Vnitřní obrábění tažené oceli S355

obrabeni na klasice
miv
Příspěvky: 1426
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

27. 6. 2026, 6:19

Dawe píše: 27. 6. 2026, 5:25
zverodoktor píše: 27. 6. 2026, 6:52 Ospravedlňujem sa, vidím že mojou kuchynskou terminológiou som sa netrafil do toho, čo som chcel povedať. Doteraz som žil v tom, že pevnosť a tuhosť sú prakticky synonymá, ďakujem za vyvedenie z omylu...
To se nemusis omlouvat. Rozdil mezi pevnosti a pruznosti nechape i rada vystudovanych strojaru, prestoze se ty klicove predmety jmenuji "Pruznost a pevnost" :D Takze to neni zjevne zadna ostuda. Ale je to s podivem, nas kdysi vyhazovali od zkousek pri spatnem urceni tenzoru napjatosti, nebo spatne binormale na skorepine a dnes chybi masivne i zaklady. :?
Zase to vezmi tak, že v mnoha případech nejsme strojaři, tak nám to, prosím, odpusť. :?
Myslíš tedy, že ty tvrdokovové držáky jsou jen placebo - že to lepší chování prostě není pravda? Nebo tam funguje to lepší tlumení, o němž psal Milan199. Nebo je to prostě jen lepší geometrií?

Pokud jsou ty držáky opravdu z tvrdokovu, pak mi AI na dotaz na Youngův modul odpověděla takto:
"
Youngův modul pružnosti tvrdokovu se pohybuje v rozmezí 530 až 700 GPa, přičemž pro běžné slinuté karbidy (např. WC-Co) se v inženýrských simulacích často uvádí hodnota kolem 610 GPa (610 000 MPa).

Tato hodnota je přibližně tři až třikrát vyšší než u konstrukční oceli (která má Youngův modul cca 210 GPa), což odráží extrémní tuhost a odolnost tvrdokovu proti elastické deformaci.
"


To by znamenalo, že ta vyšší tuhost není zdání. Samozřejmě nevím, nakolik ty držáky jsou opravdu tvrdokov ve smyslu odpovědi od AI.

Tak jsem na Ali našel odpovídající držák, ovšem cena je nechutná.

https://www.aliexpress.com/item/1005012 ... 1822678827
Sancho Panza
Příspěvky: 1318
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

28. 6. 2026, 4:58

Milan199 píše: 27. 6. 2026, 7:43
zverodoktor píše: 27. 6. 2026, 6:52 Ospravedlňujem sa, vidím že mojou kuchynskou terminológiou som sa netrafil do toho, čo som chcel povedať. Doteraz som žil v tom, že pevnosť a tuhosť sú prakticky synonymá, ďakujem za vyvedenie z omylu. Každopádne som chcel povedať , že pri použití držiaku fí 6 ktorého telo je zo slinutého karbidu vyrobím na MN80 presnejšiu dieru z lepším povrchom ako keď použijem za rovnakých podmienok čierny oceľový držiak .
SK drzaky maji i lepsi schopnost tlumeni vibraci. Jadro byva z hrubsiho zrna a povrch z jemnejsiho. Pokud se podari ho zlomit je ten rozdil videt i okem.
No, on ale obvykle není ten držák z SK, ale z HM (HA) - protože SK je příliš křehký, výtečná řezivost se u držáku (obvykle :lol: ) nevyužije a z SK to složitě kutat :roll: -to by byl opruz prvého stupně.
Navíc ty HM tyče (třeba) z HPM1760 jsou (jdou koupit) na povrchu zpevněný - jsou totiž napěchovaný tím rotačním kováním - tím mají tu nehomogenní strukturu a chovají se pak, jak se chovají.
Sancho Panza
Příspěvky: 1318
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

28. 6. 2026, 5:02

miv píše: 27. 6. 2026, 6:19
Tak jsem na Ali našel odpovídající držák, ovšem cena je nechutná.

