MN80.-typy,rady,fotky

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

4. 10. 2011, 7:58

Ben Ash píše:Ta páka unáší kroužek s těmi válečky, který při pohybu pákou otvírá nebo zavírá kleštinu. Ta se vloží do vřetena, zašroubuje se do ní ta ovládací trubka a lehce se rukou přitáhne, pak už se upíná, nebo povoluje tou pákou.
Pro Radovan: ještě přidám, že pro kleštiny na vnitřní průměry je na konec ovládací trubky potřeba našroubovat závitovou redukci - dlouho jsem ten malej hajzlík v přehršli příslušenství hledal :-)
Naposledy upravil(a) Francotirador dne 4. 10. 2011, 1:15, celkem upraveno 1 x.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
Radovan
Příspěvky: 98
Registrován: 17. 8. 2011, 8:39
Bydliště: Vychod Slovenska

4. 10. 2011, 11:00

Toto viem ze sa tam montuje ten maly medzikus akurat tie valceky s tym nemam ani v supliku- ale uz som si zvikol aj bez toho :) :) :) :) ale mam k tomu aj delicku a ine kolieska :wink: :wink: :wink:
P.S.
Příspěvky: 191
Registrován: 26. 11. 2007, 12:55
Bydliště: Praha 11
Kontaktovat uživatele:

18. 10. 2011, 8:39

Dávám dohromady převodovku MN80 a chybí mi sestava čepu kol B a C. Na výkresu z návodu je to dost rozmazané a navíc se mi zdá že to tak jak je to nakreslené nemůže fungovat. Nemohl by ten čep někdo vyfotit? Taky mi není jasné, jak se vyměňuje kolo A, když je to dvojkolo. Za rady předem děkuji, mám už představu jak by se to dalo udělat, ale už je to jistě vymyšleno lépe :P .
rovan
Příspěvky: 11
Registrován: 6. 10. 2011, 9:44

18. 10. 2011, 9:17

Tiez skladam MN80.To dvojkolo A je u mna rozoberatelne. Zadne kolo od predlohy sa nemeni a predne = A.
P.S.
Příspěvky: 191
Registrován: 26. 11. 2007, 12:55
Bydliště: Praha 11
Kontaktovat uživatele:

18. 10. 2011, 9:36

Já to mám nerozebiratelné, takže špatně.... A co ten čep kol B-C ? Šroub stahuje lyru mezi čep a matku? A čím jsou spojena kola B-C?
rovan
Příspěvky: 11
Registrován: 6. 10. 2011, 9:44

19. 10. 2011, 7:57

P.S. píše:Já to mám nerozebiratelné, takže špatně....
Spatne - by som nepovedal. Potrebne budu asi oba. Kazdy na rezanie urcitych zavitov - pozri tabulku. Ten rozoberatelny neumozni A=20zubov (samostatne kolo 20zubove v sade asi nebolo) cize vacsinu metrickych.
P.S. píše: A co ten čep kol B-C ? Šroub stahuje lyru mezi čep a matku? A čím jsou spojena kola B-C?
Ano, sroub stahuje lyru medzi cap a matku. Kola B a C sedia na spolocnom bronzovom puzdre. V puzdre je drazka s ocelovym perom - fixuje kola vzajomne.
P.S.
Příspěvky: 191
Registrován: 26. 11. 2007, 12:55
Bydliště: Praha 11
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2011, 9:16

Děkuji, to je přesně to co jsem potřeboval vědět. :P
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2011, 10:37

rovan píše:
P.S. píše:Já to mám nerozebiratelné, takže špatně....
Spatne - by som nepovedal. Potrebne budu asi oba. Kazdy na rezanie urcitych zavitov - pozri tabulku. Ten rozoberatelny neumozni A=20zubov (samostatne kolo 20zubove v sade asi nebolo) cize vacsinu metrickych.

Ano, sroub stahuje lyru medzi cap a matku. Kola B a C sedia na spolocnom bronzovom puzdre. V puzdre je drazka s ocelovym perom - fixuje kola vzajomne.
Potřebné jsou obě varianty, základní varianta je kolo 20/30z SLOŽENÉ V JEDNOM KUSE(DVOJKOLO) viz fotka, s kterou se řežou nejběžnější typa závitů , stoupání.
Tak jsem to musel poskládat a vyfotit obě varianty, už jsem to vysvětloval několikrát.
Důvod, proč nejde vyrobit ozubené kolo s počtem zubů 20, modulem 1 a otvorem 14H7 je v nákresu, doufám, že už je to jasné :D
kolo 20z.jpg
P1060295.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3617
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2011, 10:39

tumlik píše:
rovan píše:
P.S. píše:Já to mám nerozebiratelné, takže špatně....
Spatne - by som nepovedal. Potrebne budu asi oba. Kazdy na rezanie urcitych zavitov - pozri tabulku. Ten rozoberatelny neumozni A=20zubov (samostatne kolo 20zubove v sade asi nebolo) cize vacsinu metrickych.

