek, ložisko 3206, rozpěrný kroužek, segerova pojistka. Mezi pojistkou a ložiskem vychází mezera,
ložiska jsou doražena směrem dovnitř.
Na rozpěracích kroužcích jsou vysoustruženy břity, zřejmě pro odstřik oleje, aby netekl ven do skříně.
Na jedné straně je vnější kroužek ložiska doražen na konec ložiskového pouzdra s přírubou a je pak ještě přitlačeno
zavíracím víkem s těsněním. Na druhé straně je vnější kroužek plovoucí, tzn. že víko na něj netlačí.
Nějak se mě ale nezdá použití dvouřadých ložisek (byť s kosoúhlým stykem), protože se nedá nastavit
předpětí v každém ložisku. Po vyčištění ložisek, přesoustružení házející řemeničky pro plochý řemen a smontování
je rukou cítit jemná radiální vůle hřídele.
Asi to budu muset znovu rozdělat a dát nová ložiska (pak bych to vyfotil). Nebo že by se vůle po zahřátí vymezily?
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

11. 1. 2011, 11:29

Tak to mám asi stejně. Myslel jsem, že to někdo v mojí brusce předělával a je to neorigo.
Takže dík. Tohle fotit nemusíš. Jak říkám, ta oprava je stejně v nedohlednu jestli se to vůbec vyplatí. Je tam těch oprav více.
Sběratel strojů :-)
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“