https://www.aliexpress.com/item/1005012 ... 1822678827
Jo, to bude skvělý :lol: držák a bude výtečně :lol: fungovat - viz co za geometrií :shock: to má.
https://ae01.alicdn.com/kf/S6fbbb09908d ... dd3d4J.jpg
vpravo nahoře
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 3153
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

28. 6. 2026, 8:36

Sancho Panza píše: 28. 6. 2026, 5:02 ...
Jo, to bude skvělý :lol: držák a bude výtečně :lol: fungovat - viz co za geometrií :shock: to má.
https://ae01.alicdn.com/kf/S6fbbb09908d ... dd3d4J.jpg
vpravo nahoře
Vždyť za 7 stovek to není tak drahej škrabák .... :)
Milan+
Příspěvky: 348
Registrován: 15. 9. 2007, 7:38

28. 6. 2026, 8:59

Sancho Panza píše: 28. 6. 2026, 5:02
miv píše: 27. 6. 2026, 6:19
Tak jsem na Ali našel odpovídající držák, ovšem cena je nechutná.

https://www.aliexpress.com/item/1005012 ... 1822678827
Jo, to bude skvělý :lol: držák a bude výtečně :lol: fungovat - viz co za geometrií :shock: to má.
https://ae01.alicdn.com/kf/S6fbbb09908d ... dd3d4J.jpg
vpravo nahoře
Tak to tam trošku někdo přehnal s obrázkem, to že jsou blbě napsaný úhly, určitě si nedělají vlastní vbd. Jináč co mám od Iscar,Sandvik atd,tak jsou tyhle malé průměry dost sklopeny. A vše máme z tvrdokovu. Z toho černého kovu, jak tomu dealeri říkají máme Ceratizit držáky. Je těžký, ale není to tvrdokov.
Sancho Panza
Příspěvky: 1318
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

28. 6. 2026, 9:44

Milan+ píše: 28. 6. 2026, 8:59
Sancho Panza píše: 28. 6. 2026, 5:02
miv píše: 27. 6. 2026, 6:19
Tak jsem na Ali našel odpovídající držák, ovšem cena je nechutná.

https://www.aliexpress.com/item/1005012 ... 1822678827
Jo, to bude skvělý :lol: držák a bude výtečně :lol: fungovat - viz co za geometrií :shock: to má.
https://ae01.alicdn.com/kf/S6fbbb09908d ... dd3d4J.jpg
vpravo nahoře
Tak to tam trošku někdo přehnal s obrázkem, to že jsou blbě napsaný úhly, určitě si nedělají vlastní vbd. Jináč co mám od Iscar,Sandvik atd,tak jsou tyhle malé průměry dost sklopeny. A vše máme z tvrdokovu. Z toho černého kovu, jak tomu dealeri říkají máme Ceratizit držáky. Je těžký, ale není to tvrdokov.
Upřímně řečeno - nechce se mi řešit, jestli číňan umí změřit a opsat úhel a nebo ne - čísla v tý tabulce jsou celkem jasný.
A když si vezmeš tu destičku a její geometrií a tu nakreslíš do příslušné díry, tak taky uvidíš, co tam asi tak může být a co tam asi tak je.
A podle toho to pak logicky "funguje" a může "fungovat".
Připomínám, že se bavíme o 11523, co má těch maximálně 0.2% uhlíku.
Mj, pokud se dobře dívám, tak třeba Iscar E08K SCLCL-06 má "Radiální úhel čela (GAMF) -11 Degrees" (sem to pro jistotu vykopíroval z dokumentace).
To asi taky nebude to úplně pravé, ořechové, že....
Milan+
Příspěvky: 348
Registrován: 15. 9. 2007, 7:38

28. 6. 2026, 11:50

Nevím proč, nám to na malých průměrech funguje. Čím obrábíš díru třeba 12 mm v délce 50 mm a dodržet Ra 0,8 ? Mluvím o serii, ne o jednom kuse.
Odpovědět

Zpět na „konvencni obrabeni“