Ano, sroub stahuje lyru medzi cap a matku. Kola B a C sedia na spolocnom bronzovom puzdre. V puzdre je drazka s ocelovym perom - fixuje kola vzajomne.
Potřebné jsou obě varianty, základní varianta je kolo 20/30z SLOŽENÉ V JEDNOM KUSE(DVOJKOLO) viz fotka, s kterou se řežou nejběžnější typa závitů , stoupání.
Tak jsem to musel poskládat a vyfotit obě varianty, už jsem to vysvětloval několikrát.
Důvod, proč nejde vyrobit ozubené kolo s počtem zubů 20, modulem 1 a otvorem 14H7 je v nákresu, doufám, že už je to jasné :D dno drážky je prostě na průměru 18mm a patní kružnice 17,5mm kapišto??
kolo 20z.jpg
P1060295.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

31. 12. 2011, 4:44

Francotirador píše:Nějak si nemohu zvyknout na doběh (setrvačnost hmoty všech těch řemenic). Ani si nedovedu představit s tímhle řezat závit :roll:
Napadlo mě dolů na předlohu (napínatelnou řemenici uvnitř stolku) přišroubovat z boku jedné z řemenic cyklo kotoučovou brzdu (asi hyrdaulickou) - páčku vytáhnout skrz dveře někam blízo vypínači. Co vy na to - nebo je nějaký jednoduší tryk jak soustruh zastavit?
Ten doběh je hroznej, když jsem si nezvykl doteď tak už asi nikdy :( - ta velká řemenice je setrvačník jako býk.
Nevím jestli je dlouhej doběh u velkých klasik taky, ale furt jsem zblblej z Asista kde se vřeteno zastavilo vpodstatě okamžitě. Chci se vrátit k nápadu viz. 10.4.2011 s cyklo kotoučovou brzdou. Když teď nad tím přemýšlím tak spíš mechanickou (lanko), jednak je levnější, ale hlavně bude jednodužší konstrukce brzdové páky (možná by stála za úvahu aretace - něco jako ruční brzda u auta).
Samozřejmě by se mi více líbyl elektromagnet, který by brzdu sevřel přes relé od motor vypnut (s tím že by šla tato funkce dalším přepínačem vyřadit).
Opravdu nad něčím takovým nikdo nelaboroval - ať nevymýšlém něco už hotového a nebo spíš něco co ve finále nebude fungovat a nebo to bude mít nějaké vedlejší negativní účinky atd.
Přílohy
450 Kčl.jpg
450 Kčl.jpg (24.4 KiB) Zobrazeno 9239 x
Kotoučová brzda.jpg
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
PKOUGL
Příspěvky: 38
Registrován: 24. 10. 2011, 12:15
Bydliště: Vojkovice (Mělník)

31. 12. 2011, 7:46

Zdravim, ja bych měl jednu možnou radu, jelikož sem defakto oborem elektrotechnik tak bych to řešil elektricky, stejnym způsobem mam vyřešený rychlý zastavení motoru z šnekovou převodovkou u zavírání velkého zastřešení- vypínání na polohu, je to velmi jednoduché (teď nevím jak je řešem vypínač u te mn80 nebo celkové zapojení) ale princip je takový že ovládám motor stykačem s pomocnými kontakty, vinutí motoru spínacími kontakty napojím na přívod- chod, a po vypnutí stykače se rozpínacími kontakty spojí vynutí do zkratu a v této fázi se motor chová jako generátor a intenzivně brzdí z otáček (v nižších doběhových otáčkách už brzdí méně), tak tedy brždění do zkratu ( nebo do malého odporu).
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8181
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2011, 7:52

A co to prostě připojit na frekvenční měnič? Tam je funkce brzdění "v ceně". Navíc by se jako bonus dala celkem snadno dodělat konstantní řezná rychlost (Aripot na hřídeli příčného suportu).
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22436
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2011, 7:58

nebo brzdeni asynchronaku dc napetim, uz se to tu probiralo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Wyky
Příspěvky: 82
Registrován: 22. 12. 2010, 2:40

5. 1. 2012, 8:38

Ahoj všem. Potřebuji poradit: Jak přehodit na MN80 univerzálku? Povolil jsem ten imbus na tom svernym trmenu, co je za hlavou a ted potrebuji univerzalku sesroubovat z vretene. Problem je, jak to vreteno zajistit proti otaceni. Nechci tam neco dok....it. Jedna z variant prehozeni, je povoleni tech tri sroubku, co drzi samotnou hlavu na te upinaci desce, ale to urcite neni spravny postup. A tluceni do upnuteho hranolu mi taky neprijde uplne koser. Nebo je to jedinny postup?? Diky predem. :wink:
MN80
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

5. 1. 2012, 11:52

Na šroubky nesahej - jen při centrování (odstranění házivosti).
otevři si dvířka - levou rokou podrž celý (pravý) řemen tak aby se neotáčelo vřeteno. - pomocník se může hodit
Do univerzálky buď něco upni napříč nebo často stačí klíč na pakny a mírná rána kladívkem (případně gumovým)
ve směru od tebe.
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“